Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Limun

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Voće
Opis foruma: Sve o voćkama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=92
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 19:47
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Limun
Objavio: primorka
Tema: Limun
Datum objave: 05 Travanj 2007 u 09:19
Tata ima dva limuna u veeelikim teglama. Stari su 4 godine i jedan normalno cvjeta i ima plod, a drugi ništa.  Potomci su isto starog limuna, žive u istim uvijetima i na istom mjestu.
 
Što mislite da je ovom drugom limunu i da li ima nade da će i on procvjetati?
Tata već razmišlja da ga baci, a meni je nekako žao. 



Odgovori:
Objavio: dina
Datum objave: 06 Travanj 2007 u 16:34
ma ima nade neka ga ne baca


Objavio: administrator
Datum objave: 06 Travanj 2007 u 16:54
stvarno nema logike ukoliko su na istom mjestu, i svi su im uvijeti isti da tolike razlike budu.
 
moj savjet da mu zapretiš  da ćeš ga baciti ukoliko ne rodi , i da vidiš nagodinu roda.
 
Tako sa ja imao problema sa šljivama u vočnjaku, i reako sam da ih ostavljam još ovu godinu i ako ne bude ništa da ih režem. Vjerovali ili ne, bilo ih je na bacanj. :o)
 
ps. iako to nema veze s tim što su rodile, ali ispalo je simpatićno kako se je pogodilo.


Objavio: vule
Datum objave: 13 Listopad 2007 u 22:09
Sad sam slučanjo naletel na staru temu !Ja imam limun star sedam-osam godina i nikako da rodi doprije tri godine jedan stari vočar u razgovoru mi veli da ga po stablu zarežem oštrim nožem na par mjesta smile42 i poslije on rodi,pa pokušaj i tak je bilo


Objavio: maso
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:03
..imam drvo limuna i kad sam ga dobilaj(na ljeto) vec je jadnicak dosao sa vise zutkastim nego zelenim listovima (ujo se otarasio najlosijeg u svojoj kolekciji, heheh). I tako sve dod danas njegovo lisce vise zuto nego zeleno, sad ima na sebi 5 plodova, super se drze, ali lisce pomalo opada. Evo slikice pa ako tko zna kako da ga vratim u zelenu formu. Sada je u donjem katu kuce, na nekih 10-15 sutupnjeva. Svjetlosti ima, ali nije bas uz prozor.Help please .....


Objavio: maso
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:12
 
 


Objavio: maso
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:13
i jel bi ga trebala orezivati sada ili na proljece?


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:15
Mogu ti samo reći ono što znam po svojim agrumima.Njima preko zime dosta lišća(skoro sve) otpadne no u proljeće jako brzo potjeraju mladi.
Do dolaska stručnjaka nadam se da sam te barem utješila maloWink


Objavio: maso
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:48

malo jesi Wink



Objavio: mima
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 19:01
Presadi ga u veću posudu. Za agrume ima posebnog gnojiva, pa ga malo nahrani. Odreži one grančice koje rastu prema deblu i odstrani sve suhe grančice.
U vodu kojom ga zalijevaš dodaj tekućeg željeza ili onoga u prahu  (Sequestren), uspjeh neće izostati.


Objavio: tibor
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 20:27
Mima,ja sam prije za orezivanje u proljece..
ali svakako paziti da ne budu rodne grane te koje ce se sjeci..


-------------


Objavio: maso
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 22:54
...hvala mima svakako ce prehrana ici, ali mozda da ga ne rezuckam sada kao sto Tibor predlaze....


Objavio: tibor
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 09:15
Maso,ovo je samo iz moga iskustva..
 
Imali smo preko 15 godiina limun koji je svake zime bio pun plodova i stajao u dnevnoj sobi u drvenoj bacvi..
 
Svaki put kada bih prosao,nisam odlio a da mu malo ne "copnem"
po liscu da zamirisiLOL
 
Pretprosle godine smo ga poklonili jednoj firmi jer vise nije stao u sobuEmbarrassed


-------------


Objavio: maso
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 11:44
,....jeste li ga na proljece i ljeto iznosili vanka?


Objavio: mima
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 21:31
Naravno, u proljeće ga treba presaditi i urediti, sada ima plodove.


Objavio: kika
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 21:36
U potpunosti se slažem s Mimom. Poslušaj je. Ne zaboravi dodati željeza jer je Fe uzrok svijetlom lišću, a i jako je bitan za agrume.


Objavio: Malky
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 23:41
A koja je razlika između limete i limuna???

-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: tibor
Datum objave: 20 Studeni 2007 u 21:51
Maso,tek sad vidim sto si me pitala (malo sam u zaostatku ovih dana)
Svakoga proljeca smo ga rredovito iznosili...prvo pod zasticeno a onda na otvoreno i u kasnu jesen unosili


-------------


Objavio: maso
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 10:35
Hvala Tibore.


Objavio: shasha
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 18:15
Maliky,limeta je mala okrugla i jako zelena,okus..hmm a ne znam sličan limunu.Recimo ko mandarina i klementina.smile187


Objavio: Malky
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 20:59
hvala
 
koliko sam skuzio limeta nema kosticeConfused, ili bar moja 2 kom koje sam kupio nemaju


-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: shasha
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 21:26
Ima,Malky no rijetko koja.Ja sam jednom čak nalatjela na 2 koštice.E sad jel nikla koja,poima nemam jer sam sadila i limune i mandarine,naranče...A šta je šta,poima nemam.Plod ionako neće imati ako je iz koštice,osim da ga cijepim.


Objavio: tibor
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 01:00
Slazem se sa Shashom,isto je bilo i kod mene...tek pokoja sjemenka...
a svugdje zasadim tako da ne znam sto je sto kad iznikne.....
 


-------------


Objavio: frida
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 01:10
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ima,Malky no rijetko koja.Ja sam jednom čak nalatjela na 2 koštice.E sad jel nikla koja,poima nemam jer sam sadila i limune i mandarine,naranče...A šta je šta,poima nemam.Plod ionako neće imati ako je iz koštice,osim da ga cijepim.


Zašto mislite da neće imati plod ako je posijana iz koštice? U Kukljici kod mame raste naranča koju sam ja posijala u pitarić, a ona je kasnije prenijela u vrt..godinama je ondje, ima bodlje, ali i plod...Ista stvar i s limunom na Ravi, ogroman je, bode, ali su i plodovi ogromni ( moja sveki kaže da je to njena mama posijala kao grejp LOL, samo eto raste limun smile96)...žena jela (ili cijedila) velike limune pa mislila da je grejp...


-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 10:30
Frida,tako su nas uvjerili da nema ploda ako se iz koštice sadi.Confused


Objavio: maso
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 13:15
...i ja sam mislila da nema ploda ako se iz kospice sadi???!!!


Objavio: frida
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 20:55
Ima, samo ima i bodlje na stabljici pa zna bosti kad bereš plodove, a cijepljene nemaju te bodlje...Ovo je 100% provjereno ( a imam ih u vrtovima) i sigurno...

-------------


Objavio: kika
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 21:55
Moj tata ima cijepljeni limun i ima bodlje.


Objavio: frida
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 21:57
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Moj tata ima cijepljeni limun i ima bodlje.


hm......


-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 08:12
Maso, evo jučer sam čitala malo o citrusima i jedan od razloga zbog čega im opada lišće je pothlađivanje korijena. Savjet je da se posuda stavi na drvenu podlogu ili podlogu od stiropora. Ja danas svoju naranču stavljam na nešto od toga dvoga pa ću vidjeti kako će se ponašati...


Objavio: maso
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 09:25

Hvala Andrea01,

probam i sa stiroporomThumbs%20Up


Objavio: Lili.blu
Datum objave: 19 Veljača 2008 u 03:29
Moj limun ima najmanje 7 godina. Brine me kod njega što je drvo totalno rascijepljeno po sredini.



Iako nonstop niču novi plodovi (limuni su krasni mirisni veliki), strava mi je taj rascjep.
Da li je potrebna kakva prevencija?


Objavio: administrator
Datum objave: 19 Veljača 2008 u 12:16
Bas je predivan, lijpe i velik!!!! Stvarno bi bilo šteta da se unisti. Dali imas mozda malo bolju - detaljniju sliku rascijepljenja.
Možda su gane pre velike i pre teske pa se onda drvo koli... možda ge nekako poduprijeti


Objavio: vule
Datum objave: 20 Veljača 2008 u 18:50
Daj poslikaj rascjep da vidimo pa probamo prevencijom,kak veli moj stari međo:"po starinski"


Objavio: suharak
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 21:57
da pitam limun stručnjake
proklijalo mi sjeme limuna s korčule, tek onako probe radi stavljeno, i što sad? ne znam ništa o limunima, pogotovo ne malim nježnim bebuljama kakav je moj, našla sam puno o velikim limunima, al kaj da ja rasim s ovim malim?
onom limunskom gorostasu smile211
nikad takvo nešt nisam vidjela


Objavio: vule
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 09:58
pust ga da raste


Objavio: suharak
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 10:26
narafski, al potom, kakva zemlja? kakva tegla? kad da ga presađujem? kamo da ga stavim? sad je u običnoj šalici


Objavio: vule
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 16:19
polako, sporo raste


Objavio: mima
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 19:57
Lili.blu, grane limuna poveži u "osmicu" nekim prirodnim materijalom ( lanenim platnom, pamukom... ima za kupiti i traka širine 5 cm. Onaj dio stabla koji je oštećen svakako premaži voćarskim voskom. Prirodni vosak obično prodaju pčelari. Onakvo stablo limuna zaslužuje prirodan vosak, a ne onaj kupovni.


Objavio: Hele
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 10:03
Dobila sam od svojih sadnicu !

-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: Hele
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 10:09
 Problem 1 - koliki mu je pitar potreban ( ja to ni inače ne znam odredit ako nije več u pitaru pa uzmem 1-1.5 broj veči ) ? Nešto sam čitala - dubina posude bar 1.5 veča od korjenja s grumenom zemlje ali mi se to čini prevelikim- teško nađem i dubinu 30 cm koliko je ovaj dio u vrečici dug. Promjer posude između 1/16 - 1/4 trenutačne visine ali je to priličan raspon
 Problem br 2 - obrezivanje limuna - ima li tko iskustva ?


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: ines
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 13:54
Hele, nemam pojima o limunu, ali znam da je predivan smile70


Objavio: Hele
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 14:22
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Hele, nemam pojima o limunu, ali znam da je predivan smile70

   Je , stvarno , znaju moji kako mene obradovat. smile57


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: mima
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 14:54
Sad ga samo presadi u veću posudu, da mu bude za par godina. Nemoj ga rezati sada. Pusti da se privikne na novu posudu, da potjera nove izdanke, Za rezanje imaš vremena. Pravilo je da se režu grane koje rastu prema deblu, da bi stablo imalo zraka iznutra. Iduće godine mu prikrati vrh da ojača deblo i da se formira okrugla krošnja.


Objavio: Hele
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 15:55
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

Sad ga samo presadi u veću posudu, da mu bude za par godina. Nemoj ga rezati sada. Pusti da se privikne na novu posudu, da potjera nove izdanke, Za rezanje imaš vremena. Pravilo je da se režu grane koje rastu prema deblu, da bi stablo imalo zraka iznutra. Iduće godine mu prikrati vrh da ojača deblo i da se formira okrugla krošnja.

           Super kad je iz tvog iskustva jer sam u knjigama pročitala da se reže nakon sadnje.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: vule
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 18:59
mima ti je se rekla,ko i sve vočkarice,očisti krošnju iznutra da se grane ne isprepliču i veča posuda obavezno


Objavio: Hele
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 19:55
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

mima ti je se rekla,ko i sve vočkarice,očisti krošnju iznutra da se grane ne isprepliču i veča posuda obavezno

    Sad sam več uzela onu od 40 cm mada bi dobro došla i veča ali je ona od 50 bila užasno široka.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: Hele
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 11:52
 Čula sam oprečne tvrdnje pa me zanima da li su vaši limuni na direktnom suncu ?

-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: vule
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 12:04
moj stoji cjelo ljeto na balkonu,istočna strana,a zimi u zimskom vrtu isto istok još ga nisam iznesel van ali za koji dan sigurno i malo obrezivanja i gnojidba


Objavio: Hele
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 12:15
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

moj stoji cjelo ljeto na balkonu,istočna strana,a zimi u zimskom vrtu isto istok još ga nisam iznesel van ali za koji dan sigurno i malo obrezivanja i gnojidba

 Da li je svjetlo ili direktno sunce ?


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: vule
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 13:55
sunce,od istoka,znači jutarnje,popodne sjena,a kaj misliš kak im je u postajbini


Objavio: Hele
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 17:09
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

sunce,od istoka,znači jutarnje,popodne sjena,a kaj misliš kak im je u postajbini

  Meni su rekli ne na direktno što me malo čudi pa zato i pitam.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: kika
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 18:31
Krivo su ti rekli Hele. Slobodno ga stavi na sunce.


Objavio: Hele
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 09:27
  Na suncu je kad je danas tako lijepo (navečer opet unutra).

-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: lana_1
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 09:59
ne znam kako je kod limuna koje držite u pitaru, al moj tata i svekar su ih zasadili u vrt i naravno da su onda na direktnom suncu i to im uopće ne smeta, e sad ne znam kako je sa ovim u pitarima, al po nekoj logici agrumima ne može štetit sunce. pa kako bi onda ljudi u dolini neretve koji imaju po nekoliko hektara agruma zaštitili svoje od direktnog sunca.


Objavio: lana_1
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 10:00
jedino ne znam ako ste u kontinentalnom dijelu pa je preko noći jako hladno kako bi limunček onda reagirao, rekla bi da mu sigurno više smeta noć nego dan u takvim uvijetima.


Objavio: biggy
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 14:54
e ljudi, pozdrav, nova sam na forumu i imam nekoliko pitanja. kupila sam sadnicu limuna, presadila je u veliku teglu prije mjesec dana, al se u medjuvremenu dosta listova posusilo i otpalo. ima nesto novih listica al to sve fakat izgleda jadno. dodavala sam mu željezo i gnojivo za agrume, al nekako je sav jadan nikakav. stavila sam ga na balkon, na istočnu stranu, ima dosta sunca, zastitila sam ga od vjetra, zalijevam ga dva puta tjedno,al ni traga od cvijetova ili nečeg sličnog. jadničak. sta da radim???


Objavio: Branka
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 21:26
mislim da si ga trebala prvo pustiti da se oporavi od presađivnja , uslijed kupnje ili čega već , a tek nakon nekog vremena presadit ga ako je potrebno . jer svaki čas dodavanje ovoga ili onoga    mu nije potrebno . ako je velika posuda , a sam limun kao biljka mali , onda isti nije dobro , jer trebaš napraviti srazmjer   između veličine biljke i tegle u kojoj je sada . 


Objavio: Branka
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 21:28
sory , u velikoj želji da pomognem - nisam ti poželjela dobrodošlicu biggi


Objavio: VERA1
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 21:42
Biggy nemoj previše zaljevati , tek kad se zemlja posuši , jednom tjedno zalij sa gnojivom za agrume. Tako ja radim sa svojim. Vidi slike pod Agrumi, limuni..... Moj je limun cijelo proljeće , ljeto i jesen do prvih mrazova vani i to ga zasadim zajedno sa teglom u zemlju gdje je cijeli dan na suncu. Imam ga tri godine i prošle godine dao je prve plodove koje smo s užitkom  isprobali i stvarno su puno bolji , mirisniji od kupovnih a nisu ni špricani. Zimi ga spremim u podrum na umjereno toplo ali svjetlo mjesto , mora imati svjetla i sunca da mu ne otpadnu listovi.Nadam se da sam pomogla. Pozdrav.


Objavio: biggy
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 19:46
nije me bilo par dana, a na mom limunčiću su se pojavili novi listovi. ima ih dosta, doduse jos su malecki  al i to je nesto....valjda se navikao na novi ambijent. i ja vero jedva čekam okusit svoje limune, strpit cu se jos koju godinu.


Objavio: romira
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 09:46
smile113Ovo je moj limunčić, slike od lani
 
 
 
Kupljena sadnica lani i posađena.Dao je 4 ploda koja je meni bilo žao otkinut (rekli su mi da bi bilo bolje)...
 
A ovo su slike od ove godine
 
 
 
Cvjetići koji najavljuju plodove smile79
Odrezala sam mu nove grane koje su narasle ispod navrnute grančice (tako su me svitovali). Embarrassed ne razumin koje su to grane "koje raste prema deblu" - sorry.
Ja bi molila da me uputite kako da postignem deblje stablo i okruglu krošnju...


-------------
la vita e' bella


Objavio: ines
Datum objave: 14 Svibanj 2008 u 06:21
Uf, limun, moja tiha patnja, a nikako da ga kupim. Jednostavno nisam još naišla na pravogLOL


Objavio: esmeralda
Datum objave: 14 Svibanj 2008 u 06:39
Limun je prekrasansmile127
Da li znaš kada se uzgoji iz sjemenke ima li plodove, mislim doma sjemenke (koštice) iz kupljenog limuna?smile160


-------------
meni je super u životu


Objavio: Ivan
Datum objave: 14 Svibanj 2008 u 13:31
mora se cijepiti- kalemiti... koliko znam....

-------------


Objavio: vule
Datum objave: 23 Svibanj 2008 u 10:17
limun na balkonu,preko zime u zimskom vrtu,miruje 11,12,1 mjesec več u veljači počne cvasti poslije opasnosti od mraza ide na balkon i tam je do kasnog listopada,prihrana preko lista i zaljevanje aqvarijskom vodom


jedan mladi  četri godina limun i dvije  mandarine




Objavio: suharak
Datum objave: 27 Svibanj 2008 u 11:59
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ima,Malky no rijetko koja.Ja sam jednom čak nalatjela na 2 koštice.E sad jel nikla koja,poima nemam jer sam sadila i limune i mandarine,naranče...A šta je šta,poima nemam.Plod ionako neće imati ako je iz koštice,osim da ga cijepim.


Zašto mislite da neće imati plod ako je posijana iz koštice? U Kukljici kod mame raste naranča koju sam ja posijala u pitarić, a ona je kasnije prenijela u vrt..godinama je ondje, ima bodlje, ali i plod...Ista stvar i s limunom na Ravi, ogroman je, bode, ali su i plodovi ogromni ( moja sveki kaže da je to njena mama posijala kao grejp LOL, samo eto raste limun smile96)...žena jela (ili cijedila) velike limune pa mislila da je grejp...
ja dobila limune s korčule, posijala koštice, imam dvije mladice od 15ak centimetara i vjerujem fridi Wink


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 23:55
Sjemenka u sebi nosi osobine prošlih generacija pa ćemo sijanjem rijetko dobiti biljku identičnu onoj matičnoj.Ako želimo baš istu biljku  onda na podlogu cijepimo (kalemimo ) pup željene biljke.
Najbolja podloga za agrume je Poncirus trifoliata jer je vrlo otporan na led.Na njega se kaleme limuni,naranče,grejpi, kumkvati, mandarine tako da se umeće pup biljke koju želimo imati.
Iz sjemenke limuna možete dobiti svašta. 


Objavio: ines
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 06:41

Uuuupoooooomooooooooć!!!!

Cure su mi kupile limun za rođendan, prekrasan je. Ima 2 vellika ploda i puuuuno malih (Ima slika u mom dnevniku). Sad me zanima kaj dalje. Dobila sam ga posađenog u kanti. S obzirom da je već 6. mjesec kaj da radim s njim? Jel prekasno da ga presađujem ili da ga pustim do proljeća,  pa ga onda presadim porežem i sl. Ne čini mi se da je posuda baš premala, ali ja sve što kupim volim odmah presaditi. Pretpostavljam da će ovi mali limunčići popadati (barem sam se pripremila na to) dok se navikne na novov okruženje (trenutno je na terasi, a po zimi ću ga smjestiti na stepenice u kući). Tak sam sretna što sam ga napokon dobila da me sad strah da ga ne uništimConfused



Objavio: shasha
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 10:24
Evo,Ines,ja sa kave odmah tu. Ne znam šta bi stručnjaci rekli no ja sam prošle godine kupila agrum,nije limun,naranča je(ili mandarina,nekaj malog je) i zaljevala sam ga svaki dan.Njemu treba u tegli dosta vode,ne da pliva ali se ni osušiti zemlja nebi smjela. Možeš mu dati i prihranu za agrume no ja svom nisam,dala sam mu običnu prihranu za list i cvijet.Cvao je cijelu godinu i imao puno plodova čak i preko zime.U 1.mj.su mu listovi otpali,no mislim da to tako i ide.Kad sam ga iznjela van,u proljeće brzo se oporavio.Sad očekujem da počne cvasti.
Nadam se da sam ti za početak pomogla,do se ne javi neki stručnjak.E da,i drži ga na suncu.


Objavio: Ivan
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 12:11
Zimi  ga je potrebno smjestiti u prostoriju u kojoj temperatura neće pasti ispod nule i u kojoj će imati dovoljno svjetlosti. Najpovoljnije su prostorije okrenute prema jugu, u kojima se temperatura kreće od 1 do 7o C, dok više temperature mogu dovesti do prijevremenog cvjetanja. Tijekom zimskih mjeseci treba održavati minimalnu vlažnost tla – nedostatak vlage ili prevelika vlažnost može dovesti do opadanja lišća, truljenja i uginuća biljke.

Limun cvate dva puta godišnje u dobrim uvjetima. Prva cvatnja je u proljeće i od nje se dobiju plodovi najbolje kvalitete. Moj limun je trenutno prepun pupova i počeli su se otvarati. Druga cvatnja počinje u kolovozu. Plodovi mogu ostati dugo na granama i nema veze, ako su zajedno s cvijetovima, to je normalno. Ovi što su se zametnuli u proljeće mogu se brati sve do travnja, a za njima će slijediti plodovi iz jesenske cvatnje. Pognojite limun u proljeće i uživajte u cvijetovima i plodovima.Temperatura zraka jedan je od važnih čimbenika koji određuju rasprostranjenost uzgoja limuna i naranača. Također vjetar, posebno onaj tijekom zime kad su jake i hladne bure, kad se lome grane i stabla ostaju bez lišća. A ipak jedan je od najvažnijih čimbenika voda. Voda je vrlo važna za uzgoj agruma, posebno u ljetnim mjesecima (lipanj, srpanj i kolovoz). Bez natapanja uzgoj je nemoguć. Za uspješan uzgoj agruma, potrebna je srednja godišnja temperatura od bar 14 °C, a u zimskom razdoblju prosječna temperatura od bar 10 °C.

U nas je znatnije prisutna mandarina, koja je i najotpornija, za razliku od naranče i limuna, tijekom zimskih mjeseci. Proizvodnja mandarinka uglavnom je dovoljna za naše potrebe. Međutim ostali agrumi kao limuni i naranče mogu se uzgajati jedino na određenim mikrolokacijama, i uz to treba osigurati dovoljno vode tijekom ljetnih mjeseci.




-------------


Objavio: manči
Datum objave: 12 Lipanj 2008 u 06:45
Ines, kod nas agrume režu u svibnju, sve su to različita iskustva, jednostavno treba naći svoj recept. Vode dosta, ali ne pretjerano. Mali plodići otpadaju, stablo odbacuje višak. Moj limun je dosta toga odbacio, a opet će puno i ostati...... Lišće otpada tijekom cijele godine, osim ako bura ih ne ohladi i onda zna zimi sve otpasti, ali ponovo narastu movi,  međutim poslije toga je rod slabiji.
Mislim da je tvoj mal i da ga netrebaš sad rezati. Mi smo naše mlade agrume tek 3. god.  malo rezali.


Objavio: ines
Datum objave: 12 Lipanj 2008 u 08:01
Hvala vam na savjetima. Da li da ga sad presađujem ili je već prekasno pa bolje da čekam proljeće?


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Lipanj 2008 u 09:49
Ines,ja bi ga sad presadila pogotovo ako misliš da mu je ta posuda premalena.Osim ako već cvate,onda ga nebi dirala.Presađivanje mu nebude neki veliki šok samo nemoj zemlju oko korjenja micati.Ostavi čim više ovako kako je,on će sam raširiti korjenje.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 11:20
Ivane, jako dobar post o limunima.Thumbs%20Up
 
Da, hladan vjetar je najveći neprijatelj limuna i drugih agruma ako su posađeni na otvorenom.Evo kako se tome može doskočiti: prije zime limun, posebno ako je mlad, treba omotati šupljom vrećom (da ima zraka i svjetlosti) i lagano stisnuti grane i zavezati konopcem  ili širokim selotejpom od dna do vrha.Tako grane neće trljati jedna od drugu niti će listovi mahati, niti otpadati.
Kad biljka naraste i ojača bit će manje osjetljiva na hladnoću.
Moji limuni, koji su sad veliki, izdrže temperaturu i do -5°C, ali kad su bili mali morala sam ih često spašavati.


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 13:07
Bravo Ivane, uvijek pročitam to što napišeš i sviđa mi se , mada nemam limun, ali je tako interesantno, da čovjek uvijek nešto novo nauči.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: ines
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 14:03
Hvala svima na savjetima. Sutra slijedi presađivanje, do zime će uživati na terasi, a onda seli u kuću. Nadam se da ćemo se dugo družiti u što i nesumnjam jer ću slušati vaše savjeteEmbarrassed

-------------
nema kruha bez motike


Objavio: biggy
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 13:16
ljudi help!!!
na mom limunu su izlistali novi listovi, i počeli su žutiti i kao da ih je nesto izjelo po sredini, imaju milijun malih rupica.Jesu to lisne uši? prije tog izlistavanja sam tretirala stare listove otopinom koprive, al ove nisam stigla, pa mi recite sta napravit. ne vidim nikakve bube po njima, pa me zanima jesu li te uši vidljive golim okom.


Objavio: addalucija
Datum objave: 26 Kolovoz 2008 u 13:50
ja bi si sama posadila limun i gladala kako raste Smile
e kako sad (ja stvarno nemam pojma o tome)
kupim limun, napravim limunadu, i ostavim koštice.... kako dalje??
 
dali da ih samo zapiknem u zemlju ili....?


-------------
Tražim stan u zg gdje je dozvoljeno držanje pasa :)
ako tko ima javite se na pm


Objavio: Malky
Datum objave: 04 Rujan 2008 u 13:43
Originalno poslano od člana addalucija addalucija napisao:

ja bi si sama posadila limun i gladala kako raste Smile
e kako sad (ja stvarno nemam pojma o tome)
kupim limun, napravim limunadu, i ostavim koštice.... kako dalje??
 
dali da ih samo zapiknem u zemlju ili....?
 
ja sam svoje stavio u zemlju i lagano prekrio zemljom


-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 05 Rujan 2008 u 12:29
Kad siješ sjemenke limuna ne očekuj da ćeš dobiti isti takav limun.Naime, sjemenka nosi osobine svih prošlih generacija.
 
A osim toga takav limun je puno osjetljiviji na led.
Limuni se zato cijepe (kaleme ) na poncirus trifoliata koji je dosta otporan na zimu pa takav limun izdrži i nekoliko stupnjeva ispod nule.


Objavio: addalucija
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 14:10
evo limunadu sam popila a limun je niknuo nemam sada vremena stavit cu slike kasnije...

-------------
Tražim stan u zg gdje je dozvoljeno držanje pasa :)
ako tko ima javite se na pm


Objavio: addalucija
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 14:13
e da neznam koliko sam koštica stavila ali niknuo je 21smile148

-------------
Tražim stan u zg gdje je dozvoljeno držanje pasa :)
ako tko ima javite se na pm


Objavio: artemida
Datum objave: 12 Listopad 2008 u 19:00
Imam pitanje za stručnjake.
Imam limun u dvorištu star 35-40godina. rađa 2 puta godišnje. problem je što ga već jako dugo nitko nije sjekao, još otkad mi je baka bila živa. ona je imala nekog tipa koji joj je "navrćao"limun i znam  da je uvijek govorila da to ne može svatko. Limun nam je došao do ulaza u kuću i definitivno ga treba malo urediti. kad se to radi i jeli istina da to ne može laik napraviti?


Objavio: administrator
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 21:14
može raditi i laik ali moze napraviti tj. nece orezati biljku onako kako treba po pravilima...
 
slobodno mozes pokratiti grane da limun ude u kucu ali ne treba preterivati i odezati ga prejako. tj. napraviti drasticnu kratidbu...
 
dok ne nađes strucnu osobu i ovo ce pomoci...
 
ja sam svoj redovito sisao kako mi je trebalo da stane na odredeno mjesot i nije bilo problema sa biljkom


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: ines
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 12:12
Evo mene opet s pitanjima o limunu Embarrassed 
 
S obzirom da je zahladilo ja sam ljpotana unjela u kuću. Stavila sam ga u blagavaonu jer tamo imam najviše svjetla, jedino kaj me brine je činjenica da ja grijem na drva pa temperatura malo oscilira. Hoće mu to jako smetati? Za sada još nije strašno, temperature su od 18-22C, ali zimi će sigurno biti malo veća razlika. Confused


-------------
nema kruha bez motike


Objavio: bvlgari76
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 13:15
Ja sam uzgojio i grejp i limun i narancu iz sjemena.
Al imam jedan problem, vani su mi i lisce im je prekriveno nekim crnilom. Nije smog, jer biljke pored nisu zahvacene s tim.
To crnilo skidam sa krpicom i vodom, ali se javlja ponovo.
Ispod toga je zdravi list.
Any ideas?


Objavio: artemida
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 18:19
još jedno pitanje.
limun mi je na nekim mjestima požutio i napali ga mravi.
jeli sada nezgodno dati mu malo gnjojiva za citruse?


Objavio: Terezija
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 23:24
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

Presadi ga u veću posudu. Za agrume ima posebnog gnojiva, pa ga malo nahrani. Odreži one grančice koje rastu prema deblu i odstrani sve suhe grančice.
U vodu kojom ga zalijevaš dodaj tekućeg željeza ili onoga u prahu  (Sequestren), uspjeh neće izostati.
.

Slažem se s tobom Mima da je osnovni problem mali sud.Treba ga prenijeti u veliki sud tako reći bačvu.Nije svako žutilo lišća pomanjkanje željeza. Tipični znaci manjka željeza su kad je nervatura lišća zelena a ostali dio lista žut. Ja na ovoj slici to ne vidim. Što se rezidbe tiče, suhe grane se mogu ukloniti bilo kad a druge suvišne u proljeće pred kretanje(konac veljače)
Opće pravilo gnojidbe je da se na jesen doda umjetno gnojivo N:P:K=7:14:21 ili neko drugo ali s najmanje dušika(N). Obratno. na proljeće pred kretanje dodaje se dušično KAN ili UREA. Količina ovisi o razvijenosti biljke ali nećete pogriješiti ako "posolite"oko stabla.Manja pakiranja gnojiva možete naći u polj. ljekarnama


Objavio: OTOK
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 14:01

Moji limuni ove godine nemaju niti jednog jedinog ploda (nije bilo niti cvijeća). Odmah pored je mandarina vrlo mlada sa dvadesetak ogromnih plodova. Čak je i mala naranča (ona ukrasna koja ima plodove veličine špekule) krcata plodovima. Kod susjeda je ista stvar, ima mandarina i naranči, ali ni kod njih nema limuna.

Što se je desilo?


Objavio: Lantana
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 14:38
Meni je limun procvjetao prije 20-tak dana i to tri jadna cvijeta.

-------------
život je more


Objavio: hoya
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 16:26
Zalite ga u proljeće vodom u kojoj je odležala kora od banane!
Meni to pali.
Već sam negdje napisala - ja pretjeram.
Sad mu fali željeza:
 
Ovo je slika kad smo ga već dobro pobrali.


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Prosinac 2008 u 21:11
moj ljepo cvate, pun cvata... vidit ćemo šta će biti od ploda ove godine... to se kod mene nikad ne zna... inače je lijepo rodan :))))
...mandarina ove god bila opet jako rodna.... bitno ih je tokom ljeta svakodnevno natapati vodom... inače kad je sušno nedaju ploda ( bar kod mene..)


Objavio: forgas
Datum objave: 08 Siječanj 2009 u 18:03
Imam namjeru posaditi limun uz juznu fasadu kuce, a posto sam potpuni tukac za biljke pomagaj te!
Gdje da kupim sadnicu i koliko veliku, kad da sadim i ostalo????


Objavio: forgas
Datum objave: 08 Siječanj 2009 u 18:05
super vam je stranica


Objavio: SilveK
Datum objave: 08 Siječanj 2009 u 20:16
Forgas, želim ti dobrodošlicu!
Prvo, neznam otkud nam pišeš, ako si negdje na kontinentu, onda ga sadi u teglu i zimi ga moraš unositi nutra, ako si južnije, blago tebi, nemaš brige, sadi van.
Mislim da se može nabaviti u rasadnicima, iskreno, neznam, ali sigurno će ti tu netko od forumaša/ica znati dati odgovor.Smile


Objavio: forgas
Datum objave: 09 Siječanj 2009 u 14:54
Ispričavam se zbog ne predstavljanja.
Zovem se Hrvoje i živim u Mravincima iznad Splita, tako da sa zimom nema većih problema.
Pošto bi limun bio zaklonjen zgradom i potpuno na jugu, mogu li ga saditi već u ožujku i koliko staru sadnicu da uzmem?
Napominjem: nemam pojma o sadnji, uzgoju ili bilo čemu vezanom uz poljuprivredu!
Unaprjed hvala


Objavio: Terezija
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 12:26
Uzmi gotovu sadnicu u poljoprivrednoj ljekarni. Iz iskustva preporučujem sortu Lisbonne  navrnutu na Poncirus trifoliatu. Možeš saditi u ožujku tako da iskopaš rupu od cca 60 cm, u rupu dodaj šaku gnoja N:P:K=7:14:21 i cca 5 lopata stajskog gnoja. U rupi sve izmješaj sa zemljom i posadi sadnicu na istu razinu u zemlju kao što je bila u naylon kesici. Naravno da kesicu prekineš i izvadiš sadnicu sa cijelim blokom zemlje s kojim je i posadiš.Sadnicu dobro ugaziš nogom da bi se učvrstila u zemlji.
u svibnju joj treba dodati (posoliti oko debla) neko dušično gnojivo kao što je KAN.Za vrijeme ljeta i suše polijevati vodom.
Na jesen treba dodati(posoliti) isto gnojivo kao prilikom sadnje.
Pred zimu se biljka može zaštiti sa vrećom od krumpira tako da se navuče na voćku i veže pri deblu.



Objavio: SilveK
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 15:20
Postoji još nekoliko načina gnojenja limuna osim kemijskih mineralnih gnojiva, prvi je posebno gnojivo za agrume koje se može nabaviti u poljoapotekama. A s obzirom da je željezo bitno za agrume, tako sam barem pročitala u ovoj temi, možeš napraviti i sam gnojivo od koprive, koje je u biovrtlarstvu najkorištenije gnojivo za biljke, a postupak je tu:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2074 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2074

Sve zapravo ovisi kakvim načinom vrtlarenja se želiš baviti.

Ja ti još s stajališta biovrtlarstva mogu preporučiti da tlo ispod krošnje ne smije biti zarašteno travom, već po mogućnosti zasađeno nevenima, kadificama ili dragoljubom, oni štite tlo i tjeraju neke nametnikeSmile, i faceliju i djetelinu, one vežu dušik.

I ne zaboravi dobro zalijati nakon sadnjeWink


Objavio: forgas
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 15:54
Hvala
Javit ću se sa rezultatima Smile



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk