Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Jorgovan-Syringa

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Grmlje
Opis foruma: Sve o grmlju i drvenastom bilju.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=903
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 18:47
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Jorgovan-Syringa
Objavio: miha-m
Tema: Jorgovan-Syringa
Datum objave: 21 Siječanj 2008 u 19:29
Imam jedan problem vezano za jorgovan.
U dvorištu, prije jedno osam godina niknuo je jorgovan. U početku smo mislili da je magnolija, ali na kraju ipak nije.Smile Na moju sreću.
Do pretprošle godine lijepo se razvijao i davao je prekrasne grozdove ljubičaste boje, ali mu je počela kora uzduž grana pucati i pojavila se nekakva plijesanj . Tretirao sam ga raznim fungicidima, ali ništa. On i dalje lijepo raste, razvija se (malo sporije nego inače), ali sve to nije lijepo za vidjeti. Bojim se da ga ne izgubim. Da li netko zna što se dešava?smile143








-------------
...štihača je zakon...



Odgovori:
Objavio: Ivan
Datum objave: 22 Siječanj 2008 u 07:50
bojim se, ako je jako zahvaćena biljka da neće biti pomoći... možda ga treba presaditi na neko sunčanije mjesto.. sad se još može, dok nije krenulča vegetacija.. ili.. uzeti uzorak i otići u šumarski institut ..  pogledaj da li se kora lako odvaja od grana, očito da mu nešto na tom mjestu ne odgovara....

-------------


Objavio: miha-m
Datum objave: 22 Siječanj 2008 u 09:02
Na slici sam označio koje su grane zahvaćene, i prava je sreća da je stalo na tome. Ne širi se dalje. Samo drvce je u zavjetrini, i sunca ima skoro od jutra do mraka, tako da sumnjam da bi to bilo posrijedi.

P.S. Da li institut u jaski radi to?




-------------
...štihača je zakon...


Objavio: Triša
Datum objave: 22 Siječanj 2008 u 09:27
Ja imam isti problem, samo je moj jorgovan jako star, pa sam mislila da je došlo vrijeme da ga maknem. Ima preko 30 godina, nemam sliku, jer kiša pada  (u Rijeci sam). S druge strane imam pak u ogulinskom kraju isti takav presađen jorgovan pred 6 godina i još nije cvjetao.
Pomozite savjetom za obje situacije.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: sasa
Datum objave: 10 Veljača 2008 u 00:08

Za ovaj problem trebate kontaktirati nekog fitopatologa, jorgovan je napadnut nekim gljivičnim oboljenjem,  kako se meni čini, a u prilog tome ide pomenuta pljesan



Objavio: miha-m
Datum objave: 10 Veljača 2008 u 20:59
kod nas su fitopatolozi skoro pa nedostupni.Thumbs%20Down Ako i bilo koji savjet trebam, prije ću ga dobiti od vas forumašaThumbs%20Up, nego od njih.

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 21:24
Znam da ovo strašno zvuči, ali u takvin situacijama najčešće je najbolje rješenje ukloniti sve napadnute grane...


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 21:53
Znači drastična rezidba, pa što ostane ostane,

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: ines
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 19:15
Vezano za jorgovan. lani sam čopila šogorici mali jorgovan. vidim da se primio, ali nije cvjetao. Nakon koliko godina oni procvjetaju ili bi trebali odmah, iste godine. Debljina grana mu je ko olovka, a visina 140cm


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 21:52
Ines,meni nije cvao par godina kako sam ga posadila.Ne znam jel mu nešto falilo ili je samo bio tvrdoglav,no prošle godine je počeo.


Objavio: miha-m
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 10:02
Meni je procvao tek nakon četiri godine. Ali to nije uvijet. Viđao sam kod susjeda da je procvao nakon dve godine, ali je i bio sasvim mali i tanak. Kada je procvao, od težine cvjetova se počeo savijati. 

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 11:16
Znači ima nade da ove godine i moj procvate nakon 6 godina. Doduše presađen je iz Primorja u kontinetalni kraj, ali se drži dobro i velik je već-
Ništa nadam se i dalje.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: ines
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 15:21
Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

Meni je procvao tek nakon četiri godine. Ali to nije uvijet. Viđao sam kod susjeda da je procvao nakon dve godine, ali je i bio sasvim mali i tanak. Kada je procvao, od težine cvjetova se počeo savijati. 
 
Tako otprilike i moj izgleda. Jadni mali kržljavi. znači ima nade da možda još i ove godine dobije koji cvjetić.


Objavio: maria
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 17:18
Meni su više poznate bolesti u voćarstvu.Kod napadnutih voćaka sličnim bolestima,bilo da se radi o bakteriozama ili raznim gljivičnim bolestima koje su u dobroj mjeri oštetile stablo,ide se na izdašnu rezidbu.Rez na debljim granama premazuje se voćarskim kitom.

-------------
ana


Objavio: miha-m
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 12:49
Ako ja sa svojim jorgovanom krenem na takvu rezidbu, od njega ne bude ostalo ništa osim debla. A to mi nikako nije cilj. Već je počeo otvarati pupove i žao mi je da ga diram. Pustit ću ga još ovu godinu, pa ćemo vidjeti da li se bude dalje širilo.

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: Triša
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 12:56
Uvijek isti problem, zato ja voćke i ruže režem još i januaru, jer kad propupaju- e pa nemam srca, kao da im otkidam dušu.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: miha-m
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:23
Originalno poslano od člana miha-m miha-m napisao:

Ako ja sa svojim jorgovanom krenem na takvu rezidbu, od njega ne bude ostalo ništa osim debla. A to mi nikako nije cilj. Već je počeo otvarati pupove i žao mi je da ga diram. Pustit ću ga još ovu godinu, pa ćemo vidjeti da li se bude dalje širilo.


Kako da ga režem kad je svaka grana počela listati...






-------------
...štihača je zakon...


Objavio: vule
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:33
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Znam da ovo strašno zvuči, ali u takvin situacijama najčešće je najbolje rješenje ukloniti sve napadnute grane...

to sam i ja prvo napravil ,a posle se opet pojavila pa  sam sa rukavicama skinul u jesen tu bjelu pljesan i opral stablo sa bordoškom juhom i 5 godina nema problema,probaj tak nemaš kaj puno zgubiti


Objavio: miha-m
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:55
Bordoška juha??? Taj naziv sam danas dvaput čuo. Imam susjeda vikendaša koji mi je rekao isto da probam sa tom juhom, i kolko sam ga shvatio riječ je o otopini modre galice. Jesam li ga dobro shvatio?

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: vule
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 23:17
je to je to,ali imaš i gotove Champion,cuprablau Z,nordox,pitaj nekog vinogradara i vočara sigurno ima


Objavio: miha-m
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 00:41
Budi siguran da ću već sutra pitati svoje vinogradare. Hvala na savjetu.smile186

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: iris
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 05:21
bordoška juha:

http://www.servimg.com/image_preview.php?i=179&u=11214811">

http://www.servimg.com/image_preview.php?i=180&u=11214811">


Krešimir Petranović - Voćarstvo


-------------


Objavio: iris
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 05:23
Moj jorgovan već ima 6 godina i nije nikad procvjetao
a raste kao blesav...već je drvo....a mladica kao u priči
mislim da ću ga na kraju iskopati :(


-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 09:47
Isti problem imam i ja. Iz Primorja sam sadnicu pred 6 godina odnijela u vikendicu kraj Josipdola (mjesto se zove Skradnik) i nikako da procvjeta. Svake se godine nadam, pa i ove- vidjet ćemo dali će biti sreće.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: vule
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 14:21
Probaj sa štucanjem vrhova u rano prolječe


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 16:12
Hvala vule, ionako nemam što izgubiti.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: pčelica
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 21:38
Pozdrav svima.
Ako bi netko znao, zašto jorgovan ne cvate već 3 godine? Proljetos sam ga gnojila, na sunčanom je mjestu. Nisam mu nikada rezala grane (još je dosta nizak).
Znate li gdje ima kvalitetnih sadnica jorgovana za kupiti u Zg., u slučaju da ovome nema spasa?



Objavio: Triša
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 21:45
hej pčelice, koliko ovdje imaš posla, dobro došla - imaš temu jorgovan - više nas muči to što dugo nakon sadnje ne cvate, moj konkretno 6 godina i svake se godine nadam.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: miha-m
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 22:57
Možda im jednostavno ne odgovara zemlja. Moj je na šljunčanom terenu koji je pokriven sa malo zemlje, i raste. Možda mu odgovara drenažno tlo, koje dobro odvodi vodu. U mom mjestu svi imaju zasađene jorgovane uz ograde ili kuća, gdje nije čista zemlja, nego pomješana sa šutom ili šljunkom. I svi lijepo cvatu i rastu.

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: vule
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 21:32
moji si rastu na pesku i cveto i beli i plavi


Objavio: iris
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 12:09
eeeeeeeeeeeeee ima nade...ne odustajte......evo ja sam svoga tu kudila a maloprije gledam: zametnio pupove cvijeta

smile171

i nešto sam skontala.....svake godine sam ga orezivala u proljeće a ove nisam jer me bolila kičma
možda sam ja kriva što dosada nije cvjetao


-------------


Objavio: miha-m
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 12:46
Moja draga svake jeseni odreže grančice na kojima su bili cvjetovi, i onda u proljeće svaka grana propupa, ali baš svaka. I opet obilje cvjetova.

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: ines
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 19:09
Originalno poslano od člana pčelica pčelica napisao:

Pozdrav svima.
Ako bi netko znao, zašto jorgovan ne cvate već 3 godine? Proljetos sam ga gnojila, na sunčanom je mjestu. Nisam mu nikada rezala grane (još je dosta nizak).
Znate li gdje ima kvalitetnih sadnica jorgovana za kupiti u Zg., u slučaju da ovome nema spasa?

 
Imaš lijepih sadnica u Zrinjevcu kod rotora. Ima ih bijelih i klasičnih, ljubičastih


Objavio: sunčica
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 20:48
moj je jorgovan niknuo iz korijena starog odrezanog stabla. da li je to razlog što  još uvijek ne cvate!?


Objavio: miha-m
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 21:48
Originalno poslano od člana sunčica sunčica napisao:

moj je jorgovan niknuo iz korijena starog odrezanog stabla. da li je to razlog što  još uvijek ne cvate!?


Mislim da ti to nebi smio biti razlog da ne cvate.


-------------
...štihača je zakon...


Objavio: miha-m
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 21:51
Zna li netko gdje se može nabaviti žuti jorgovan???
Vidio sam ga u jednom dvorištu u okolici Koprivnice prije nekoliko godina. Pokušavam ga pronaći na sve moguće načine, ali mi nikako ne uspijeva. smile43


-------------
...štihača je zakon...


Objavio: vule
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 18:55
ja sam svojega drastično orezal i tera mlade izboje s cvetjem




Objavio: miha-m
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 22:21
Zna li netko gdje se može nabaviti žuti jorgovan???
Vidio sam ga u jednom dvorištu u okolici Koprivnice prije nekoliko godina. Pokušavam ga pronaći na sve moguće načine, ali mi nikako ne uspijeva.
smile143


-------------
...štihača je zakon...


Objavio: ines
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 15:47
Sljedeći tjedan planiram do Zrinjevca i MBM pa ak ima javim tiEmbarrassed


Objavio: miha-m
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 21:04
Hvala Ines,smile78

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 21:20
Stalno sam se žalila, a evo šestu godinu, moj jorgovan presađen iz Rijeke u Skradnik konačno ima cvijet, pa je valjda sada sve u redu - baš sam sretna.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: miha-m
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 22:53
Strpljen-spašen. Kad se rascvjeta, poslikaj ga, da ga svi vidimo.smile186

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: ines
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 21:57
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Stalno sam se žalila, a evo šestu godinu, moj jorgovan presađen iz Rijeke u Skradnik konačno ima cvijet, pa je valjda sada sve u redu - baš sam sretna.
Od mojeg ove godine nebu cvjeta. Ah, ostaje nam sljedeća godinaCry


Objavio: vule
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 14:50
moji jorgovani...


dvorište i na ulici



Objavio: manči
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 15:24
Bijeli je tako prelijep, naravno i lila je lijep....


Objavio: katruža
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 18:59
...a kako tek mirišu
 
 
 
 
 


Objavio: vanja
Datum objave: 20 Svibanj 2008 u 21:15

Katruža da se i ja pohvalim da imam jorgovan onaj plavoljubičasti i to na otoku.Clap


Objavio: esmeralda
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 07:17

Oprostite ako pitam glupost,ali još se učimEmbarrassed

možda netko zna,da li se može ukorjeniti grančica jorgovana ili baš mora biti sadnica s korjenom i kada ga je najbolje saditi?Confused


-------------
meni je super u životu


Objavio: Šeflera
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 08:40
Nisam nikad probala samo grančicu upiknuti, ali mislim da ni nema razloga kad jorgovan ima puno mladica koje rastu iz korjena. A ti probaj pa nam javi rezultate. Wink


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 08:44
sa grančicom : ja sam nekada ogulio  5 cm  donjeg dijela grančice, zarezao oštrim nožem taj dio popola, stavio zrno pšenice i sve uronio u vodu, naravno i sa ostalim dijelom gdje je bilo kore.. pustio je žile.

-------------


Objavio: esmeralda
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 08:51
Hvala Ivane! Probat ću pa javim jesm li uspjelaLOL

-------------
meni je super u životu


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 08:53
. korijen jorgovana je narodni lijek za zubobolju, ako nisi znala

-------------


Objavio: esmeralda
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 08:55
Nisam znala, hvala i to ću isprobati.Clap

-------------
meni je super u životu


Objavio: vanja
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 19:24
   Esmeralda, ja sam dobila mladi mali izbojak jorgovana sa žilicama od susjede. Jednostavno sam ga posadila od toga ima bar 2-3 god. nisam sigurna dali sam ga posadila u ljeto ili na jesen. Malo stavi gnjojiva. Nisam ga do sada šišala, a mislim da ima dosta izbojaka nisam ga dugo vidila jer je na otoku a nismo bili cijelu godinu. Naime mlađi sin mi se ženi 20.09.2008.g. pa smo u punom jeku oko uređenja stana. U što se god taknemo otvaraju se nodi poslovi. Kada otiđem na otok i budu mladi izbojci mogu ti ih poslati.smile127


Objavio: Ivan
Datum objave: 18 Lipanj 2008 u 09:45

JORGOVANI ( Syringa)

Rod jorgovana  obuhvaća oko 25 vrsta listopadnih ili trajno zelenih grmova i manjeg drveća do 7 metara visine iz porodice maslinovki (Oleaceae).

Pretežno su to ukrasni grmovi s mnoštvom vrtnih odlika.

 

Listovi su nasuprotni, većinom (uglavnom) jednostavni, nasuprotni, rjeđe lapoviti ili perasti, cjelovitog ruba, na kraćoj ili dužoj peteljci.

 

Cvjetovi oblikuju vršne ili postrane metličaste cvatove na PROŠLOGODIŠNJIM izbojcima. Čaška je sitna, zvonkolika i četverodjelna, a vjenčić je cjevast i na vrhu četverodjelan i tanjurasto raširen.. Postoje dva prašnika, plodnica je podrasla a plod je duguljasti i ušiljeni tobolac s 1-2 okriljene sjemenke.

 

OBIČNI jorgovan ( Syringa vulgaris) je grm ili do 4-7 m visoko krošnjasto drvce, uspravnih grana, široko je rasprostranjen na području jugoistočne Europe i Male Azije, uzgaja se po cijeloj Europi.

Debalce u početku ima glatku koru, kasnije ona , naročito na starijim granama postaje svjetlosmeđa, do smeđesiva, mekana, hrapava i uzdužno ispucana, lako se odvaja od debla. Izbojci su šiboliki  i okrugli.srednje debeli, žutosmeđe do maslinastozelene boje, pupovi su nasuprotni i veliki, jajasto ušiljeni s mnoštvo ljuskica. One su široke, zelenkaste ili ljubičastosmeđe, svjetlosmeđih rubova, u sredini rebraste, u gornjem dijelu ušiljene i neznatno koso otklonjene. Na vrhu izbojka smještena su dva (uvijek po 2) velika pupa. Listovi su goli,tamnozeleni i jajoliki ili neznatno srcasto usječene osnove, dugi od 5-12 cm. Peteljka je duga do 3 cm.  Ožiljak otpalog lista je polumjesečast, vodoravno razvučen na uzdignutom rebrastom jastuku.

Cvjetovi su dvospolni, raznobojni, mirisavi i privlačni za pčele. Tvore guste metličaste cvatove dužine do 20 cm., boja cvatova je ljubičasta, plava, bijela ili crvena, a oni mogu biti jednostavni ili ispunjeni. Vjenčić  je bijele  do crvenoljubičaste boje, latice su srasle u cijev, na vrhu s 4 zupca. Ima 2 prašnika a njuška tučka je s dva međusobno priljubljena režnja.

Cvate tijekom svibnja i lipnja, poslije razvoja listova. Cvatnja kod mnogih sorti traje kratko a kod nekih duže. Tijekom cvatnje potrebno je  odrezati jedan dio cvatućih grana i staviti u vazu a redovita rezidba najbolja je  odmah poslije cvatnje. To zato jer se cvjetovi stvaraju samo na mladim granama a nakon prikraćivanja stvaraju se na novoizašlim pupovima cvjetni izbojci za slijedeću godinu.

Plod je smeđi ušiljeni tobolac do 1,5 cm dug, puca na dva dijela u kojima su smještene sjemenke.

Ima dobru izbojnu snagu i razgranat sustav korijenja. Vrtne odlike traže kvalitetno tlo i toplu klimu.

Cvjetni ekstrakt se upotrebljava u kozmetici.

 

Mađarski ili karpatski jorgovan ( Syringa josikaea)  je oveći grm koji raste u Galiciji i Madžarskoj te u istočnom Podunavlju. Od običnog se razlikuje po debelim listovima koji nisu srcoliki, te jednom nijansom zelene boje na licu a drugom na naličju. Cvjetovi su tamnoljubičasti, malo mirisavi, na kratkim stapkama ili sjedeći, čaška je obrasla mekim dlačicama, prašnici su izrazito duboko ispod vrha  cijevi vjenčića.

 

Perzijski jorgovan (Syringa persica) je niski ili srednje visoki grm do 2 metra, s dugim i vitkim povijenim izbojcima koji su bridasti i goli. Listovi su sitni,suličasti, na vrhu ušiljeni. Cvjetovi su svjetloljubičasti, mirisavi, dugi 1 cm, Plod je četverobridni tobolac.

 

Postoj ejoš mnoge vrste i varijateti.. ali o tome po zahtjevu ili želji čitateljstva.

 OBIČNI JORGOVAN :

MAĐARSKI JORGOVAN :

 

PERZIJSKI JORGOVAN:

 

KRIŽANCI JORGOVANA:

(Syringa x swegiflexa) - križanac S. reflexa i S.sweginzowi)

 



-------------


Objavio: iris
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 13:20
ispod mog jorgovana ima mladica pa bih ih presadila....jel bolje da to napravim na jesen ili na proljeće ?

-------------


Objavio: pčelica
Datum objave: 12 Veljača 2009 u 11:35
Originalno poslano od člana pčelica pčelica napisao:

Pozdrav svima.
Ako bi netko znao, zašto jorgovan ne cvate već 3 godine? Proljetos sam ga gnojila, na sunčanom je mjestu. Nisam mu nikada rezala grane (još je dosta nizak).
Znate li gdje ima kvalitetnih sadnica jorgovana za kupiti u Zg., u slučaju da ovome nema spasa?



Evo mene nakon godine dana.
Bijeli jorgovan mi je lani procvao jednim jedinim cvijetom i bila sam jako sretna, no baš ga je netko, u obilju ostalih jorgovana u cijelom susjedstvu, otrgnuo! Ermm

Ove godine se nadam da procvatu barem dva od tri. Kakvi su radovi na proljeće i kada počinju? U studenom sam ih pognojila i dodala novu zemlju.
Pozdrav!smile219


Objavio: pčelica
Datum objave: 18 Travanj 2009 u 23:22
Procvali mi jorgovani! Smile


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 10:03
Evo još jedne vrste jorgovana koja trenutno cvjeta u mom vrtu
 


Objavio: minimode
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 21:49

slaba sam na jorgovane jasminaa!!! baš je lipi!



-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: vanja
Datum objave: 06 Svibanj 2009 u 09:42
Jasminaa boja tvog jorgovana mi je fenomenalna, moj je svijetlo plav ovih dana ću postaviti sliku


Objavio: Pinus
Datum objave: 04 Svibanj 2010 u 23:20
I meni se je dopala ta dvobojnost, ljubičasto bijeli cvjetići. Kupio sam isti kao i jasmina, tako da mu znam ime : Syringa vulgaris 'Sensation'

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 05 Svibanj 2010 u 00:16
Prelijep je ovaj jorgovan.Miris mu preko dana nije toliko intenzivan kao izjutra i naveče.Tad najviše miriše.
Ove godine svega dva cvjetića ali mnoštvo novih izboja




Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 09 Svibanj 2010 u 00:13
Neke vrste jorgovana:

Syringa vulgaris -običan cvijet
"Cavour" - plava
"Flora" - bijela
"Lucie Baltet" - ružičasta
"Primrose" - blijedožuta
"Charles x" - purpurnocrveni
"Firmament" - ljubičastomodri
"Marechal Foch" - crvenoružičasti
"Maud Notcutt" - bijeli
"Sensation" - slika gore
"Souvenir de Louis Spaeth" - vinski crveni
"Vestale" - bijeli

Syringa vulgaris - punjeni cvijet
"Charles Joly" - purpurnocrveni
"Katherine Havemeyer" - blijedopurpurnomodri
"Madame Antoine Buchner" - ružičasti
"Madame Lemoine" - bijeli
"Michel Buchner" - ružičastoljubičasti
"Mrs Edward Harding" - crveni
"Paul Thirion" - crvenoružičasti

Syringa microphylla "Superba" - 1.5m , ružičasti cvijet , cvijeta u 5 i ponovo u 9 mjesecu

Syringa persica - blijedopurpurni
Syringa persica "Alba" - bijeli

Syringa prestoniae "Elinor" - 2.4m ,blijedopurpurnomodri
Syringa prestoniae "Desdemona" - ružičasti

Syringa chinensis - 2.4m ,blijedopurpurnomodri

Syringa josiflexa "Bellicent" - 3m ,veliki ružičasti cvijetovi

Syringa reflexa - 4m ,purpurnoružičasti izvana,iznutra bijeli

Syringa meyeri"Palibin" - 90cm ,ljubičastoružičasti


Objavio: ikrokar
Datum objave: 18 Lipanj 2010 u 16:54
Dragi prijatelji.....ni ove godine mi jorgovan nije cvjetao, velik je ali ništa. Inače ima 5 godina, a korjen barem 15 g.
NE znam što da radim!?
Molim pomoć%3cimg src="http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot27.gif">


Objavio: hana
Datum objave: 18 Lipanj 2010 u 17:16
 
krasni su jorgovani,ja imam samo ona tri najčešća...gdje ste kupili ove dvobojne?


Objavio: antun007
Datum objave: 18 Lipanj 2010 u 18:31
Ja sam taj "Sensation" kupio u OBIju za 340 kn..... nije bio jeftin....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Golden Leo
Datum objave: 20 Lipanj 2010 u 21:49
Sensation mi je predivan. Ja u vrtu imam "Katherine Havemeyer" s punim cvijetom. Obožavam ga!!! Najradije bih cijeli vrt stavila u jorgovane.


Objavio: antun007
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 11:42
Golden Leo, mogu ja malo pogledati o razmnožavnju reznicama, pa možemo dogovoriti razmjenu ako si zaiteresiran.....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Golden Leo
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 12:57
Moj ima nekoliko mladica, tako da nema problema. Na jesen ću ih vaditi.


Objavio: antun007
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 14:12
Moj još nema mladice ali mislio sam zračno grebenčiti tako da mislim da bi trebalo imati mladica i za tebe.....a tvoj tjera mladice oko stabla? Moj još ne, ja imam još obični i bijeli jorgovan. Odakle si ako se smije znati.....pozdrav!

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Golden Leo
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 14:32
Moj je nekih 5-6 godina star. Trebalo mu je nekih 2-3 godine da počne cvjetati. Prošle godine sam isto čuvala mladice, ali muž nije znao da ih čuvam i sve ih porezao :D
Imam i obični i bijeli, tako da mi ne trebaju njihove reznice, mislila sam da možda imaš sensation. Ali svakako ću ti poslati jednu mladicu svoga ;)
Iz Osijeka sam.


Objavio: antun007
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 14:43
Imam sensation.....samo je mali i ima 2 grane koje tjeraju iz zemlje, imao je 4 grane ali su pukle na vjetru, ja sam samo spomenuo da imam bijeli i obični.....
Ja sam iz Kutjeva.....pozdrav......


-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Golden Leo
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 15:22
Onda nismo daleko. Ne znam mogu li se sad odvajati mladice...


Objavio: antun007
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 16:11
Ne znam ni ja........mislim da se na jesen........pozdrav

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: matilda
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 22:22
jasminaaa i pinus jorgovan vam je smile227smile170
golden i antun mladice odvajajte i sadite u jesen, kad se sade voćke i ostalo ukrasno grmlje.

ja za sada imam samo tamno ljubičasti



Objavio: antun007
Datum objave: 21 Lipanj 2010 u 23:12
Prekrasan je, neobična boja.....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: matilda
Datum objave: 26 Lipanj 2010 u 21:07
boja je ispala malo svjetlija, a ovako izgleda grm




Objavio: Pinus
Datum objave: 26 Lipanj 2010 u 22:03
Ovaj tvoj je prva liga, krasna intenzivna boja, nema šta!


Objavio: gute Fee
Datum objave: 26 Lipanj 2010 u 22:22
Matilda , tvoj jorgovan je  smile181  preeeeeeeedivan ! Ja imam slican , ali , kak je posadjen tak je i danas , skoro 5 godina i nejde nikam ! Kak cvijeta znam samo s njegovog etiketa a kupljen je u MBM Stupnik (mislim da se to tako zove) .


Objavio: lilie
Datum objave: 26 Lipanj 2010 u 22:42
Jorgovani su smile227.
Posebno ovaj zadnji, koja prelijepa boja smile120.


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: ikrokar
Datum objave: 27 Lipanj 2010 u 08:30
Matilda, prekrasan ti je......a ova boja mi je posebna !


Objavio: Zelenka
Datum objave: 31 Listopad 2010 u 21:00
Ja imam jorgovan star negdje 7 godina navodno bijel i još nikada nije cvao niti mrdnuo što se tiče veličine samo uredno pusti lišće i lijepog je oblika ! Sada sam ga presadila na drugo zemljište u svoj novi cvijetnjak,pognojila pa da vas pitam dali da se nadam eventualnom cvijetanju ili je to jednostavno muški jorgovan (ak takav postoji Big%20smile )pa nebude nikada cvao...


Objavio: Klimatis
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 09:25
Originalno poslano od člana muhlenbergia muhlenbergia napisao:

Neke vrste jorgovana:

Syringa vulgaris -običan cvijet
"Cavour" - plava
"Flora" - bijela
"Lucie Baltet" - ružičasta
"Primrose" - blijedožuta
"Charles x" - purpurnocrveni
"Firmament" - ljubičastomodri
"Marechal Foch" - crvenoružičasti
"Maud Notcutt" - bijeli
"Sensation" - slika gore
"Souvenir de Louis Spaeth" - vinski crveni
"Vestale" - bijeli

Syringa vulgaris - punjeni cvijet
"Charles Joly" - purpurnocrveni
"Katherine Havemeyer" - blijedopurpurnomodri
"Madame Antoine Buchner" - ružičasti
"Madame Lemoine" - bijeli
"Michel Buchner" - ružičastoljubičasti
"Mrs Edward Harding" - crveni
"Paul Thirion" - crvenoružičasti

Syringa microphylla "Superba" - 1.5m , ružičasti cvijet , cvijeta u 5 i ponovo u 9 mjesecu

Syringa persica - blijedopurpurni
Syringa persica "Alba" - bijeli

Syringa prestoniae "Elinor" - 2.4m ,blijedopurpurnomodri
Syringa prestoniae "Desdemona" - ružičasti

Syringa chinensis - 2.4m ,blijedopurpurnomodri

Syringa josiflexa "Bellicent" - 3m ,veliki ružičasti cvijetovi

Syringa reflexa - 4m ,purpurnoružičasti izvana,iznutra bijeli

Syringa meyeri"Palibin" - 90cm ,ljubičastoružičasti





Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuu pa nisam pojma imao da postoji toliko vrsta jorgovana. Klasične bijele, ljubičaste imam ali za ove druge nisam nikad ni čuo. Jel netko zna da li ih ima za kupiz u Zagrebu?


Objavio: ikrokar
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 11:30
Pomozite mi savjetom kako potaknuti jorgovan da cvate !?
U jesen sam ga drenirala jer znam da ne podnosi puno vode, ne znam što će biti ove godine ?


Objavio: jjadra
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 16:38
 Vidim da mnogi imaju taj problem, a sigurno ni mene ne bu zaobišao. U čemu je kvaka?
 


Objavio: Zelenka
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 17:19
Predivni su ti jorgovani zavidim ti a moj favorit je bijeli ! :)


Objavio: krtica
Datum objave: 23 Veljača 2011 u 20:20
dragi jorgovanoljubci svaka čast.
jorgovani su vam smile93
mojega nažalost "spićio" grom prije 2 god i nikako da se oporavi.
i od onda uporno pokušavam nešto nabaviti ali nitko neda. sram ih bilo.
jel zna netko gdje ima za kupiti u blizini osijeka neki lijepih i neobičnih jorgovana?
i može još jedno pitanjce jel netko možda probao kalamiti na jednom jorgovanu dvije vrste?


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 27 Travanj 2011 u 18:20
Jedini razlog za kojeg ja znam da jorgovan ne cvate - da li ga možda orezujete? jer koliko sam primjetila on cvate samo na starim granama....

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 02:22
[LURL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/jorgovan/24680.aspx][/UR]


Objavio: natalija
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 08:43
ja svog bijelog - valjda je bijeli, dobila sam mladicu sigurno prije 5 godina, nikad nisam orezivala, a kažem - godinama je kod nas, u zemlji pokraj ljubičastog i ništa, nikada još ni cvijeta
a osobi od koje sam ih dobila cvatu svake godine


-------------


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 08:58
Zaintrigirali ste me pa sam malo čačkala po netu. Znalci kažu da jorgovan ne cvate 3-5 godina nakon velikog stresa, znači jako orezovanje, lom, ili presađivanje su stresni za biljku pa ona troši energiju na razvitak korjena. Sudeći po tome, natalija, tvoj će cvjetati sljedeće godine. Wink
S obzirom da sam i ja cvaknula svog drastično lani, vjerojatno ću se načekati cvatnje...
Kad smo kod tog, ima li netko viška mladicu bijelog??


-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 14:20
d.i.n.a- ako Ti je jorgovan u hladu neće cvjetati tako sam i ja imala bjeli u hladu i dok nije dobio dosta svjetla nije cvjetao  sigurno 10 godina,a poslije stalno.smile169


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 17:14
Silvestra, ja nemam tih problema. Moj raste ispod trešnje (pola dana je u hladu) a cvijeta kao lud, orezala sam ga zato jer se razrastao previše i otišao u krošnju od trešnje. Baš sam sad gledala, opet raste ko lud, izgleda da ću ga morati preseliti.... zato kažem da ću se načekati iduće cvatnje. Kažeš da imaš bijelog, da li ima sa strane koju mladicu viška???? Smile

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: ikrokar
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 18:53
Evo mog jorgovana, procvjetao nakon 20-tak godina, baš kad sam se požalila !?
Mislim da je razlog bio velika voda.......kad sam ga malo drenirala, čudo !!!
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/moj_jorgovan___konacno_u_cvatu__/23947.aspx">


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 21:30
Moze biti...

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 22:12
d.i.n.a. ima mladica mogu ti ostaviti inače ih kako niću ko divlje moj suprug pokosi.Ja ću ih nekoliko išćupati i staviti u školu kako se to kaže da se bolje ožile,pa ako nisi daleko negdje se nađemo.Thumbs%20Up


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 10:27
Moj isto, samo ide ni ne gleda... Pokosi on meni više tog Angry. 15 km od Zagreba sam... prema KA

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: Morana
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 10:58
kakav je jorgovan sa razmnožavanjem sjemenkama?

-------------
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 15:06
S obzirom da iz mladice procvijeta tek nakon 5 i više god ne želim ni razmišljati koliko mu treba iz sjemenki, možda 10-20god??? Ako uopće ima sjemenke, nikad to nisam gledala Smile

-------------
Tena 28.3.2010



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk