Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Otrovne gljive!

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Gljive
Opis foruma: Sve o gljivama...
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=831
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 14:03
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Otrovne gljive!
Objavio: administrator
Tema: Otrovne gljive!
Datum objave: 08 Siječanj 2008 u 21:02

 Iako predivna gljiva na izgled ona je najotrpvnija gljiva uz zelenu pupavku koje uspijevaju na našem području
Ima bijeli stručak visok, crvenu kapu sa bijelim točkicama.
Treba se je klonit jer može biti smrtonosna ako je pojedemo u većim količinama i za djecu.
http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/Rep/Gljiva_Muhara.jpg -



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 08 Siječanj 2008 u 23:16
Zelena pupvka je najotrovnija gljiva naših krajeva koja je smrtonosna je za djecu i odrasle u većim koncentracijama
 


Objavio: cordyceps
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 10:26
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Iako predivna gljiva na izgled ona je najotrpvnija gljiva uz zelenu pupavku koje uspijevaju na našem području
Ima bijeli stručak visok, crvenu kapu sa bijelim točkicama.
Treba se je klonit jer može biti smrtonosna ako je pojedemo u većim količinama i za djecu.
http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/Rep/Gljiva_Muhara.jpg -
 
Muhara (Amanita muscaria) je predivna gljiva, možda najljepša od svih, i nedvojbeno otrovna, no daleko od toga da je muhara najotrovnija gljiva koja stoji uz bok zelenoj pupavki. U našem području raste puno vrsta gljiva koje su daleko otrovnije od muhare. Evo samo nekih od njih, onih najpoznatijih:
- smrdljiva pupavka (Amanita virosa)
- bijela pupavka (Amanita verna)
- panterova muhara (Amanita pantherina)
- crvenjača (Cortinarius orellanus)
- lijepa koprenka (Cortinarius speciosissimus) 
- žumanjčana koprenka (Cortinarius splendens)
- crvenkasta cjepača (Inocybe patouillardii)
- zemljasta cjepača (Inocybe geophylla)
- mesnatocrvenkasta štitarka (Lepiota helveola)
- rebrasta patuljica (Galerina marginata)
- olovasta rudoliska (Entoloma sinuatum)
- tigrasta vitezovka (Tricholoma pardinum)
- otrovne grlašice (Clitocybe dealbata; phyllophylla; cerussata)
 
Muhara može biti smrtonosna samo ako ju pojedemo u velikim količinama (nekoliko kg), no nisam još nikad čuo da je netko kod nas umro od trovanja muharom. U nekim dijelovima Europe (bivše ruske države i neki dijelovi Skandinavije) muhara se konzumira uz posebne načine pripreme. Inače, njeni otrovi djeluju snažno na naš živčani sustav, te možemo reći da muhara spada u jake halucinogene gljive jer se poslije trovanja muharom doživljava poremećaj svijesti i javljaju se halucinacije.


Objavio: administrator
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 10:41
a koju gljivu često mješaju sa suncanicama ili puranima kako kod nas kažu?
 
od nje je bilo dosta slucajeva da se ljudi otruju!


Objavio: cordyceps
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 11:11
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

a koju gljivu često mješaju sa suncanicama ili puranima kako kod nas kažu?
 
od nje je bilo dosta slucajeva da se ljudi otruju!
 
Zelenu pupavku obično miješaju sa sunčanicama, i tada su trovanja jako teška, često sa smrtnim ishodom.
 
A muharu miješaju s blagvom (Amanita caesarea), i tada su trovanja obično lakša, s poremećajima u probavnom i živčanom sustavu, temperaturom, iscrpljenošču, a nakn toga mogu uslijediti i halucinacije, zavisi od čovjeka do čovjeka i o količini koja je pojedena.


Objavio: administrator
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 11:24

Poznajem jednog decka koji ju je pojeo i ostao ziv ali sada ima strašne zdravstvene probleme!!! jedva dise i krece se, sva pluca i unutrasnji organi su mu unisteni.



Objavio: cordyceps
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 11:48
Da, zelena pupavka napada unutrašnje organe, ponajprije jetru i bubrege i ostavlja na njima teška oštećenja.
Je li zamijenio zelenu pupavku baš za sunčanicu i kada se to otrovao?
 


Objavio: administrator
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 11:56
ima vec par godina kako je proslo. Mislim da je sa suncanicom, jer ona se uglavnom kod nas jede. suncanice i varganji.


Objavio: cordyceps
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 13:33
Evo lijepih slika zelenih pupavki i sunčanica na kojima se jasno vidi da je te gljive gotovo nemoguće zamijeniti. No, ipak zamjene se događaju i to zbog potpunog neiskustva, neznanja i lakomislenosti berača.
 
Osim evidentne razlike u samoj općoj pojavi i razlike u boji, navesti ću osnovne okom vidljive pokazatelje razlikovanja te dvije gljive:
1. Dno stručka! Kod zelene pupavke na dnu stručka se nalazi bijela ovojnica, odnosno jaje ili volva. Kod sunčanice nema ni traga bijeloj ovojnici, već je dno stručka samo zadebljano.
2. Prsten na stručku! Imaju ga i jedna i druga vrsta, no s bitnim razlikama. Kod zelene pupavke je bjelkaste boje, tanak, viseći i često se potrga, te se ne može pomicati gore-dolje po stručku jer se odmah pokida. Sunčanica ima deblji, dvostruki prsten, koji nije izrazito viseći , te se može pomicati po stručku gore-dolje, a da se ne pokida.
3. Površina klobuka! Kod zelene pupavke je glatka, a kod sunčanice je čehava i čupava s mnogobrojnim većim ili manjim čehicama i krpama.
  
Macrolepiota procera - Sunčanica 

 
 
Amanita phalloides - Zelena pupavka



Objavio: kika
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 16:48
Čitala sam puno puta kako ljudi zamijene pupavku sa sunčanicom, ali mi nikada nije jasno kako im to uspije. Meni te dvije gljive uopće nisu slične osim eventualno zadebljanja donjeg dijela.


Objavio: cordyceps
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 19:27
Tko prepoznaje gljivu na ovim slikama:


Objavio: kika
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 19:41
Bi li ovo trebala biti pupavka?


Objavio: Triša
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 22:31
Ajme, a ja sigurna da poznam sunčanicu.
Ali zar nije fora u pomičnom ili nepomičnom prstenu, a ova na slici nema prsten-nikad ne bih mislila da je sunčanica, predebela je stabljika.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: cordyceps
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 23:42
Nije pupavka.
Ostavljam vas još malo u nedoumici. Što ostali misle?


Objavio: andrea01
Datum objave: 09 Siječanj 2008 u 23:51
Vidljivo je da ima i hrapasti i glatki dio klobuka...
Nisam sigurna!


Objavio: griva1978
Datum objave: 04 Srpanj 2008 u 22:43
... ja bi rekla da je sunčanica ( najviše zbog 1 slike) ona vrsta koja nareste velika igore po klobuku je jako kuštrava..... ALI ne bi ju ubrala.... većina trovanja se i desi zbog ljudske pohlepe jer se boje pustiti gljivu dan dva da poraste jer misle da će ju netko drugi brati.... pokrila bi ju sa granjem i travom i vratila se za 2 dana da vidim kako se razvija...


Objavio: cordyceps
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 10:11
Evo konačno smo dobili ispravan odgovor Tongue
Da, to su mlade sunčanice - Macrolepiota procera. U ovom se stadiju ne beru, jer nemamo nikakve koristi od takvih plodišta. Takve se mogu samo promatrati i fotografiratiBig%20smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 15:16
.. ma sigutno su  drugi poznali maldu sunčanicu al se sramili pisati...  Smile..... meni je isto zanimljivo kako ima ljudi koji ( opet i zbog pohlepe) beru toliko male gljive koje se još nisu potpuno razvile  da pobrkaju bijelu/zelenu pupavku dok je još sasvim mala sa puhićima!!!... nevjeojatno je koliko ljudi čak niti ne prereže gljivu po sredini ako je sumnjiva kad ju već bere tako malu....


Objavio: Gogosh
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 22:56
Evo jedan stručni tekst o trovanju gljivama:
 
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=_broj_28_2005____skola_oprezno_s_gljivama&nrsp=3 - http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=_broj_28_2005____skola_oprezno_s_gljivama&nrsp=3  
 
 


Objavio: cordyceps
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 23:21
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

Evo jedan stručni tekst o trovanju gljivama:
 
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=_broj_28_2005____skola_oprezno_s_gljivama&nrsp=3 - http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php?cat=_broj_28_2005____skola_oprezno_s_gljivama&nrsp=3  
 
 
 
To ti je gotovo sve prepisano iz knjige Romana Bošca, a nešto od toga je i krivo prepisano. Npr. nije točno da velika gnojištarka - Coprinus comatus izaziva koprinski sindrom trovanja. Ona se može uživati s alkoholom bez ikakvih posljedica.


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 23:37
.....ma te gljive su čuda opasne...sad plave, sad crvene, pa ne može uz alokohol, pa može..... uf.... držati ću se striktno onih vrsta koje znam i nema učenja novih....

.. a kakvi su ti oni crni grumenčići na slici sa izložbe.... kako se to nađe?..nisu naborani....nisu tartufi?...


Objavio: cordyceps
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 23:43
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

.. a kakvi su ti oni crni grumenčići na slici sa izložbe.... kako se to nađe?..nisu naborani....nisu tartufi?...
 
koji grumenčići , koji broj slike?


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 23:46
....eee...čekaj da nađem.... 


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 23:53
img_1931.jpg.       eve...


Objavio: griva1978
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 00:04
...no, ponoć je odzvonila, vrijeme je i da ja odem... u kuhinju :))))))))...
pozdravi!! :O))


Objavio: cordyceps
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 00:07
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

img_1931.jpg.       eve...
 
Ovo crno je hrastov plod-žir, a na njemu raste ova malecna gljivica mješinarka bjelkaste boje (vidiš, ima stručak i zdjelicu) - Hymenoscyphus fructigenus.
Evo malo bolji macro s neta -
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=120724&next_img_type=gallery - http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=120724&next_img_type=gallery


Objavio: griva1978
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 14:46
.... ajoj..... koliko koliko truda treba da se skupi količina da se čovjek najede !! ...ako se jedu.....
... ja sam odokativno zaključila da je žir gljiva... :))))...


Objavio: cordyceps
Datum objave: 08 Listopad 2008 u 12:29
Ma ne jedu se, premale su.


Objavio: griva1978
Datum objave: 08 Listopad 2008 u 15:10
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Ma ne jedu se, premale su.


:))))))))))))))))))))))))))))))))


Objavio: vikica46
Datum objave: 11 Listopad 2008 u 19:50
Danas sam snimila ovu ljepoticu, a bilo ih je 20 u skupini!
 
 


Objavio: vikica46
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 20:07
Evo još jedna otrovnica - zelena pupavka.
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 21 Studeni 2008 u 00:30
...evo nekih ljepotica :))

panterina zavodnica...ili nešto panterino ali u svakom slučaju vrlo, vrlo otrovna, jel tako cordy? :)))


..ako tko zna neku korisnu stvar koja se radi sa bijelim i zelenim pupavkama nek javi jer ih bukvalno mogu 2 vagona nabrati....
ovo je zelčena ali u tamnom pa blijeda...



Objavio: cordyceps
Datum objave: 21 Studeni 2008 u 08:16
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...evo nekih ljepotica :))

panterina zavodnica...ili nešto panterino ali u svakom slučaju vrlo, vrlo otrovna, jel tako cordy? :)))
 
Tako je. Amanita pantherina.

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


..ako tko zna neku korisnu stvar koja se radi sa bijelim i zelenim pupavkama nek javi jer ih bukvalno mogu 2 vagona nabrati....
ovo je zelčena ali u tamnom pa blijeda...
 
Slika je loša, no mislim da ovo nisu ni zelene ni bijele pupavke, već žućkaste pupavke - Amanita citrina.


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 01:23
Vidim listajući teme, da na ovoj već godinu dana nitko nije bio, a tema je zanimljiva i nadasve korisna jer upoznavanje OTROVNIH GLJIVA je pravilo br 1 za svakoga tko bere gljive. Zbog svega toga evo malo mojih slika, slikanih ove jeseni....Prvo slika jedne lijepe gljive ali JAKO OTROVNE čak SMRTNO, koja je česta u Primorju i na otocima.Konkretno ovo su slike sa otoka Krka. OLOVNA RUDOLISKA,entoloma sinuatum


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 01:30
Evo još malo OLOVASTE RUDOLISKE...


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 01:34
Još jedna slika skupine OLOVASTIH RUDOLISKI,karakteristika je da ima dosta sjajan klobuk sa uraštenim nitima...


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 01:43
Evo još jedne slike sa otoka Krka.Otrovnica koja uzrokuje teške probavne smetnje ZAVODNICA odn. omphalotus olearius.Raste na panjevima masline,hrasta i bukve...


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 02:10
Evo još jedne otrovne ljepotice  LUDARA odn.boletus satanas,teška otrovnica,ali nije sa smrtnim posljedicama...


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 02:16
Još jedna slika LUDARE lijepe otrovnice,jedine iz porodice Varganjevki koja je otrovna..

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Prosinac 2009 u 02:28
Evo još jedne manje poznate otrovnice,ISPUCANA KROMPIRAČA odn.scleroderma aurantium Sliči na jestivu puharu ali nema bijelo meso kao puhara nego tamno i zaudara na češnjak...


-------------
sutra je novi dan


Objavio: griva1978
Datum objave: 21 Rujan 2010 u 22:39
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Evo još jedne otrovne ljepotice  LUDARA odn.boletus satanas,teška otrovnica,ali nije sa smrtnim posljedicama...


jooooj Jagoda, ove tvoje ljepotice sam našla na okupu....a bar za 1 manju košaru,8/9 kom... divne, velike, teške..ma jedva sam odolila da ih ne pokupim.....poplave kad se prerežu šta ne? AKO NE POPLAVE HITNO JAVI da se vratim po njih!!!! smile126


-------------
http://studio-martina-natura.hr/


Objavio: jagoda
Datum objave: 22 Rujan 2010 u 02:34
Griva gljivarski pozdrav....Javljaš se da si našla ludare, nisi ih valjda brala...Lijepe su za gledanje ali samo za to. Kažeš da ih ima dosta na jednom tvom mjestu. Ovu nedjelju i ponedjeljak je izložba gljiva u Klani, pa bi mi dobro došla 3 lijepa primjerka ludare. Javi ako ih subotu nađeš da dođem po njih...Pozzsmile221WinkWink

-------------
sutra je novi dan


Objavio: pupetta
Datum objave: 03 Listopad 2010 u 16:08
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

a koju gljivu često mješaju sa suncanicama ili puranima kako kod nas kažu?
 
od nje je bilo dosta slucajeva da se ljudi otruju!
 
Zelenu pupavku obično miješaju sa sunčanicama, i tada su trovanja jako teška, često sa smrtnim ishodom.
 
A muharu miješaju s blagvom (Amanita caesarea), i tada su trovanja obično lakša, s poremećajima u probavnom i živčanom sustavu, temperaturom, iscrpljenošču, a nakn toga mogu uslijediti i halucinacije, zavisi od čovjeka do čovjeka i o količini koja je pojedena.



cek,nije mi jasno kako mogu mjenjati zelenu pupovku sa suncanicom?
zelena pupaka ima glatki klobuk, dok suncanica smede-bez i to njezno pahuljast...
te mi gljive nikak nisu slicne...


Objavio: pupetta
Datum objave: 03 Listopad 2010 u 16:13
btw, sve procitala :)
nedavno je bilo trovanje zelenom pupavkom u cro. Neki dedek je ubral pupavku i zena ju pojela (ishod neznam). Odmah sam rekla da je se pokusal (ili uspjel) rijesit...


Objavio: smrcko
Datum objave: 03 Listopad 2010 u 22:23
S muškima nikad dovoljno oprezaLOL

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: griva1978
Datum objave: 04 Listopad 2010 u 18:46
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Griva gljivarski pozdrav....Javljaš se da si našla ludare, nisi ih valjda brala...Lijepe su za gledanje ali samo za to. Kažeš da ih ima dosta na jednom tvom mjestu. Ovu nedjelju i ponedjeljak je izložba gljiva u Klani, pa bi mi dobro došla 3 lijepa primjerka ludare. Javi ako ih subotu nađeš da dođem po njih...Pozzsmile221WinkWink



Jagoda!!! Šta nisi poslala privatnu poruku ili sms, tek sam sad vidjela ovo :(((
Šteta.....  A i na izložbu bi došla.... :(( već su mi dosadile ovih 20-tak vrsta koje berem ( a neke kao i da nestaju), da naučim koju novu vrstu....

Ne valja plakati nad prolivenim mlijekom, računaj na moje ludare za godinu smile219


-------------
http://studio-martina-natura.hr/



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk