Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Cimbidijum - Cymbidium

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Orhideje i mesožderke
Opis foruma: Sve o egzotičnim vrstama..
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=865
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 13:39
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Cimbidijum - Cymbidium
Objavio: Plantlover
Tema: Cimbidijum - Cymbidium
Datum objave: 17 Siječanj 2008 u 18:58
Uskoro cu dobiti ovu prekrasnu orhideju pa me zanima ima li netko iskustva s njom u njezi.



Odgovori:
Objavio: Caca
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 10:39
Imam ga ja vec neku godinu. Uopste nije zahtevna biljka. Preko leta ga drzim napolju ispod drveta, gde ga kisa zaliva. Ujesen unesem u hladnu prostoriju sve dok ne pocne da cveta. Sada je u malo toplijoj prostoriji jer tek pocinje da cveta da bih mogla da uzivam u njegovim cvetovima, ali opet nije u mnogo toploj jer bi mu cvetovi brzo prosli.
 
http://imageshack.us">


Objavio: mrvica
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 17:00
ma divne su vam te orhidejice! zelja mi je imati barem koju al me strah da ju ne bih uspila odrzat na zivotu posto mi se doimaju osjetljive jako pa se ne usudim...al predivne su...smile94


-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: AB100
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 18:58
meni se orhideje prekrasne ali nemam hrabrosti kupit ju mislim da bi mi uginula ali lijepe su uvijekimam osjećaj da su jako osjetljive

-------------
AB100


Objavio: Caca
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 09:53
Nisu one bas tako osetljive kao sto izgleda. Slobodno ih kupi.


Objavio: Cattleya
Datum objave: 23 Siječanj 2008 u 14:00
Originalno poslano od člana Caca Caca napisao:

Imam ga ja vec neku godinu. Uopste nije zahtevna biljka. Preko leta ga drzim napolju ispod drveta, gde ga kisa zaliva. Ujesen unesem u hladnu prostoriju sve dok ne pocne da cveta. Sada je u malo toplijoj prostoriji jer tek pocinje da cveta da bih mogla da uzivam u njegovim cvetovima, ali opet nije u mnogo toploj jer bi mu cvetovi brzo prosli.


Imam par pitanja jer cimbiji i ja nekako ratujemo. Koliko je stupnjeva u toj prostoriji i da li postoji razlika temperatue dan-noć? Kakvo je svjetlo, tj. jel ima prozor i na koju stranu svijeta gleda?
Inače cimbi je prekrasan!


-------------
http://lilypie.com">


Objavio: Caca
Datum objave: 23 Siječanj 2008 u 15:36
Cattleya, ta prostorija je u stvari hodnik na spratu kuce. Na kraju su balkonska staklena vrata koja su okrenuta na jug. Inace hodnik je bas hladan posto se nikada na greje, jedino ga greje sunce kroz ta staklena vrata.


Objavio: Branka
Datum objave: 23 Siječanj 2008 u 20:28
halo pozdrav svima koji su prisutni, evo ja  danas opet kupila jednu orhideju  sad ih imam 3 ,  u  pevecu po 30 kn. na rasprodaji. nisam mogla odolit - samo neznam koja je boja, jer ima grančicu sa cvjetnim pupovima  i konačno kupila supstrat za presađivanje  ubauhausu, hvala teak za savjet -ma nisam mogla odolit svemu onome kad sam vidjela brdo biljčica


Objavio: Cattleya
Datum objave: 24 Siječanj 2008 u 17:53
Originalno poslano od člana Caca Caca napisao:

Cattleya, ta prostorija je u stvari hodnik na spratu kuce. Na kraju su balkonska staklena vrata koja su okrenuta na jug. Inace hodnik je bas hladan posto se nikada na greje, jedino ga greje sunce kroz ta staklena vrata.


 Hvala ti. Ma mislila sam si da je zapadna ili južna strana. Zimi u biti samo na južnoj strani se može donekle uhvatiti dosta svjetla. Moji cimbići će znači pokrenuti se kad preselim u kuću....LOL


-------------
http://lilypie.com">


Objavio: Dana
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 20:53
Dragi moji, već danima čitam vaše poruke pa se odlučih javiti za pomoć. Prije godinu i dva mjeseca sam dobila na poklon prekrasnu orhideju u cvatu. Stigla je iz Austrije i pretrpila puno šokova na tom putovanju. Cvijet je trajao još neko vrijeme i propao. Od tada više nikad nije procvijetalaCry. Dobila je još pokoji list i to je sve. Možda je premalo zalijevam? Jednom tjedno,ali nisam je prskala dok nisam pročitala da vi to redovito radite. Od straha da će mi i lišće uvenuti je ne smijem presaditi.Prije par dana je neško počelo nicati ali sve se bojim da je opet lišće.  Slikala sam je ali sam prilično neuka pa neznam poslati slike.smile42Pomozite nekim savjetom vi iskusni orhidejoljupci. Hvala!


Objavio: bergenia
Datum objave: 13 Siječanj 2009 u 21:58
Sada znam zašto moj cymbidium neće cvjetati!?!
Cijelo vrijeme je u toploj prostoriji jer grijemo do daske!!!!!!!!!!!!
Cijelo ljeto je bio vani i izgledao je super, ali nakon što sam ga unijela u prostoriju ništa se s njim ne događa. Pupovi nikako da se stvore; a sad doznam da ni ne mogu jer nisu u hladnijoj prostoriji. Kod mene je preko dana 22, a po noći se temp. spusti na 18 - 19.
Ali ja hladnije prostorije nemam jer grijemo cijelu kuću?
I što sad?
Ne postoji nikakav drugi način da mi cymbidium procvjeta?


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:38
evo i ja čekam da mi opet procvjeta ovo je od neki dan slikica , a sad je to več puno veči izboj 


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:39
žuti cvjetovi su na pomolu


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:40
bit če dvije grančice , iz dva izboja  


Objavio: Vendi
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 15:53
zanima me di ima za kupit cyimbidium?? ja sam iz zagreba. i zanima me koliko se kreće cijena jedne??


Objavio: rain
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 17:56
Baš sam sad bankrotirala u Baumaxu na Jankomiru,imaju moooore najrazličitijih orhideja po 29.99,nisam baš gledala vrste,al me se dojmila jedna skoro crna.Ludilo od orhideje!


Objavio: hana
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 18:02
kak se zove? Ja bih kupila bilo kakvu cattleyu ali u vž baumaxima i inim centrima nema toga. Tu su cimbiji bili po 100kn otprilike


Objavio: hana
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 18:03
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

kak se zove? Ja bih kupila bilo kakvu cattleyu ali u vž baumaxima i inim centrima nema toga. Tu su cimbiji bili po 100kn otprilike
 
sad sam vidla da nisi gledala nazive, brži prsti od mozga....


Objavio: Vendi
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 18:42
ja idem sutra u baumax da vidim malo šta ima od orhideja,ali već dugo mi se hoće cimbidium ali nigdje ga nemogu nać. Čitala sam da cvate po zimi pa možda nisam u dobro vrijeme ga tražila. probat ćemo ove zime ako ih sad ne nađem u baumaxu. Valjda će se negdje pojavit i onda će biti samo moooj


Objavio: rain
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 19:10
Mislim da bu prekonekoliko raznoraznih orhideja bilo samo tvooooojih kad tam dojdeš.Još hiti oko i na vanjski dio,dobili nove biljke.Ne uzimaj kartice sa sobom,ni puno kunića,jer ne bu dobro


Objavio: bergenia
Datum objave: 20 Rujan 2009 u 10:22
Vidim, traži se cimbidium!?
To nije loše.....ali moj nije cvao otkako ga imam!
Dobila sam ga za rođendan koji je u prvom mjesecu i tada je cvao (prije dvije godine) ali od tada ništa! Ne znam u čemu griješim!?
 
P.S. Moj je kupljen od sveki u jednoj lokalnoj cvjećarni u koju redovito i ja zalazim i znam da je bio oko 200 kn, no vjerujem da je u vrtnim centrima manje!


Objavio: Vendi
Datum objave: 20 Rujan 2009 u 11:18
Da bila sam u baumaxu i nisam ništa kupila To je tak kad idete sa mamom i tatom u shoping(btw novci su moji) i onda oni zaključe da je 150 kuna puno za cyimbidium al otići ću sama preko tjedan i donjet ju doma pozz svima potraga je uspiješno završena. A što se tiče cvatnje čitala sam da trebaju hladniji period prije cvatnje pa možda to


Objavio: Vendi
Datum objave: 21 Rujan 2009 u 20:42
evo još jedno pitanje kakva su vaša iskustva sa cimidiima a kakva sa dendrobiumom?? ja živim u stanu i novu bi orhideju smjestila u dnevnu. Po zimi se cijeli stan grije na centralno pa neznam da li bi to kojoj od ove dvije smetalo pa da ne bi cvala??( bezveze mi je kupit orhdeju koja će jednom cvast i to je to, jer stvarno bi htjela da uspijeva) molim za pomoć da to znači da sam ipak roditelje nagovorila na shoping (prošla sam ispit )i voze me u subotu u MBM u Lučko pa do tada bi trebala odlučit. POMAGAJTE


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 23 Rujan 2009 u 13:07
ja isto imam cimbic koji mi nije cvao imam ga isto 2 godine :(

vjerovatno mu treba ona temperaturna razlika po noci a meni ga se ne nosa tamo vamo... a i stare pseudolukovice su se sada polako osusile ad su ostale mlade pa sam to sve presadila i odvojila od starih vidjet cu kad ce mi cvjetat i hoce li...

dendrobium ti neznam vidjet cu hoce li mi cvjetati mladi izdanci ove godine ili ne...




-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Flavia
Datum objave: 24 Rujan 2009 u 11:00
Ja sam vidla u MBM kod Mandija na Žitnjaku....cimbiji po 135 kn....bijeli i onako "prljavo" rozi.....


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 24 Rujan 2009 u 17:51
Cimbidium ne smije prezimiti u toplome, vec u hladnome.

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Flavia
Datum objave: 26 Rujan 2009 u 20:20
....a ja sam danas kupila cymbidium čisto žutog cvijeta u Konzumu po 160,00 kn....
....a u Baumaxu imaju cymbidiume po 150,00 kn i one koji su ocvali na akciji po 75,00 kn...u bijeloj, zelenkasto-žutoj i rozoj boji....


Objavio: Kiki34
Datum objave: 02 Siječanj 2010 u 19:32
u kaliji su po 100, a trenutno imaju i ocvale po 10 kn Wink


Objavio: pčelica maja
Datum objave: 11 Svibanj 2010 u 14:55
Bila sam jučer u Bauhausu,imaju rasprodaju orhideja,i kupila sam si jednog cimba,ne znam koje je boje,za 75 kn.Izgleda krasno,barem meni,jer mi je prvi. Stavim slikice,pa da čujem nekog iskusnijeg. Ostavit ću ga vani na terasi,po noći je hladno,koliko sam se informirala,možda ga hladnoća potakne da procvijeta.I vidjela sam nekakve viseće orhideje ,bez zemlje,samo hrpa korijenja visi iz žičane košarice. Prelijepe su,i fino miriše,a koštaju 250 kn. Jel zna tko kakve su to orhideje? Ja nisam stigla čitati knjigicu koja je bila s njima,frendica mi je čuvala dijete u autu (da ne razvali cijeli Bauhaus)


Objavio: pčelica maja
Datum objave: 11 Svibanj 2010 u 15:05
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/moj_prvi_cimb/10012.aspx">
evo,to je najnoviji član naše cvjetne obitelji.Meni izgleda super i fit.


Objavio: pčelica maja
Datum objave: 11 Svibanj 2010 u 15:12
A ovako izgleda s druge strane
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/cimb_s_druge_strane/10013.aspx">


Objavio: lana2
Datum objave: 11 Svibanj 2010 u 17:36
pčelice orhideja koju spominješ sa visećim korjenjem u košarici je vanda. Predivna je ali ju je teško održati u kućnim uvjetima. Zahtijeva preko dana temperaturu i do 30 stupnjeva i visoku vlagu (do 80%), a takvi uvjeti se postižu u staklenicima a ne u kućnim uvjetima.

Btw kupila si krasan cimbidij.


Objavio: pčelica maja
Datum objave: 12 Svibanj 2010 u 09:53
Hvala,i cimb se zahvaljuje na komplimentu. Još samo da ga preodgojim,da mene sluša i daje mi cvjetiće.A one vande su stvarno nešto posebno,krasne su,ali malo izgledaju ko alieni. A što se uzgoja tiče,nekako mi uvjeti u Bauhausu i ne izgledaju baš najbolji. I one biljke koje su na sniženju-imam osjećaj da kad bi išli kopati po kontejnerima iza Bauhausa,nasli bi cijelu hrpu biljaka sa prethodnih sniženja.Ko preživi,sreća njegova,ostali u smeće,sumnjam da ih vraćaju u rasadnik.Ili se varam?


Objavio: mrvica
Datum objave: 12 Svibanj 2010 u 21:13
Pa na žalost vrlo vjerojatno da je tako... Disapprove Možda ovdje netko stvarno zna iz prve ruke što se s tim biljčicama dogodi.
pčelice, lijep i zdrav cimb a čini mi se da i nije bio nešto preskup, neka ti bude cvjetan! smile106

-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: pčelica maja
Datum objave: 12 Svibanj 2010 u 22:18
evo saznala sam iz prve ruke-bar što se Konzuma tiče-dobili su danas krasne,ogromne vande,naravno da su mi oči ispale,i na ljepotu i na cijenu-360 KN. A uvjeti-katastrofa-jedna utopljena u vodi,druge zapakirane u kutiji u mraku,jer ih nemaju gdje staviti.Pitala sam ženu,i kaže da nakon rasprodaje,sve što ostane-bacaju. Eto,što reći?


Objavio: pčelica maja
Datum objave: 13 Svibanj 2010 u 22:35
Išla sam danas provjeriti one vande u Konzum,i nema više niti jedne,kaže žena da su ih sve prodali .U jedan dan 10 komada po 360 KN?


Objavio: natalija
Datum objave: 10 Kolovoz 2010 u 15:04
ove zime sam dobila ovaj cvijet



mislim da spada u ovaj pdf

odavno već nema cvjetova, ali pojavio mi se problem - ova zadebljanja iz kojih su rasli listovi i cvjetovi trule (promjenili su boju i mekani su na dodir, puni vode)... ne znam je li to normalno ili biljka propada
trebam li to otkinuti?
s druge strane, izbili su  mladi lisnati "izbojci" pa se tješim da neće skroz uginuti



Objavio: Silvestra
Datum objave: 10 Ožujak 2011 u 14:06
Molim pomoć,negdje sam na forumu proćitala nedavno da cymbidium mora biti posađen tako da spoj lukovice i stabljike mora biti 2 cm u zemlji.a pošto ga ja danas mislim presaditi nisam sigurna da li je pisalo u zemlji  2cm ili iznad zemlje 2 cm.MOLIM HITNU POMOĆ.Hvala unaprjed.smile115


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 13 Ožujak 2011 u 14:40
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/cimbidium/21908.aspx">   moj cymbidium imam ga preko pet godina dobro se drzi ali nikad ne cvate, drzim ga na hladnom i nista...

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Marti
Datum objave: 21 Travanj 2011 u 11:14
evo i mog cymba, kupila sam ju prije nekoliko mjeseci i kad je odcvala pustila je 4 nove lukovice...
pretpostavljam da se mora presaditi, toliko je nagurana... dali da odvajam lukovice ili da ih sve skupa preselim u vecu teglu??? u sta da je sadim? meni se cini da nije u kori koja se prodaje kao suptrat za orhideje...
kupila sam ju sa samo jednom stabiljkom iz cije lukovice je bio ostatak stare stabiljke, dali to znaci da iz iste lukovice vise njih noze izrasti i procvati??? malo sam zbunjena sa ovom novom vrstom...
 
evo slikica :)))
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/orhideje/cymb_korjenje/24186.aspx">
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/orhideje/cymb_korjenje_2/24187.aspx">


Objavio: flover
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 21:57
ovo je moja orhidejica,za koju bar mislim da je cymbidium,kupila sam ju preklani dok je cvala,lani je bacila samo jednu stapku sa cvjetom,a ove godine još ništa....valjda mi je bila u toplom...trebam savjet dali da ju presadim sada ili na jesen,kad se zapravo orhideje presađuju i koliko često? sad joj tjeraju dva nova izboja,ne znam koliko će se vidjeti na slici

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 02 Svibanj 2011 u 14:35
DAJ MALO BOLJU SLIKU NE LICI MI BAS NA CYMBIDIUM.. sorry caps

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 02 Svibanj 2011 u 14:37
marti cimbic ti moze u supstrat pola pola i sve skupa presadi nemoras odvajati nista bar sam ja tako samo moj nikad nije procvjetao jer treba onu temperaturnu razliku a ja ju nisam radila, a crko mi je kad i masa orhideja i ove godine ocekujem pomor kad rodim :D

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Marti
Datum objave: 02 Svibanj 2011 u 15:30

Zvjezdana, hvala na odgovoru... molim te sao da mi pojasnis sta bi bilo pola pola supstrat i zemlja???? kod mene u spavacoj je zimi dovoljno hladno pa se nadam da ce mu temperatutra odgovarati...

:D imas odlican razlog da ti se i dogodi pomor... a vec ce ti se okolina pobrinut da dobijes nove biljkice vec prvom prilikom kad nades vremena za njih... :)))


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 13:07
pa da stavis pola od ohideja pola obicni normalni da malo otezas posudu jer one su ipak dosta velike pa da ti se ne prevrce  tako je bio moj posadjen koji sam kupila


a zao mi je nekih koje su bile bas jedinstvene takve vise ne vidjam ali sta cu :(
oni crveni pauci su vrag...
obicno i kupujem tako neke kad naletim da imaju posban cvijet.... sad ih imam dosta opet pa cemo vidjeti sta ce preziviti sta ne :D


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Božikovine
Datum objave: 22 Svibanj 2011 u 22:07
Cymbidium Kanran



-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 22 Svibanj 2011 u 22:10
Cymbidium Virescens



-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 22 Svibanj 2011 u 22:12
Cymbidium Ensifolium



-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 22 Svibanj 2011 u 22:16
Cymbidum Dayanum



-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 28 Svibanj 2011 u 16:32
Pokušajte pogoditi koja je biljka u kavezu ispod košnice?



-------------


Objavio: Silvestra
Datum objave: 05 Lipanj 2011 u 23:17
Liči mi na kliviju izdaleka i na cymbidium...hmm...i zašto je ispod košnice...sad ste me cimnuli...jer ima veze sa oprašivanjem ili je neka forica.smile187


Objavio: Božikovine
Datum objave: 06 Lipanj 2011 u 10:28
Ispod košnice je cymbidmu koji služi kao mamac za roj japanskih pčela. Sa našim pčelama ne funkcionira.

-------------


Objavio: Gordana102
Datum objave: 23 Lipanj 2011 u 15:08
Božikovine dali su to tvoji cymbi i gdje si ih nabavila , stvarno su prekrasni,ja imam 5 boja, ali naravno ne tih boja.


Objavio: bebolina
Datum objave: 08 Rujan 2011 u 00:21
Pozdrav svima koji cymbidum volite kao i ja.
Prije puno godina očarala me ta ljepotica i kako već kod mene biva, moja "bolja polovica", malo, malo pa cymbiThumbs%20Up i tako sam ih nakupila ohoohooo ali cvali više nisu, jer sam jako malo o njima znalaThumbs%20Down Redovito sam ih zalijevala, prihranjivala, jednom godišnje presađivala, ali cvijeta ni u tragovima. Lani mi je puko film i smjestim ja njih u hladnu prostoriju s puno sunca, za razliku od drugih biljćica, koje su svoje mjesto dobile u drugoj, grijanoj (ne previše) prostoriji, u koju sam ulazila jednom tjedno, dok kod cyibija ništa, zanemarila ih jer su mi više dodijali bez ijednog cvijeta. Kad sam se nakon dva hladna mjeseca odlučila pogledati da li u hladnoj prostoriji ima života, ostala sam bez dahaEmbarrassed svi su cvali, na svakom je cybiju bilo nekoliko cvjetnih granaClap Ove će zime dobiti isti tretmanTongue


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: bebolina
Datum objave: 08 Rujan 2011 u 00:49
To je izgledalo ovakoSmile

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/59/7360.Picture-017.jpg">



-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: bebolina
Datum objave: 08 Rujan 2011 u 00:49

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/59/2477.Picture-018.jpg">



-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: lana2
Datum objave: 08 Rujan 2011 u 11:35
bebolina, predivni su ..... zaista zastaje dah kad ih gledam ovako bogate cvijetom


Objavio: bebolina
Datum objave: 08 Rujan 2011 u 16:40
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

bebolina, predivni su ..... zaista zastaje dah kad ih gledam ovako bogate cvijetom
Što ih manje gledaš, maziš i paziš, to su bujnijeLOL

-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Gordana102
Datum objave: 09 Rujan 2011 u 21:24
stvarno su preljepi,moj je zimus isto cvao ovakav s druge slike,i takodjer bili vani do mrazeva.


Objavio: bebolina
Datum objave: 09 Rujan 2011 u 23:24

Mani nisu ostale do mrazeva, pospremila sam ih puno prije, da ne nazebuLOL



-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: jagoda
Datum objave: 24 Rujan 2011 u 00:51
Danas sam vidijela da ima posebna tema o cymbidiumima.Ja jedva čekam da se otvore pupoljci moje ljepotice koju sam zimus kupila za 10kn...Ima 3 cvijetne grane i čekam da vidim koje su boje...Cijelo ljeto držim ga vani u sjeni. Razmišljam da ga sada premjestim na sunčanu stranu...
 
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: bebolina
Datum objave: 11 Listopad 2011 u 22:45
Šta napravit s ovim suhim??
Da li ga odvojit i ponovo posadit, ili je to gotovo???

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/21/4251.Picture-063.jpg">



-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 13:15
taj ti je gotov kad budeš presađivala ga makni i to je to ;)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Emilly
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 14:10
Da li ti je ta bulba zelena ispod ili je skroz suha?
Dok god ima života u njoj ja ju ne bi dirala. Moj crveni cimb ima dvije takve bulbe, meni ne smetaju. Čini se ni njemu jer je izbacio 4 stapke ove godine Smile


Objavio: bebolina
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 16:14
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Da li ti je ta bulba zelena ispod ili je skroz suha?
Dok god ima života u njoj ja ju ne bi dirala. Moj crveni cimb ima dvije takve bulbe, meni ne smetaju. Čini se ni njemu jer je izbacio 4 stapke ove godine Smile
Sve su bulbe zelene, osim jedne, tu sam makla.
Inaće, danas sam "raskupusala" cymbije, očistila staro korijenje i promijenila supstrat. Možda i nije vrijeme za tako nešto, ali nadam se da se neće uvrijediti. Sve bulbe koje sam skinula, zabola sam ih u jednu vazu, pa šta budeSmile

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/2867.Picture-001.jpg">

 

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/4606.Picture-002.jpg">

 

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/2158.Picture-004.jpg">

 

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/1121.Picture-005.jpg">

 

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/7848.Picture-006.jpg">



-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Emilly
Datum objave: 13 Listopad 2011 u 12:08
Ajme, koliko ih je! Prekrasni su!
Vjerojatno bi im bolje pasalo presađivanje u proljeće, ali te potpuno razumijem. Ja isto kad nešto zamislim, to ne može čekati Tongue
Nadam se da će ipak procvjetati!

Moji su već izbacili stapke, ali svake godine nešto zeznem s njima pa mi svi pupovi otpadnu... Ne mogu ih ostaviti vani, a u kući nemam hladne prostorije. Imaš kakav savjet?


Objavio: bebolina
Datum objave: 13 Listopad 2011 u 19:54
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Ajme, koliko ih je! Prekrasni su!
Vjerojatno bi im bolje pasalo presađivanje u proljeće, ali te potpuno razumijem. Ja isto kad nešto zamislim, to ne može čekati Tongue
Nadam se da će ipak procvjetati!

Moji su već izbacili stapke, ali svake godine nešto zeznem s njima pa mi svi pupovi otpadnu... Ne mogu ih ostaviti vani, a u kući nemam hladne prostorije. Imaš kakav savjet?
Ako ne procvjetaju sad, procvjetat će na proljećeTongue
Pupovi ti otpadnu zbog previše zalijevanja ili ako ih preseliš u topli prostor, tako da baš nemam neki savjet za tebe, kad već nemaš hladniji prostor za njih. Ja sam ih godinama čuvala zimi u svijetlom, toplom prostoru s dosta vlage u zraku i nije bilo ništa od cvjetnih stapki, dok ih lani nisam šutnula u ne grijani prostor i zaboravila na njih. Kad sam ih odlučila pogledati, imala sam što vidjeti.....cvijet do cvijetaLOL


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: bebolina
Datum objave: 13 Studeni 2011 u 23:26
Evo, malo sam se potrudila na netu naći nešto o pravilnom uzgoju Cymbidiuma, tako i sama nešto naučila i prevela na Hrvatski za sve Vas koji ih voliteWink

Uz odgovarajuću njegu, možete uživati u prekrasnom Cymbidium orhideji godinama. S uputama u nastavku, i Vaš će Cymbidium cvasti svake godine

-Cymbidium orhideja mora imati dovoljno svjetla, ali ne bi trebao biti izložen na direktnom suncu jer to može uzrokovati opekline na lišću.

-Idealna temperatura tijekom dana je 15 do 20 stupnjeva, dok bi noćna temperatura trebala biti od 10 do 13 stupnjeva. Razlika temperature između dnevne i noćne je vrlo bitna za rast i buduću cvatnju.

-Supstrat Cymbidima ne smije nikad biti potpuno suh ! U praksi, to znači da se biljka mora zalijevati jednom tjedno. Prije zalijevanje obavezno provjeriti da li je teglica lagana ili je u njoj još dosta vlage, pa je s toga teža. Jednom mjesečno, potopiti biljku u vodu na desetak minuta. To je jednostavan postupak: uklonite orhideju iz ukrasne tegle i potopite je u kišnicu sobne temperature, te tako ostavite desetak minuta, kako bi biljka uzela dovoljnu količinu vode.

Upozorenje: od previše vode biljka može istrunuti, dok ako je vode premalo, bulbe će se osušiti i izgledati će kao na donjoj slici


Prihrana – Jednom mjesećno s tekućim gnojivom za orhideje. (kod potapanja)

Cymbidium cvjeta jednom godišnje. Nakon cvatnje ocvalu stapku obavezno treba odrezati i po mogućnosti ukloniti i bulbu, jer jednom ocvala bulba više ne cvate

Tijekom ljetnih mjeseci Cymbidium preseliti na terasu ili u vrt, po mogućnosti u polusjeni. Kad postane hladnije, u svakom slučaju prije prvog mraza, biljke se moraju unijeti i smjestiti na svijetlo i sviježe mjesto (oko 10 do 15 stupnjeva Celzija) i smanjiti zalijevanje.
 
http://www.de5cymbidium.eu/consumer/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=28&lang=en - Izvor: Link


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Emilly
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 09:05
Pohvala za trud Thumbs%20Up Bravo bebolina, ovo će puno pomoći ljubiteljima cimbića!

Sve mi je jasno, ali zašto ukloniti bulbu? Šta ne izbaci ta bulba nove izdanke nakon cvatnje?




Objavio: Marti
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 09:21

Bravo Bebolina :))) imam i ja jednu... nadam se da ce mi uskoro  pustit stapke... stavila sam ju u jednu sobu u kojoj mi je stalno otvoren prozor pa cemo vidjeti dali joj pase temperatuta... bojim se da ce biti preniska :( ali nemam je gdje drzati pod ovim uvjetima :(((



Objavio: Belina
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 09:58
smile120Draga Bebolima,
milina je gledati tvoje cymbidiume!Hug


Objavio: bebolina
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 19:26
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Pohvala za trud Thumbs%20Up Bravo bebolina, ovo će puno pomoći ljubiteljima cimbića!

Sve mi je jasno, ali zašto ukloniti bulbu? Šta ne izbaci ta bulba nove izdanke nakon cvatnje?


Nije ni meni jasno zašto maknuti bulbu, ali baš tako savjetuju uzgajivaći. Vjerovatno je to da se biljka ne iscrpiWink

-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: bebolina
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 19:31
Originalno poslano od člana Belina Belina napisao:

smile120Draga Bebolima,
milina je gledati tvoje cymbidiume!Hug
...obožavam ihsmile99

-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Emilly
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 20:42
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Pohvala za trud Thumbs%20Up Bravo bebolina, ovo će puno pomoći ljubiteljima cimbića!

Sve mi je jasno, ali zašto ukloniti bulbu? Šta ne izbaci ta bulba nove izdanke nakon cvatnje?


Nije ni meni jasno zašto maknuti bulbu, ali baš tako savjetuju uzgajivaći. Vjerovatno je to da se biljka ne iscrpiWink


A ništa, probat ćemo i to Big%20smile


Objavio: Marti
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 21:07

hmhmhmhmhm kako da izvadim bulbe bez da biljku presadujem? da ih sam izrezem uz korjen???



Objavio: Emilly
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 21:23
Ne znam, to bi bilo šteta Confused
Ja svoje planiram presaditi na proljeće, a te bulbe viška potrpati u posebne teglice. Mislim da će one opet pustiti izdanak...


Objavio: bebolina
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 22:14
Originalno poslano od člana Emilly Emilly napisao:

Ne znam, to bi bilo šteta Confused
Ja svoje planiram presaditi na proljeće, a te bulbe viška potrpati u posebne teglice. Mislim da će one opet pustiti izdanak...
To sam ja ućinila prije nepunih mjesec dana i pokazalo se korisnim. Jedna je bulba, koja nije bila potpuno suha izbacila mladicuEmbarrassed

-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: jagoda
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 23:32
Moj cimbić cvjeta...Slike sam već stavila na temu Orhideje, a staviti ću i tu, od viška glava ne boli...Prva grana od 7 cvijetova je potpuno rascvjetana dok je druga grana tek krenula i tek su dva cvijeta rascvjetana.Treća grana je još u pupovima...
 
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: bebolina
Datum objave: 14 Studeni 2011 u 23:59
...i sad ti meni reci kako se oko njega ne truditi, kako mu ne pružiti adekvatni tretman, kad ovo što na kraju daje je veličanstveno....smile120
Bravo jagodaThumbs%20Up


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: jagoda
Datum objave: 15 Studeni 2011 u 00:56
Potpuno se slažem s tobom Bebolina, oko biljaka naročito ovakvih ljepotica stvarno se vrijedi truditi...WinkWink

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Silvy
Datum objave: 15 Studeni 2011 u 02:01
Bebolina, Zvjezdana, i ostali,  hvala na savjetima i divnim ljepoticama.

Emilly, Božikovine, Jagoda, predivno! smile64


Objavio: Silvestra
Datum objave: 18 Studeni 2011 u 18:50
Napravila sam veliku bedastoću....čuvši kako cimb neće cvasti ako je na toplom ...ja sam ga lijepo zalijala i ostavila da se zemlja oko njega smrzne i sad sam ga unjela na temperaturu oko 8  u kuću di se slabije grije i sad ne znam kaj sa njim bude ima li šanse da preživi jer vani je bilo oko minus 3...jednako su prošle i azaleje...


Objavio: Tea
Datum objave: 18 Studeni 2011 u 19:48
Silvestra,ja bi ga sad na tvom mjestu držala u negrijanoj prostoriji,znači tamo gdje je malo hladnije ali nikako tamo gdje je minus..mislim da tako nećeš pogrješit osim ako već nije povenuo..držim fige

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Silvestra
Datum objave: 18 Studeni 2011 u 20:19
Tea...tak je bio krasan i ne znam ...otišla sam raditi i nisam vodila brigu...nije povenuo ali se bojim da su one lukovice smrzle jer je zemjla bila smrznuta...ak preživi onda je to Božje ćudo...


Objavio: Tea
Datum objave: 18 Studeni 2011 u 20:24

Možda mu ne bude ništa.Samo mu sad nemoj naglo promjeniti temperaturu i staviti ga u grijanu prostoriju.Rađe ga stavi u negrijanu pa malo kasnije onda u grijanu.Tak mislim da je najbolje.Nemoj gubit nadu   

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Studeni 2011 u 10:58
Pomolit ću se za njega ništa drugo ne mogu učiniti...a baš je htio cvjetati....žao mi je jako...prekrasna je biljka...izvući će se....


Objavio: Tea
Datum objave: 19 Studeni 2011 u 11:34
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Pomolit ću se za njega ništa drugo ne mogu učiniti...a baš je htio cvjetati....žao mi je jako...prekrasna je biljka...izvući će se....

Prati ga sad neko vrijeme da vidiš kako će napredovati.Ako nije dugo bio na minusu,mislim da ne bi trebao samo tako uvenutiWinkVjeurjem ja u njegaClap


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Emilly
Datum objave: 19 Studeni 2011 u 15:57
Uh, šteta! Ali na greškama se uči Wink
Moj jedan samo što ne procvjeta, a drugom opet otpadaju pupovi Angry

Inače, kad vidiš da je cimb potjerao stapku, više nema potrebe da ga pothlađuješ. Tada mu treba neka konstantna temperatura od 15 do 20°C i dosta svijetla. I nikako mokar van na hladnoću...
Držim fige da mu nije ništa, ako su bulbe ok i korijen će se oporaviti Wink
A za cvijetanje ima vremena (tako bar ja sebe tješim LOL )


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Studeni 2011 u 16:58
Emilli,ja ću ga poslikati i vidit ćeš u kakvom je sad stanju...i sa strane http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/cimbydium/34465.aspx"> ćeš vidjeti tjera nešto nisam sigurna da li je to novi list odnosno bulba ili http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/cimbydium/34464.aspx"> cvjetna stapka...postavi dijagnozu...bit ću Ti zahvalna...sad je na 10 c u kući i ima svjetla...podigla sam ga na nekih metar visine i neću ga odatle micati... http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/cimbydium/34463.aspx">


Objavio: Emilly
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 12:47
Čini mi se da su cvijetne stapke. Jesu i inače tako žute ili je to do slike?
Pa izgleda mi ok Ermm, ne znam zašto se zabrinjavaš...

U čemu ti je to posađen? Izgleda mi kao obična zemlja za cvijeće?
Cimbi i inače vole sitniji supstrat, ali moji ipak imaju i malo krupnije kore. Tek toliko da im bude malo propusnije... Nisam još probala posaditi ih u tako sitno, strah me da bi zadržavao puno vode.

Zapravo sam sa mojim cimbima još poprilično na vi. Teoriju sam savladala, ali nikako da im pronađem nekakve  idealne uslove baš kod mene u kući Confused



Objavio: Tea
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 13:09
Eto vidiš,Silvestra.Ni meni se ne čini tako loše kako si se zabrinula.Kad pušta cvijetnu stapku sigurno je dobro.Bez brigesmile78

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 14:04
Emilly
Tea
Ovo na sredini što se vidi mogle bi biti cvjetne stapke,a ovo sa strane mislim da su novi listovi i bulba jer tako nešto sam vidjela i lani a bili cu listovi i bulba...nije mi posađen u zemlju ima i debelih kora unutra...to sam kupila  baš za orhideje zemlju...slika je žuta jer je preblizu slikano...ali kako vidite...zemlja je bila smrznuta i bio je tri noći na minus 3 vani...ali mislim da je otporniji nego mi to mislimo...sad je u hodniku di je temperatura između 8 i 11 stupnjeva i tu će prezimiti...a moram Vam nešto reći...jučer kad sam se ga spremala slikati prekoračila sam jednu stepenicu i tako pala da se nisam dočekala na desnu ruku i da nije na zidu bio brodski pod ode mi glava jer sam i čelom zviznula po zidu...Bogu hvala pa nije do sad polučilo nikakve loše rezultate...ali moj cimb i ja očigledno nemamo sreče...jer na njega sam pazila cjelu godinu i onda mi ostao vani...a ja pazim kud hodam i svukud me je bilo ...pa ljosnem sa predzadnje stepenice jer sam zaboravila da stojim na predzadnjoj kad sam se zaustavila da razmotrim cimbič za slikanje...


Objavio: Emilly
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 14:11
Ma par dana mu ne bi trebalo smetati na nižoj temperaturi. Ja sam svoje lani malo duže zaboravila, skoro su bez listova ostali, a još su živi Wink
Da budeš sigurna da li je stapka ili ne, lagano pritisno taj izdanak. Ako su cvijetovi, osjetit ćeš kao male kuglice, ako su listovi bit će skroz tvrd Wink

Dobro da se nisi jače ozljedila... Šta mi svi izvodimo zbog cvijeća LOL
I ja sam se neki dan skoro skotrljala niz stepenice kad sam vandama špricala korijenje Embarrassed


Objavio: Tea
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 14:19
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Emilly
Tea
Ovo na sredini što se vidi mogle bi biti cvjetne stapke,a ovo sa strane mislim da su novi listovi i bulba jer tako nešto sam vidjela i lani a bili cu listovi i bulba...nije mi posađen u zemlju ima i debelih kora unutra...to sam kupila  baš za orhideje zemlju...slika je žuta jer je preblizu slikano...ali kako vidite...zemlja je bila smrznuta i bio je tri noći na minus 3 vani...ali mislim da je otporniji nego mi to mislimo...sad je u hodniku di je temperatura između 8 i 11 stupnjeva i tu će prezimiti...a moram Vam nešto reći...jučer kad sam se ga spremala slikati prekoračila sam jednu stepenicu i tako pala da se nisam dočekala na desnu ruku i da nije na zidu bio brodski pod ode mi glava jer sam i čelom zviznula po zidu...Bogu hvala pa nije do sad polučilo nikakve loše rezultate...ali moj cimb i ja očigledno nemamo sreče...jer na njega sam pazila cjelu godinu i onda mi ostao vani...a ja pazim kud hodam i svukud me je bilo ...pa ljosnem sa predzadnje stepenice jer sam zaboravila da stojim na predzadnjoj kad sam se zaustavila da razmotrim cimbič za slikanje...

Draga Silvestra..da ti ja kažem svoje mišljenjeLOLJa mislim da i ti i cimbić imate više sreće nego što misliš jer cimb je mogao stradati na tim temperaturama ali evo vidiš nije i još tjera cvjetnu stapkuBig%20smile a ti si mogla nedaj Bože gore proći od tog nesretnog padaEmbarrassedHvala Bogu,i jedan i drugi ste dobroClap
P.S.Jedan topli savjet,pazi se ubudućeWink


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 15:28
Draga Tea,kaj je naj zanimljivije da mi se nešto dogodilo...moj muž siroti bi bio kriv jer je otišao na jednu intervenciju sa strujom nepunih minutu prije nego sam ja pala...a ne bi mogao dokazati da nije bio tu...tako smo se tome nasmijali kad se vratio i konstatirali kako je to bio čudan splet okolnosti..Ouch
WinkEmilly...mislim da su na sredini cvjetne stapke,a ovo sa strane ipak novi listovi i bulbe...i razlikuju se po izgledu...jedva čekam da procvjeta...a mislim da sam i zaslužila...WinkTongueTongue


Objavio: Tea
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 15:46
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Draga Tea,kaj je naj zanimljivije da mi se nešto dogodilo...moj muž siroti bi bio kriv jer je otišao na jednu intervenciju sa strujom nepunih minutu prije nego sam ja pala...a ne bi mogao dokazati da nije bio tu...tako smo se tome nasmijali kad se vratio i konstatirali kako je to bio čudan splet okolnosti..Ouch
WinkEmilly...mislim da su na sredini cvjetne stapke,a ovo sa strane ipak novi listovi i bulbe...i razlikuju se po izgledu...jedva čekam da procvjeta...a mislim da sam i zaslužila...WinkTongueTongue

Još ste se i nasmijali..u svakom zlu ima nešto i dobraWinkProbaj više ne padat a orhideja če ti biti dobro i ljepo će ti cvjetati.Na kraju je i ova "priča" sretno završila smile79


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Emilly
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 15:53
Naravno da si zaslužila smile78


Objavio: bebolina
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 16:10
Cimbić je prekrasanThumbs%20Up biti će cvjetnih stapki i bulbi, sve zahvaljujuć tvom "zapostavljanju" jer je upravo to ono što mu je trebalo.Wink
Mislim da će cvjetna stapka kod mene ove godine izostat, samo zato jer sam ih presađivala i razdvajala kada za to nije bilo vrijeme. Sad su se listovi nenormalno izdužili, ali izgledaju full zdravo... Sad uživaju u negrijanom potkrovlju s puno sunčeve svjetlosti preko dana, smješteni ispod ogromnog krovnog prozoraEmbarrassed Malo sam ih zalila i pozdravila ih za sljedećih mjesec danaTongue


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 21:31
Emilly
Tea
Bebolina
Za sada izviruju u sredini tri cvjetne stapke,a ovo sa strane su definitivno nove bulbe...pošto sada ima oko 10 stupnjeva temperaturu ,ja ga više ne mičem odatle...slijedeći put mislim da ide slikica kad procvate...a za koliko vremena će to biti?...ja sam nestrpljiva...kad bi biljke rasle od mog gledanja mislim da bi kod mene bile do neba...


Objavio: bebolina
Datum objave: 20 Studeni 2011 u 21:41
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Emilly
Tea
Bebolina
Za sada izviruju u sredini tri cvjetne stapke,a ovo sa strane su definitivno nove bulbe...pošto sada ima oko 10 stupnjeva temperaturu ,ja ga više ne mičem odatle...slijedeći put mislim da ide slikica kad procvate...a za koliko vremena će to biti?...ja sam nestrpljiva...kad bi biljke rasle od mog gledanja mislim da bi kod mene bile do neba...
Ne diraj je dok ne procvate, a to bi moglo biti za mjesec dana, možda i više. Tad je stavi negdje na toplije, negdje gdje će ti biti na okuThumbs%20Up

-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk