Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Dalija, Georgina - Dahlia

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=947
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 02:06
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Dalija, Georgina - Dahlia
Objavio: Dalmax22
Tema: Dalija, Georgina - Dahlia
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 23:31
Dobila sam par lukovica dalije i molim da mi napisete sta i kako s njima, kada stavljati u zemlj...? Sve ostale lukovice su mi vec potjerale i bas danas sam ih stavljala direktno u vrt-razne perunike i sl a sa dalijama nemam ama bas nbikakva iskustva.Više fotografija dalija možete vidjeti ovdje:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=356 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=356



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 23:37
Možda bi bilo dobro da ih posadis u posudu prvo ako su lukovice vec potjerale. Ne znam koliko bi bilo dobro sada ih posaditi u ovako hladno tlo. jos uvijek postojim ogucnost od veliek hladnoce. tek je prvi mjesec i milim da ne bi bilo dobro da dalija istera tako rano.


Objavio: aglaja
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 00:17
Dalije su letnje gomoljaste cvatnice i sade se u prolece jer su osetljive na niske temperature. Kazes da su sve ostale lukovice poterale. Da li to znaci da dalije nisu?

-------------
Aglaja


Objavio: Donata
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 17:32
Evo neke korisne informacije..
http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=286&refID=01092005

Sadnja dalija
Kod sadnje treba imati na umu da je dalija vrlo osjetljiva na mraz. Zbog toga se korijenasti gomolji sade koncem travnja do početka svibnja, a biljke uzgojene iz reznica nakon 15. svibnja kada prođe svaka opasnost od kasnih proljetnih mrazeva.
Nakon sadnje preporučuje se natkriti nasad plastičnim tunelom radi postizanja ranije cvatnje.
Niske sorte sade se na razmak 20 x 20 cm, a visoke 30 - 40 x 30 - 40 cm. Korijenov vrat mora biti pokriven sa 10 cm zemlje.

One druge lukovice koje spominješ su sigurno lukovice narcisa, tulipana,zumbula, šafrana... koje niću mnogo ranije....


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 18:57
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Dalije su letnje gomoljaste cvatnice i sade se u prolece jer su osetljive na niske temperature. Kazes da su sve ostale lukovice poterale. Da li to znaci da dalije nisu?



Ne, imam 3 dalije koje ni makac.

-------------


Objavio: Šeflera
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 19:03
Obožavam dalije. U nekoliko navrata sam ih sadila, ali uvijek već procvale iz teglice(tako su bile kupljene). Prošle godine sam posadila gomolje, u travnju, i cvale su cijelu godinu. Bilo ih je za vazu svaki tjedan.
u 10 mj.sam ih izvadila iz zemlje i ostavila u podrumu. Ako ostanu u zemlji strunu. Ove godine imam duplo gomolja za sadnju!
Ako ih napadnu uši (primjetila sam da jako vole pupove) ja ih posipam neopitroidom!
Uživaj u njima!



Objavio: Dalmax22
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 19:24
Ok, sacekac toplije dane za akciju.

-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 19:56
Ne, imam 3 dalije koje ni makac.[/QUOTE]

Onda je sve u redu. Na prolece ih sadis direktno u vrt, mada ih neko prethodno pripremi tako sto ih krajem zime prvo posadi u saksije i drzi na toplom i svetlom mestu, pa ih u prolece iznese i posadi na otvorenom. Ali to nije nuzno.

-------------
Aglaja


Objavio: aglaja
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 20:25
Evo i nekoliko fotografija dalija (georgina). Sve su nastale kao rezultat ukrstanja i selekcije. Poseduju i veliku sposobnost promene oblika i boje, pa je naziv Dahlia prosiren na Dahlia variabilis.














-------------
Aglaja


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 28 Siječanj 2008 u 11:20
ove limun zute se sjecam iz djetinjstva. Nisam znala da dalije mogu u vazu.
Inace jako mi se svidjaju a uopce ne znam za ove moje kojih su boja - dobila sam ih .

-------------


Objavio: osbourne
Datum objave: 31 Siječanj 2008 u 10:21
ja ih isto imam i moje su crvene. svidja mi se oblik grma kojeg naprave, fantasticne su!
jesenas sam ih izvadio iz zemlje i sad su u kartonskoj kutiji zajedno sa lukovicama gladiola.


Objavio: aglaja
Datum objave: 31 Siječanj 2008 u 21:00
I ja mislim da su jako lepe dalije, georgine, djurdjine.

Ali, nazalost, fotografije koje sam postavila ne prikazuju moje dalije. Da ne bude zabune.

I ove godine ih pokusavam uzgojiti iz semena. U pitanju su minjon (minow) dalije sa prostim cvetom. Do njihovog semena sam jedino dosla, iako se svi varijeteti mogu razmnozavati semenom.


-------------
Aglaja


Objavio: nuna
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 20:45
aglaja hoćeš reći da mogu razmnožiti sjemenom Dalije koje su izrasle iz gomolja.Hoće li biti iste?


Objavio: aglaja
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 21:01
Nuna, ja kupim seme (obicne, jednostavne, tzv. minow dalije). Takvo sam nasla u prodaji. Mada, vidim po nekim stranicama, nude u prodaji seme i drugih vrtsa dalije. Ove fotografije koje sam postavila ih i prikazuju.

Iz semena izraste gomoljasta cvetnica - dalija. U jesen izvadis gomolj. Posadices ga ponovo u prolece.

Pod 'Kada i kako sijati' imas i Jelsino uputstvo za setvu dalija po kojem sam ove godine radila. Prosle godine je bilo prilicno neuspesno. Imam samo nekoliko gomolja.

-------------
Aglaja


Objavio: Sunburst
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 15:30
Ja sam kupila gomolje niskih dalia, crvenu i narančastu i baš maloprije ih posadila u posudu, jer želim ranu cvatnju.
 
Sad sam ih ostavila na terasi (sunce grije) da se teglice malo zgriju,. a onda ću ih unijeti u verandu (moja veranda, ko staklenik) I tamo će biti do svibnja, barem dok ne prođu mrazovi.
 
Prošle godine je teta na moru imala niske dalije posađene u posudu, bile su prepune cvjetića i prekrasne, zato sam ih ove godine odmah kupila.
 
Jedino nije bilo žute.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 15:54
Sad mi je nesto palo na pamet: ovdje u dalmaciji smo imali te dalije i kako se ovdje gomolji i lukovice nikad ne vade iz zemlje nego prezimljuju jedino bi te dalije stradavale.
Znaci da su stvarno najjosletljivije od svega i da cu jedino njih morat vadit iz zemlje po zimi.

-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 17:32

Dalije zajedno sa kanama vaze za najosteljivije na niske temperature, za razliku od gladiola, recimo, koje mogu preziveti zimu vani. Zbog toga se i sa sadnjom krece nesto kasnije u prolece (od sredine aprila), dok gladiole i ljiljane mozemo saditi vec od marta.

Sunburst ih je vec sad posadila u saksije, jer zeli raniju cvatnju. I ja sam ih posadila, ali ne iz tog razloga. U obilasku lukovica i gomolja u podrumu, primetila sam da dalijini gomolji ne izgledaju bas najbolje. Smezurali su se. Onda me je moja dobra vila savetovala da ih posadim u saksije, jer su dehidrirali (sto je svakako bolje nego da su istrunili) i da ce se tako povratiti. Ujedno cu ih imati i prije u cvatnji.



-------------
Aglaja


Objavio: Šeflera
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 19:43
Hvala Aglaja! Baš sam danas primjetila da su mi se gomolji dalija smežurali pa krenula pitat šta da radim! Sad znam šta je sutra na tapeti! Dalije!


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 20:56
Ja sam pak dalije posijala i izašle su, valjda ću imati uspjeha.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: mima
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 20:58
Dalije imaju sjeme?


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 23:01
Sve vrste dalije se mogu razmnožiti sjemenom, siju se na proljeće i već cvatu iste godine. A gomolj im je jestivi, čak si ih u Europi dugo uzgajali samo za jelo dok ih nisu počeli uzgajati kao ukrasno cvijeće...


Objavio: aglaja
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 21:46
Seflera, samo jako oprezno sa vodom. Cak bih ti savetovala da ih uopste ne zalivas dok ne krenu. Ja sam samo malo, nakon sto sam ih u saksiju posadila, dodala vode uz samu ivicu saksije, tek toliko da je vlazno, da razvije koren i vise uopste nisam.

-------------
Aglaja


Objavio: Sunburst
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 08:56
Ja posadila niske dalije: crvenu, narančastu i žutu. U posudu, pa ih držim u verandi. Tamo im je ko u stakleniku.
 
Sad samo čekam da niknu! Smile


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 10:59
Danas namjeravam posaditi dalije
-kaktus dalia - my love
-dekorativ dalia - arabian night
Inače sam posijala neku mješavinu, ali to nisu tako bogate, već neke tanke, ali sve su izišle, pa ćemo vidjeti.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: savana
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 11:10
 Mislim da sam vec negdje uočila da je bilo govora o daliama, al ne mogu pronaći...pa ovako...sjeme je proklijalo i dalijice virkaju van. do sada sam prskala zemlju raspršivačem i sad me zanima hoće li smetat da se prska po mladicama????



Objavio: natalija
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 11:50
ja sam prije par godina sijala dalije direktno u vrt i nije bilo problema
pretpostavljam da si ih ti posijala u zatvorenom i stvarno ne znam da li je tu drugaciji tretman


Objavio: savana
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 13:02
hvala na usmjeravanju!da u zatvorenom su, i evo nema 6 dana vec su vani. a nista, cu vidit kako ce to dalje...



Objavio: Dalmax22
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 15:38
Moram i ja pogledat moje lukovice dalije da li su krenile.

-------------


Objavio: savana
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 17:01
Ja se nadam da jesu...meni je ovo prvi put da sam išta od cvijeća sijala...





Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 20:47
Pozdrav! Ako imaš mjesta i negdje vani na otvorenom, kad zatopli svakako bi ti preporučila da ih osim u teglu posadiš na otvoreno. Iz mog iskustva s daliama - sadim ih i u tegle i na otvoreno - na otvorenom su veće, ljepše i obilnije cvjetaju.


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 22:14
Ove godine sam ja sijala dalije, ali sam stavila i nekoliko gomolja direktno u vrt. Po meni ove što smo sijale neće biti tako bogate, jer moje na vrećici su jednostruke. Ja sam ih posijala najprije u skupno klijalište, onda po jednu u čašu od jogurta, negdje po dvije i lijepo napreduju. Za u vrt su mi bile nekako prenježne, pa ću s tim sačekati dok malo ojačaju.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: savana
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 23:24
Triša, kolike su ti bile kada si ih išla stavljat u čašice, ja sam ih mislila pustiti sve skupa pa onda raspodjeliti po teglicama i s njima na balkon. dal ih je potrebno razdvajati?


Objavio: savana
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 23:28
I po koliko da ih pikiram u teglice da mi dođe lijepi grmić; da budu bujneeee, bujneeee...(Nadam se da hoće)


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 00:16
Probaxcu ovako kako je napisano: pitar pa u vrt a prvi put cujem za to.

-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 11:29

Evo ovako su izgledale u skupnoj posudici promjera 10 cm. Kad sam ih presadila po jednu imale su dva listića i bile visoke jedva 2 cm. Malo je pipljavo, ali vjerujem da će se isplatiit.

Silve, ako mi budu kao ova tvoja (neopisivo lijepa) bitu ću presretna.

Savana evo slikice u skupini.



-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 11:34
ove godine sam kupila prvu daliju......posadila sam ju u posudu i posudu zabila među ruže u vrtu
nadam se da će narasti :)
divne su mi


Objavio: SilveK
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 19:26
Samo pazi da posuda nije premala....one razvijaju velik gomoljSmile


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 19:29
posuda je jedno 20-25 cm promjera....jel im to malo Ermm ?


Objavio: kika
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:13
Zašto si ih posadila zajedno s posudom?


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:25
posudu sam samo malo ukopala u zemlju
a posadila sam u posudu jer se nisam mogla odlućiti gdje da ju posadim :)


Objavio: kika
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:34

Odluči se što prije i sadi ih bez posude. Ne zaboravi na zalijevanje.



Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:37
dobro ... sutra moram onda da odlučim gdje ju želim :)
ima samo jedan gomolj...koliko mjesta da predvidim za nju ?


Objavio: kika
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:39
Ovisi koju vrstu imaš. Onako ugrubo od 50-100cm.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:39
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:


Evo ovako su izgledale u skupnoj posudici promjera 10 cm. Kad sam ih presadila po jednu imale su dva listića i bile visoke jedva 2 cm. Malo je pipljavo, ali vjerujem da će se isplatiit.


Silve, ako mi budu kao ova tvoja (neopisivo lijepa) bitu ću presretna.


Savana evo slikice u skupini.



[IMG]http://i263.photobucket.com/albums/ii158/Ferarica/P2281665.jpg" />



Trisa dalija =georgina? Nisam znala

-------------


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:42
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Ovisi koju vrstu imaš. Onako ugrubo od 50-100cm.
 
toliko za jedan gomolj ?
oće li biti i pola metra cvijeća od njega ?
Tongue


Objavio: kika
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:47
Koju vrstu imaš? Koliko su visoke i kako veliki cvijet imaju?


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 20:59
evo ove....prvi puta sadim...ne znam ništa o njima
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=150&u=11214811">


Objavio: kika
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:07
Još uvijek stojim iza onih 50-100 cm. Naravno to ovisi i o tvojoj njezi. Ako ćeš ih zanemariti, bit će ti niže i slabašnije.


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:09
neću ih zanemariti...mazit ću ih i paziti :)
samo im neću pjevati da ne uvenu ... hihihi
 
hvala kika na savjetima 


Objavio: SilveK
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:30
I poberi nešto sjemenja na kraju godine - pa da se mijenjamo. Prekrasne su!!!!


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:33

ako preživi svo moje neznanje - nema problema

vjerojatno ću na forumu na vrijeme saznati kad da skupim sjeme Big%20smile



Objavio: savana
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 10:57
pitanjce....dalije su mi visoke oko 6 cm, i zanima me da li je potrebno njih negdje rezati da bi se eventualno grmići poslije lijepše razrasli i imali više cvijetova???


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 20:08
Dalije koje sam posijala drže se odlično, a od gomiljika izašla mi je samo jedna jednostruka crvena, a od nekih ni traga, a posadila sam ih još nekoliko.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: aglaja
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 21:23
Savana, isto pitanje sam i ja postavila na 'Kada i kako sijati?' i dobila sam odgovor da kod dalija nema zakidanja.

Postoji vise vrsta. Neke su nize i kompaktnije i daju vise cvetova. Evo, kod mene iz gomolja rastu dve vrste. Izgledaju tako kao da nije rec o istoj biljci.


-------------
Aglaja


Objavio: savana
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 02:26
a ništa, za ovaj put ja ću svoje onda pustit ovako kako su,pa šta bude, da bude...nisam ih još ni prepikirala  jer nisu baš toliko na gusto, al budem...svejedno...i jako im se veselim, jednog dana kad odluče, ako odluče dat svoje cvijetove , bit ću jakooooooo jakooooo sretna.........


Objavio: primorka
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 09:03

obožavam dalije i imam ih nekoliko vrsta, ali još mi ni jedna nije nikla. Valjda im je do sada bilo malo hladno.

Kako je s vašima?


Objavio: lana_1
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 09:06
ni moje još nisu povirile, tko zna možda malo treba zatoplit, noći su još hladne


Objavio: Triša
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 13:41
Jutros sam vidjel da je  izašla jedna bogata dupla crvena, a jednostruka crvena je vani. Čekam još kaktus bijelu i jednostruku žutu i što drugo nadam se.
 Zato sam između njih presadila malecke šarene, koje sam uzgojila iz sjemena.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: voki
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 14:01
Ja gomolje Dalije sadim u saksiju i oko 10. 04. ih presađujem u baštu. U jednoj saksiji imam biljčice oko 20 cm visine, a u drugoj su tek krenule.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: SilveK
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 21:13
Mojih 30-tak gomolja je u zemlji. Sad čekam.... Ksanije ću još posijati nešto jednostrukih direktno na gredicu.


Objavio: primorka
Datum objave: 01 Travanj 2008 u 09:25
Jučer sam posijala u gredicu jednostruke, a ove stare dugo dugo gledala pa mi se možda smiluju i provire, baš sam ponekad dijete :)
 
 


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 01 Travanj 2008 u 10:26
Moje dalije oupce ne mrdaju, meni je to cudno a gomolji djeluju zdravi

-------------


Objavio: primorka
Datum objave: 03 Travanj 2008 u 09:09
Raspitivala sam se malo po susjedstvu i nikome još nisu krenule tako da sam malo mirnija.
 
 


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Travanj 2008 u 09:40
Moje malecke presadnice baš ne mrdaju, a sada su direktno u vrtu, ali su lijepe zelene, mislim da im treba sunca. Čudno je to neke iz gomolja izvirile za 15 dana, a neke za mjesec i pol - očito tu nema pravila.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: primorka
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 09:11
Tebi su Triša barem provirile, a imaš i malene... kao da sam malo ljubomorna smile78


Objavio: SilveK
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 21:21
Malo pregledavam temu, evo malo savjeta za one koji ne znaju - dalie se ne smiju saditi duboko u zemlju - stabljika mora ostati izvan zemlje, jer tu tjera pupove - isto i kod spremanja na jesen - obavezno ostaviti nekoliko cm stabljike na biljki jer inaće neće propupati sljedeće. Dalije obožavaju sunce, zalijevati ih je potrebno samo u slučaju suše, u tegli su osjetljive na višak vlage i gomolj može istruliti. Na proljeće se dalije mogu saditi direktno u vrt 6 tjedana prije zadnjih mrazeva. Razmnožavaju se najbolje reznicama ili sjemenom. Iz osobnog iskustva mogu reći da biljke iz sjemena jako brzo napreduju, sijem ih direktno na gredicu, i brzo porastu te cvjetaju sve do jeseni (mignon dalije). Da bi se potaknulo biljku na više cvjetova, ocvale cvjetove treba redovito uklanjati s biljke, ali nemojte zaboraviti ostaviti bar nekoliko ocvalih za sjeme...


Objavio: aurora2
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 09:43
Znas koji je najveci problem kod dalija? Odluciti se koju kupiti....LOL


Objavio: primorka
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 20:29
Slažem se s tobom u potpunosti.
 
Slaba sam na njih... sve su mi tako lijepe :)


Objavio: maya
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 14:40
Ove godine zasadila gomolje zute i crvene dalije.Obadvije su se lijepo primile,mada zuta bolje napreduje.Jel mogu one u saksiju?smile188


Objavio: SilveK
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 20:41
Mogu, ali mi se čini da bolje napreduju u zemlji tj na nekoj gredici - obilnije cvatu.


Objavio: primorka
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 09:14
Mogu, ali ako ih sadiš u tegle onda pazi da budu niske. Visoke dalije u tegli nikad ne izgledaju onako lijepo kakve su kad ih posadiš u gredicu.


Objavio: VITA
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 18:57
ja sam ove godine prvi put posadila dalije i ostala vrlo neugodno iznenađena kada sam vidjela da su postale izvrsna poslastica puževima. Na žalost pojele su ih gotovo do korijena


Objavio: SilveK
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 21:02
Nisam znala da ju vole puževi...znam da ju vole gricnuti i voluharice...


Objavio: Triša
Datum objave: 08 Svibanj 2008 u 14:14
SilveK dali će mi cvasti i one uzgojene iz sjemena ove godine ili ne.


Objavio: SilveK
Datum objave: 08 Svibanj 2008 u 21:43
Triša, cvjetati će, i to vrlo brzo, pa sve do mrazeva.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 21:17
Da li netko zna- zašto dalija koja bi po slici trebala biti naranđasto-crvena ispadne žuta?
Lani sam kupila gomolje dalije- visoke, naranđasto crvene. Kad je niknula narasla je zbilja visoko, ali bila je žuta. Nisam kupila samo jednu vrečicu već tri. Osim toga od svih je samo jedna bila malena i cvala je crveno! Da li ima veze sa zemljom i položajem na kojem je bila ili je tu vrijedilo pravilo "i na plotu piše... pa nije!"
Ove godine još čekam da vidim koje su boje! Nisu posađene na istom mjestu kao lani i niže su nego lani- za sad!


Objavio: kika
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 21:23

Šeflera, to nema veze sa zemljom. Jednostavno, krivo su zapakirali gomolje.



Objavio: Šeflera
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 21:28
Pa kaj je moguće da sam ko s prstom u ... pogodila sve tri vrečice s krivim pakiranjem?


Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 21:45
Možda je cijela serija krivo zapakirana. Meni se dogodilo da sam kupila sjemenke prkosa, a narastao je vrtni mak.


Objavio: kika
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 21:50
Pa i moj snježno bijeli Clematis je poplavio kad je procvao. Šeflera, to je jako česta pojava i kod kupovanja biljaka, kao i kod kupovanja sjemenja i lukovica.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 22:00
Pa moram priznati da mi se to dogodilo kod kupnje ruže- umjesto žute procvala crvena.  Ali za njih sam čula da se zna zeznuti ! Ovo mi je prvi put da se iz zapakirane vrečice izrodilo nekaj drugačije. No nije da mi smeta- žute dalije su se čak i bolje uklopile nego da su original boje! 


Objavio: gioiaa
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 14:13
Prosle godine sam imala samo 4...odusevile su me i nameravam jos da kupim


Objavio: Triša
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 22:14
Ja isto ove godine imam puno dalia, ali se ne mogu usporediti s tvojima, pa se toplo preporučam za sjemenje, jer ove godine mi sve iz sjemenja cvjetaju, to su one jednonite, ali su predivne.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: gioiaa
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 23:15
kako sakupis sjeme?cim pocne cvet da se susi ja ga otkinem...znaci da ne kidam,vec da sacekam da se skroz osusi?


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 22:02
Da, ostavim da se cvijet skroz osuši. Ali za to još ima vremena, ako sad želiš bujniju cvatnju još otkidaj cvjetove, pa kasnije ostavi nekoliko za sjeme.


Objavio: gioiaa
Datum objave: 17 Srpanj 2008 u 00:11
o.k tako cu i da uradim.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 08:26
Silvek !! Od onog grma kojeg je voluharica pojela, imamo 7 novih biljčica!!! 


Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 15:51
Ajd napiši kaj si točno napravila s njom, skoro da i nije bilo gomolja, a to su mi sad napravile i s onom krasnom žutomCry


Objavio: domingo
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 16:46
PozdravThumbs%20Up svima
Ima i ja nešto da napišem i da upitam...
Ove godine sam kupio nekoliko vrsta dalija ili georgina....visoke, srednje visoke i niske. Bijele dalije  ali ove visoke od 130cm cvijetovi su promjera oko 25cm.....veličanstveno. Ne mogu se požaliti da sam imao problema s dalijama no osim jedne vrste i meni najljepše
Njeno ime je Dahlia Topmix  (yellow/gelb/jaune)- visina je 30-40cm.
Tako su je puževi jeli ćim bi nešto niklo, presadio sam je na sasvim drugo mjesto i ovdje sam imao problema s puževima....a sada nakon 5 mjeseci nije porasla više od 15 cm.
Mene zanima - što bi se dogodilo da ju ipak prije nego nastupe mrazevi presadim u teglicu i unesem unutra'? Možda bi mi cvijetala pred novu godinu ispod amarilisa.
(još da se pohvalim kako mi se amarilis razmnožio otkad ga držim preko zime unutri i cvijeta svakih 6 mjeseci)
Pozdrav iz OsijekaHeart


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 17:52
smile227Napravi ti lijepo eksperiment, pa nas izvjesti, rado ćemo i mi probati, ja baš imam jednu lijepu crveno bijelu, koja mi je ostala, kad bih je mogla tako sačuvati bila bih presretna.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 21:50
Dimingo, svakako ju moraš vaditi iz zemlje van jer ne može prezimiti kod tebe vani, pa zašto nebi probao...samo pazi da ne pretjeraš s zalijevanjem da ti ne istrunu gomolji u tegli.


Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 22:09
Evo malo slikovne pomoći kako skupiti sjeme s dalie. Do sad sam bez problema skupila sjemenke jednostrukih i nekih visokih, ali ne svih, neznam zašto. Dakle, kad dalia ocvate, cvijet se ponovno skupi skupa i izgleda kao pupoljak, pa se zatim počne sušiti. Kad je potpuno suh, ponovno se počne otvarati da bi biljka bacila sjeme, to izgleda ovako:



tad jednostavno primite taj suhi dio i otrgnite, bez problema se skida s biljke:



a između suhih latica se nalaze sjemenke koje izgledaju ovako:



Jednostruke dalije posijane na proljeće na gredicu jako brzo rastu i cvjetaju iste godine.


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 22:22
SilveK svaka čast, ovaj opis i slike su fantastične. Ja sam nešto sakupila, ali nisam baš sigurna da će biti dobro.
No imam pitanje za tebe.  Dali one dalije koje sam proljetos sijala i koje su cvjetale cjelo ljeto naprave lukovicu, koja ostaje u zemlji, ili je to samo slučaj gdje sam i posadila lukovicu.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 22:39
Nije slučaj. one formiraju lukovicu odnosno gomolj, sad druge godine ne moraš sijati već imaš taj gomolj koji će normalno potjerati mlade listiće i stabljike na proljeće. 


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Rujan 2008 u 09:49
Ajme kako si me razveselila, znači skupljam sjeme ako eventualno nekome bude trebalo - imašsmile78

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Studeni 2008 u 19:42
SilveK - kako da zaštitim gomolje dalia. Ma ja ih nisam morala vaditi, ali su to neke ful visoke kaktus dalie, pa ću im promjeniti mjesto, a i raširile su se jako, pa će nešto ići u vikendicu.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 03 Studeni 2008 u 21:52
Triša, stavi ih u pijesak ili teglu pa malo zemlje preko, ili samo u kutiju, pa na suho i hladno. Provjeravaj da ne dehidriraju, u tom slučaju malo poprskati vodom, to sam pročitala na ovom forumu.


Objavio: kontesaa
Datum objave: 04 Studeni 2008 u 22:23
svoje dalije sam smjestila u kutiju sa pijeskom i u podrum,prema uputama odavde i sad se samo nadam da će bar koja biti živa i zdrava na proljeće Smile

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: SilveK
Datum objave: 05 Studeni 2008 u 18:14
Ako je u podrumu vlaga, to bi im moglo naštetiti i mogu početi truliti. Zato ih ja stavljam na tavan, tamo je suho i hladno.


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Studeni 2008 u 21:15
Stavila sam ih u kutiju od stiropora u podrum. Nema vlage, centralno je ali u podrumu nije pretoplo - no svakako ću provjeravati suhoću, ako dehidriraju da im dam infuziju (tako mi radimo sa psima)smile96

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk