Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Petunia - Petunia x hybrida

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Balkonsko cvijeće
Opis foruma: Sve o cvijeću koje stavljamo na balkone i sl.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=980
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 09:48
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Petunia - Petunia x hybrida
Objavio: osbourne
Tema: Petunia - Petunia x hybrida
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 14:57
 petunija.jpg
 Biljka koja je najprepoznatljiva po uređenju balkona i u novije vrijeme i vrtova i parkova. Svojim mnoštvom raznih oblika i boja cvijetova uvijek privlači naše poglede sa oduševljenje.

Cvijet u obliku trube raznih boja od crvene, plave, ljubičaste, ružičaste, bijele pa sve do nijansama na kojima se vide žilice po cvijetu tamnijom bojom, ima ih dvobojnih svih boja sa bijelim rubom ili linijama koje idu iznutra prema van.

Postoje i petunije kojima je cvijet na vrhovima naboran, smežuran i puni cvat tj. dupla petunija i u zadnjih par godina mini petunija koja ima maleni cvijet. Ima ih više sorti, one koje narastu 15-25cm. Te one koje padaju dole i sade se u viseće posude i balkone.

petunija2.jpgPuzavu petuniju je 1992 g. zamijenila Surfinija koja je izmislila u Japanu. Surfinija je slična petuniji po obliku cvijeta i listu, a glavnu razliku čini što puno duže naraste. Pa svojom ljepotom krasi balkone i do 150cm dužine koja je tijekom cijelog ljeta u cvijetu.

Petunija je biljka koji voli sunčana i polusjenovita mjesta. Voli puno vode i polijevanja ali ne da joj korijen stalno leži u vodi. Kada ju posadite na početku ne treba prihranjivati 3-4 tjedna nakon toga jednom tjedno.

Kidanjem vrhova kod biljke možete ju formirati i dobiti željenu visinu a također i biljka će biti gušća. A staro ocvalo cvijeće redovito uklanjati. No nemojte samo ukloniti „trubu“ nego cijelu peteljku na kojoj je cvat. Najlakše se to učiniti povlačenjem ocvalog cvijeta sa peteljkom prema dole.


isplati li se gajiti ju iz sjemena?
imam dosta velik blakon pa bi je posijao i sam uzgojio >(jeftinije) i posadio duz balkona kasnije. kakvu zemlju treba? sunce ok?
balkon je na jugu



Odgovori:
Objavio: Šeflera
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 15:07
Naravno!
Više je dobiješ i svakako je jeftinije! Sad ti je vrijeme za sijati, a zemlju kupiš u vrtnim centrima- ja uvijek uzmem za balkonsko cvijeće!
Kad ocvate ja si ostavim sjeme za sljedeću godinu- možda nije uvijek iste boje kao lani, ali te zato iznenadi!
Moje klijalište izgleda ovako:

Ja ih planiram presaditi i u vrt.



Objavio: flora
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 16:44
Kako je šeflera vrijedna Clap

A stvarno nema većeg gušta nego kad iz sjemena ili nekog malog pelcera uzgojiš "svoju" biljku Smile


Objavio: administrator
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 16:49
Jedino je pitanje dali želiš posaditi petuniu ili surfiniu???


Objavio: alkemicar
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 18:33
Ja svoje sama sijem
Iz sjemena koje je samo popadalo u pitare, već su iznikle biljčice i trela bih ih presaditi. Osim toga, sačuvala sam još sjemena i plan je ovaj vikend ga posijati. Jako lako se prima i super je. Cvjeta ludilo.
Moj balkon je također na južnoj strani


Objavio: aglaja
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 19:10
Petunija obozava sunce. Leti, kada najgore przi, kada vecina biljaka klone, ona ne.

I ja sam je prosle godine sama uzgojila iz semena. Za ovu - jos je citav februar predamnom.

Seme se sije tako sto se rasporedi i lagano utisne po povrsini vlaznog supstrata. Ne prekriva se zemljom.

Prekriva se najlonom ili staklom koje se skida kada 50% semenki isklija. Drzi se na svetlom mestu. Optimalna temperatura za klijanje je 22-24*C. Pod ovim uslovima seme proklija za samo 3-4 dana.

Izmedju dva zalivanja treba pricekati da se zemlja prosusi. Zaliva se prskalicom sa rasprsivacem ili indirektno - preko podloska.

Prvo presadjivanje se vrsi kada biljke dobiju prva dva-tri prava para lista (otprilike mesec dana po nicanju). Dalje se mogu gajiti na T oko 18*C.

Preporucujem da se pikira vise biljaka zajedno. Meni lepse izgledaju kada ih ima vise.

-------------
Aglaja


Objavio: Šeflera
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 21:32
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:


Preporucujem da se pikira vise biljaka zajedno. Meni lepse izgledaju kada ih ima vise.


Slažem se! Thumbs%20Up


Objavio: salel
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 13:48
Originalno poslano od člana Šeflera Šeflera napisao:

Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:


Preporucujem da se pikira vise biljaka zajedno. Meni lepse izgledaju kada ih ima vise.


Slažem se! Thumbs%20Up

 
to vam kod petunije baš i nije pametno


-------------
tkošto


Objavio: aglaja
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 20:07
Ne znam da li je pametno ili ne, ali prosle godine sam po tri sadila u jedan kalj. I nista im nije smetalo u drustvu sestrica.

Salel, mozda bi trebao da nam navedes razloge protiv takvog gajenja, njegove nedostatke.

-------------
Aglaja


Objavio: Gogica6
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 22:05
Haj svima ,malo sam gledala vaše slike cvjetova raznih ,toliko su me oduševile ljepotom da sam se morala učlaniti. Do sada sam mogla imati samo kućno cvijeće a od ovog prolječa moram se pobrinuti za okučnicu da mi bude lijepa pa zato sve savjete primam sa zahvalnoščuHug

-------------
MALI CVJETIĆ


Objavio: TeaK
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 22:25
Dobro nam došla i hvala ti u ime svih nas na pohvalama.

Što se tiče naših savjeta slobodno ih isprobaj vjerujem da će ti pomoći - dapače nadam se da će ti pomoći, a nadam se da češ i ti svoja iskustva o kućnom cvijeću podjeliti s nama smile73


-------------


Objavio: salel
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 10:20
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Ne znam da li je pametno ili ne, ali prosle godine sam po tri sadila u jedan kalj. I nista im nije smetalo u drustvu sestrica.

Salel, mozda bi trebao da nam navedes razloge protiv takvog gajenja, njegove nedostatke.
 
prvo;svaka biljka biti će vam zahvalna ako joj date dovoljno životnog prostora.govorili smo o pikiranju po tri biljke  a ne o sadnji više biljaka u jedan kalj,jer kalj može biti dovoljno velik za više biljaka.Kada pikirate petunije jednu po jednu ostaje vam mogućnost da izaberete više podjednakih biljaka za sadnju.
 
drugo;petunija kao i većina ljetnica brzo raste što znači da treba dosta hranjiva,znači voli puno supstrata-voli puno mjesta e da se može puno raširiti itd.itd-međutim ima jedna caka,a to je da petuniji trebaju kratki dani za nesmetan vegetativni rast a to vam je do 10.4. tako da ukoliko želite imati dobro razgranate i velike biljke treba požuriti sa uzgojem.Ako petunije počnete kasno uzgajati tada prebrzo prelaze u generativnu fazu (cvatnju) i postaju štrkljaste i repaste pa tada i morate pikirati po više komada zajedno međutim to nikada ne može biti ona ljepota koju petunija inače ima
 
P.s. ovo je malo pojednostavljeno objašnjenje ako nekog zanima malo više neka se obrati na pm


-------------
tkošto


Objavio: aglaja
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 20:18
Salel, hvala na objasnjenju. Dobro je znati ZASTO, jer daje snagu onom KAKO.

I samo vi dajte! Volimo mi da ucimo.

A sada i vidim da sam napravila malu zbrku. To je zato sto su mi pojmovi jos uvek labavi (pikiranje, presadjivanje, sadnja... Treba biti precizan.) Sta sam ja ustvari radila sa petunijama?

Meni je to bio prvi put da sijem petunije i ja sam njih dugo ostavila u kontejneru u kojem sam ih posijala. Znala sam samo da maknem neku slabiju(da razredim). Ponasala sam se prema njima kao da ne trpe presadjivanje. Prvi put kada sam ih presadila, to su vec bile dobro razvijene biljcice. I onda sam ih presadila po tri u jedan kalj (to nije veliki kalj, 14/16cm unutrasnjeg precnika). Eto!

-------------
Aglaja


Objavio: salel
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 23:13
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Salel, hvala na objasnjenju. Dobro je znati ZASTO, jer daje snagu onom KAKO.

I samo vi dajte! Volimo mi da ucimo.

A sada i vidim da sam napravila malu zbrku. To je zato sto su mi pojmovi jos uvek labavi (pikiranje, presadjivanje, sadnja... Treba biti precizan.) Sta sam ja ustvari radila sa petunijama?

Meni je to bio prvi put da sijem petunije i ja sam njih dugo ostavila u kontejneru u kojem sam ih posijala. Znala sam samo da maknem neku slabiju(da razredim). Ponasala sam se prema njima kao da ne trpe presadjivanje. Prvi put kada sam ih presadila, to su vec bile dobro razvijene biljcice. I onda sam ih presadila po tri u jedan kalj (to nije veliki kalj, 14/16cm unutrasnjeg precnika). Eto!
 
ti si onda presađivala.pikiraju se mlade biljčice kada potjeraju prvi par pravih listova.Pikiranje se provodi iz više razloga zavisi o vrsti biljke no uglavnom kod onih vrsta koje se gusto siju radi uštede na prostoru ili kada hoćemo potaknuti raniju cvatnju ili plodonošenje jer kod svakog pikiranja i ili presađivanja biljka doživi stres koji onda biljci daje signal da bi mogla uginuti a obzirom da cijeli svijet funkcionira po principu održanja vrste tako i biljka nastoji stvoriti podmladak a za to joj treba cvijet zar ne.      
 
ps. opet pojednostavljeno objašnjenje


-------------
tkošto


Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 20:04
Razumem sta je pikiranje kao mera nege mladih biljaka. I da se po pravilu sa pikiranjem krece kada se na biljci razviju prva dva prava lista. Ali sam takodje citala da za petuniju ovo pravilo ne vazi. Odnosno da petunijama pre prvog presadjivanja treba dati vremena da razviju nekoliko parova listova kako bi se lakse presadile.


-------------
Aglaja


Objavio: salel
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 22:11
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Razumem sta je pikiranje kao mera nege mladih biljaka. I da se po pravilu sa pikiranjem krece kada se na biljci razviju prva dva prava lista. Ali sam takodje citala da za petuniju ovo pravilo ne vazi. Odnosno da petunijama pre prvog presadjivanja treba dati vremena da razviju nekoliko parova listova kako bi se lakse presadile.
 
 
što se toga tiče petunija je pravi korov.ipak se drži pravila da je idealno vrijeme za pikiranje kada je potpuno razvijen prvi par pravih listova.


-------------
tkošto


Objavio: alkemicar
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 08:24
joj moje su se same razmnožile od sjemena koje je popadalo u zemlju i već sam ih trebala presaditi kolike su, a nikako to da napravim


Objavio: jelsa
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 16:46
Malo bi pojasnio pojam pikiranja.Radi se isključivo kod biljaka koje ga trpe i nema baš puno veze sa gustom sjetvom.Razlog zašto prvo pikiramo a ne presađujemo je taj da biljci prekinemo centralni korjenov sistem te ga ona formira mnogo gušće i sa time je jaći.Na taj način dobijamo biljku  koja ima mnogo veću apsorpciju vode tj hranjiva.Danas u novom kontejnerskom uzgoju je izbjegnuto pikiranje a samim tim i šok koji biljka doživljava.Kontejnerski posijana biljka je samostalna u svom okruženju,te kad formira centralni korjenov sistem on izlazi van kontejnera na rupici u dnu.Na taj način u doticaju sa zrakom zakržljavi te počne formirati bočne korjenčiće.Na taj način biljku samo presađujemo jer je tehnički razlog pikiranja već obavljen.


Objavio: jelsa
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 16:49
Alki,što se tiće tvojih niknutih petunija,moguče je jedino ako je to obavljeno u zatvorenom i toplom prostoru.U koliko je to smješteno na vanjskoj temperaturi,bojim se da je rijeć o korovu.


Objavio: aglaja
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 20:38
Slazem se sa Jelsom. (U vezi ove druge stvari ).

Alkemicar, kod mene u dvoristu nice 'divlja petunija', sama od sebe, belih i svetlo roze cvetova, ali tek u maju.



-------------
Aglaja


Objavio: alkemicar
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 18:46
virnut ću ja šta je to onda izniklo
može biti i da je korov
a ja sam skupljala sjeme petunije i baš se zamislila zašto ih skupljam kad se sama razmnaža (ili ipak ne)
bolje da ja imam svoju zalihu sjemena onda
 


Objavio: Letitia
Datum objave: 16 Veljača 2008 u 19:31
Čitajući vas dobila sam volju sama uzgojiti petuniju. Smile
Danas sam kupila sjeme i posijat ću ga u čašice.
Svaki savjet je dobrodošao.


Objavio: administrator
Datum objave: 16 Veljača 2008 u 19:46
Samo kada ih posadis, lagano navlazi zemlju i stavina toplo i suncano mjesto i to je to... za koji dan ce izniknuti...


Objavio: Letitia
Datum objave: 18 Veljača 2008 u 19:13
Navlažim zemlju prskalicom ili zalijem?
Treba li pokriti klijalište? Ha, već baratam i klijalištem. Smile Hvala Šeflera, što si fotografirala klijalište.


Objavio: aglaja
Datum objave: 18 Veljača 2008 u 20:08
Letitia, ja licno posijano seme orosavam rasprsivacem, zato sto postoji opasnost da ga mlaz vode istera ili posalje u dubinu, pogotovo ako je u pitanju tako sitno seme kao sto je petunijino koje se i ne prekriva zemljom, vec se samo utisne po povrsini supstrata.

Ali prije setve pripremljeno zemljiste sabijem i zalijem (ne previse) i ostavim da se ocedi jedno pola sata-sat.

Klijaliste mozes pokriti staklom ili prozirnim najlonom. Ono odrzava vlaznost i toplotu, ali s tim da ga povremeno otkrivas (da sprecis stvaranje plesni), a potpuno uklonis kada 50% semena proklija.

Poz. i srecno!

-------------
Aglaja


Objavio: Letitia
Datum objave: 18 Veljača 2008 u 22:23
Aglaja, hvala. Big%20smile Obavljeno.
Sad čekam.
 


Objavio: frida
Datum objave: 21 Veljača 2008 u 23:08
 i ja sam neki dan posijala sjeme duple petunije...pokrila staklom i sad cekam...za koliko se otprilike pojave mlade biljcice?

-------------


Objavio: Letitia
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 22:51
Nikli su prkosi, Thumbs%20Up  petunijama još ni traga.


Objavio: alkemicar
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 16:36
ja sam danas kupila sjeme petunije miješane
nisam još ni svoje posijala pa ću to sutra i jedno i drugo
baš me zanima šta će iz ove miješane izniknuti, koje boje


Objavio: savana
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 21:51
joooj, em sam totalni amater s ovim forumima, isto tako sam i s petunijama...al ovdje mi je dosta toga odgovorilo na pitanja koja su me mučila. al evo ipak jednog! imam sjeme petunija koje sadrži 0,5g sjemena, koja je površina potrebna za sijanje te količine???i drugo...postoji li razlika između sjemena visećih i nevisećih petunija???




Objavio: administrator
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 23:37
Pozdrav Savana i dobro nam došla!!! Ma skuziti ces ti forumu... nije tesko a ima i puno dobrih ljudi koji ce ti pomoci!!!!
 
Sjeme se lagano rasporedi po povrsini recimo 30 x 40-50 cm moze i malo vece. Nakon toga kada ti sjeme iznikne i malo izraste, najbolje ga je prepikirati u posudice. jer ce biti ne ravnomjerno posijano i negdje ce se guzvati i stiskati...
 
A sjemean izmedju puavih i grmolikih i nema neke u samom sjemenu. jer je jako sitno. Jedino sto je petunija grmolika a surfinija je puzava!!!!
 
Tako da je najblolje kada trazis puzavu petuniju traziti surfiniju...


Objavio: alkemicar
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 09:41

ja nažalost još nigdje nisam naišla na sjeme surfinije

ne gubim nadu
do tada uživam u svojim prelijepim petunijama


Objavio: frida
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 15:12
pojavile su se mlade biljčice....smile126
 
dakle za nekih 7 dana....slikat cu za koji dan jer su stvarno još jako sitne....


-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 18:31
smile141za tvoje mlade biljčice.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: administrator
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 19:30
Originalno poslano od člana alkemicar alkemicar napisao:

ja nažalost još nigdje nisam naišla na sjeme surfinije

ne gubim nadu
do tada uživam u svojim prelijepim petunijama
 
jako je tesko naci sjeme surfinije!! Prije se je surfinija sadila iz sjemena ali danas se kupuju gotove reznice-maticnjaci te se od njih razmnozavaju nove biljke.(kod prfesionalnog uzgoja). Ali mislim da se mogu jos ponegdje naci kartice sa sjemenom.


Objavio: alkemicar
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 09:20
onda ću pronaći negdje valjda gotovu biljčicu pa pokušati tako
dosta toga ja prvo iz sjemena radim pa poslije razmnožavam što se da


Objavio: alkemicar
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 09:21
posijala sam jučer sjeme i nove petunije i moje prošlogodišnje


Objavio: savana
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 11:58
hvala na dobrodošlici...petunije su posijane,al me sad brine hoće li im temperatura od 18, 19 stupnjeva biti dovoljna za proklijavanje, vidim da svi govore o 20 do 25. s tim da sam ih pokrila folijom i pustila sa strane zraka...


Objavio: administrator
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 12:45
Ma biti ce bez brige... bolje je kada je toplije da biljke lakse niknu, naravno treba osigurati i malo vlaznosti u zemlji.
 
Inace petunija nije jako osjetljiva i moze podnesti dosta niske temperature. Kao da i temperature blizu nule nece naskoditi. Naravno ukoliko to ne budu dugotrajno niske temperature!!!


Objavio: mimar
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 14:20
I ja sam ih posejala,i guzmanije a iznela sam i pelargonije iz kuce,mislim da nece vise biti nesto jako niske temperature a i izdrzljivije su od ostalog cveca.

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: dina
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 17:20
ja sam dva puta petonije sijala oba puta su mi iznikle i uvenule a bile su na svjetlosti

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: administrator
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 18:14
kada su ti uvenule... dok su bile jako male-nakon sto su nikle ili kasnije???


Objavio: dina
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 19:15
odmah na pocetku admine ocito da me ne vole

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Donata
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 21:18
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

odmah na pocetku admine ocito da me ne vole


Dina treba dosta toplo mjesto pri 22°C, ...propusni humusni supstrat....

Pretjerano zalivanje, sa druge strane, uzrokovat će žutim cvijetovima i sušenjem biljke. smile43
Sjetva od siječnja do ožujka pri 22°C, nicanje za 10-20 dana.
Dina imaš još vremena da ponoviš gradivo...smile187


Objavio: administrator
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 16:51

Dobro kazes donata jos nije kasno... a sadnje na toplo mjesto....

A kasnije kada niknu i malo izrastu koji centimetar i nabace kojih par listica, onda nije neophodna velika temperatura



Objavio: proljeće
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 14:56

Bok cure,

evo malo sam čitala forum i oduševilo me sve:izbor tema,susretljivost, znanje ... tako da nisam mogla odoliti da se ne prijavim.Ja  znam ponešto o cvijeću ali ga zato obožavam.Prošle godine sam se prvi puta okušala u sadnji balkonskog cvijeća i moram priznati da mi je bilo prelijepo, tako da sam bila oduševljena.
Ako mi netko može pomoći, naime interesira me da li itko zna kako se zove onaj rasadnik u Donjem Stupniku i da li je dobar?
 
 


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 15:04
Bok proljeće i dobrodošla- Ovdje ima najviše cura, ali ima i dragih dečki, pa ćeš morat pozdravit i njih - mala šala. Ja sam ti iz Rijeke, pa ne bih znala odgovor, ali sigurno će netko odgovoriti to što tebe zanima.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: proljeće
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 15:12
Ups, moj duboki naklon i isprike za dečke!!!
Lijep pozdrav svima!!!
 


Objavio: nela
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 22:42
Taj rasadnik u Stupniku se zove Mbm, i tamo ma stvarno puno raznog cvijeća, ali ja mislim da je jeftinije kupovati na placu... ovisi što ti trebaš...


Objavio: Donata
Datum objave: 01 Ožujak 2008 u 18:05
Vrste petunija
Oplemenjivanjem je dobiveno mnogo različitih oblika i boja cvjeta tako da petunije dijelimo u nekoliko grupa.
«Nana Compacta»-grmić zbijenog rasta, visine 20-30 cm

«Pendula»-izboji dugi 40-70 cm, primjenjuje se za viseće posude

«Grandiflora Nana»-veliki cvjetovi promjera 8 cm, visina 20-35 cm

«Grandiflora Fimbriata»-veliki cvjetovi kovrčava ruba promjera 7-9 cm, visina 25-30 cm

«Flore Pleno»-cvjetovi su puni, visine 25-40 cm.

Od 1992. godine na tržištu se nalaze novi hibridi petunija pod nazivom Surfinia dobiveni u Japanu. Surfinia je ubrzo osvojila svijet - bogatstvom cvjetova i dužinom izboja do 1,5 m stvara prave cvjetne tepihe.

Toni smile94


Objavio: toni
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 17:38
Kako da raspoznam u proljece dok kupujem flence koje je surfinija a koje petunija.Vec godinama kupujem na placu kod istog uzgajivaca i trazim surfinije i on kaze sda su to i uvjek mi nahvali kako budem imao najljepse.Kad tamo vec pocetkom srpnja one ocvatu i pocnu se susiti,i ne narastu velike,tamo negdje do 30 cm.I sad dok mu kazem da su se rano  posusile kaze mi da su mozda susjedi pospricali da njihovo bude ljepse i druge bezvezne izgovore.E ovo proljece necu kupovati vise kod njega.
Moja susjeda isto kupuje na istome placu njezine narastu i do metar i cvatu skoro do prvog mraza.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: shasha
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 19:38
Toni,ima tema "surfinije-petunije" tamo ti piše koja je razlika.Ukratko surfinije su puzeće a petunije nisu. Ja sam ove godine Admina slušala i krasne su mi bile. Prihranjivala sam ih 2 puta tjedno u toku cvatnje.Kako sam ja kupila gnojivo za surfinije nisam posebno dodavala željezo i ok su bile.Pogledaj malo teme ima o surfinijamaWink


Objavio: toni
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:10
shasha, to jr meni sve jasno ali mi nije jasno dok kupujes flance i nema jos cvijet.dali ju prepoznati po listu ili stabljici da ti uzgojivac cvijeca ne podvali.Ti trazis jednu a  on ti dade drugu.To sam mislio.Dok kupujem on mi kazu da su surfinije a dok narastu  dok se vidi onda su petunije.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: shasha
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:24
Je to ne znam,Toni.Ja vjerujem uzgajivačima,pa kaj ispadneWink


Objavio: salel
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:38
Originalno poslano od člana toni toni napisao:

Kako da raspoznam u proljece dok kupujem flence koje je surfinija a koje petunija.Vec godinama kupujem na placu kod istog uzgajivaca i trazim surfinije i on kaze sda su to i uvjek mi nahvali kako budem imao najljepse.Kad tamo vec pocetkom srpnja one ocvatu i pocnu se susiti,i ne narastu velike,tamo negdje do 30 cm.I sad dok mu kazem da su se rano  posusile kaze mi da su mozda susjedi pospricali da njihovo bude ljepse i druge bezvezne izgovore.E ovo proljece necu kupovati vise kod njega.
Moja susjeda isto kupuje na istome placu njezine narastu i do metar i cvatu skoro do prvog mraza.
 
siguran sam da su to ipak bile surfinije.ukoliko je osoba od koga kupuješ na placu zaista uzgajivač cvijeća a ne preprodavač on zaista nema motiva da te prevari,upravo suprotno.Prije će biti problem u neadekvatnom supstratu i naravno gnojidbi.Upamti što ti kaže stari vrtlar-surfinija ne podnosi da se zalije čistom vodom,isto kao i sve drugo cvijeće.Ja ti imam skoro 120kg i to ti je sve od hrane.Nadam se da razumiješ.Siguran put za uspjeh u uzgoju surfinija je da prvo kupujete od renomiranih vrtlara (oni si ne mogu dozvoliti luksuz da imaju virusom zaražen sadni materijal),zatim dovoljno velika uzgojna posuda naravno napunjena kvalitetnim supstratom (po mogućnosti specijalna mješavina za petunije),preporučljivo je obogatiti supstrat osmocot gnojivom ,zatim redovito i umjereno zalijevanje (uvijek dodati vodotopivog gnojiva),preventivna zaštita od bolesti (npr.Qadris) i štetnike suzbijati čim se primjete(redovito pregledavati i donju stranu lista).Opkidavanje ocvalih cvjetova neće biti potrebno ukoliko sve napravite kako treba.Nakon svega kao nagrada dolazi neopisivi ponos i zadovoljstvo.Surfinija je u punom smislu kraljica cvijeća samo kod nas je ljudi pomalo napuštaju uglavnom zbog neznanja i zato što zahtjeva ipak malo truda a većina bi htjela da to bude lijepo i veliko bez i malo truda.


-------------
tkošto


Objavio: proljeće
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 09:47
Nela hvala ti na odgovoru, nikako da se sjetim ali možda imaš i pravo jer sam prošle godine nešto kupila u rasadniku a nešto na placu i stvarno su mi surfinije s placa bile prelijepe.


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 10:30
Toliko ste me zbunile, što da ja sada kupim surfinije ili petunijesmile226

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: proljeće
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 11:05
Triša koliko ja znam surfinije su ti one koje lijepo padaju iz tegli.Onako ti budu bogate i padaju.


Objavio: administrator
Datum objave: 07 Ožujak 2008 u 12:14
Najdnostavnije da ne bi bilo zabune kada kupujete sadnice. Nemojte traziti petunije nego surfinije i zabune nece biti. Jer petunija je grmolika.
 
i naravno da bi surfinia bila super samo dosta vode preko ljeta i puno prihrane. da imaju snage za rast. I redovito trgati ocvale cvjetove da budu ljepse...


Objavio: alkemicar
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 19:27
prijavljujem da su i moje petunije krenule nicati
mislila sam da neće još jer je dosta kišno i bez sunca u zadnje vrijeme, ali evo me ugodno iznenadiše


Objavio: toni
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 19:57
ja sam posijao dva paketica petunija i ni jedna nije nikla.Drzao sdam na prozorskoj daski lijepo toplo i nista.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: savana
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 21:38
I ja bi se pohvalila, al na pola!i moje su napokon počele nicati a mislila sam da nece biti ništa od toga. al su me bijele razočarale, od tri paketića sjemena par ih je provirilo i strašno kržljavo izgledaju...al još se nadam.

toni, prekrasne su ti petunijice, P R E K R S N E!!!!!!


Objavio: savana
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 19:48
 evo,prije dva dana sam se hvalila, a danas ,od mojih petinijica što je izniklo poleglo se na zemlju i izgleda na zlo!!!!

što li im je to moglo zasmetat?imaju svijetla, toplo im je i redovito sam im prskala zemlju???????!!!!!
što ću ja sad s njima?


Objavio: administrator
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 20:32
MOžda im je bilo vruce i ostali bez vlage pa su polegle... malo ih zali i trebale bi se oporaviti....
 
Naravno ovo sve vazi ukoliko je zemlja suha...


Objavio: savana
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 22:45
 Moguće, dosta je suh zrak...nadam se da će se oporaviti!!!
Hvallllaaa!


Objavio: alkemicar
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 19:48
savana, ne brini
samo im daj topline i vodice i bit će one ok


Objavio: toni
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 20:53
svoje cvijece sadim od sada smo u ovakove posude.Imaju dvije izbocine ,na vrhu izbusim rupu i netreba vise ni podmetaca.Visak vode ostane na dnu.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: andrea01
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:46
Toni, a kakvo ti je iskustvo kad više nećeš posude koje imaju rupice baš na dnu posuda?


Objavio: toni
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 23:48
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Toni, a kakvo ti je iskustvo kad više nećeš posude koje imaju rupice baš na dnu posuda?
pa visak vode onda curi svuda ako nemas podmetace,bar je tako bilo kod mene.Imas  cvijece na prozorskoj dasci i nemas podmetac imas svuda vode,a ovako sve ostaje unutra,a netrebas jos posebno kupovat podmetace.To je ujedno onda i kao podmetac samo sa unutrasnje strane.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 10:16
Toni opet te prekrasne petunije, a ideja s ovom posudom je super, baš zato što ne trebaju podmetači, pa je lakše za prenošenje, ali nisam to vidjela za kupiti ili si ti nešto improvizirao, jer izgledaju kao da su to original.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: administrator
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 11:18
e da jos jedna stvar kako prepoznati dali kupujete petuniju ili surfiniju....
 
Surfinija je uvjek znatno skuplja od petunije...


Objavio: TeaK
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 11:43
A što će mi savjetovati iskusni? Kojim gnojivom se prihranjuju surfinije?

-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 12:30
Tea, negdje sam pročitala iskustvo od vepra... gnojivo za petunije i surf + 2x gnojivo Fe!

Ja ih povremeno zalijem i sa gnojivom od koprive (kad se najde doma) , a i gnojivom od kore bananeWink


Objavio: administrator
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 13:21
Sto vise gnojiva to bolje cak i dva puta tjedno.... naravno nemojte stavljeti vece kolicine od onih preporucenih od proizvođaca da biljku ne bi spalili!!!
 
I nikako NIKAKO ne mojte stavljati gnojivo koje se koristi u poljoprivredi... tipa KAN, Urea ili sl.... jer je to pre jako gnojivo za ibljke i 99.9999% je da ce biljka umrjeti od toga!!!!
 
Ovo kazem zato sto je bilo slucajeva da su ljudi stavljali i to....


Objavio: frida
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 15:45
 imam jedno pitanje....posija sam sjeme petunije ( kupovno) i brzo je niklo...puna posudica mladih biljčica...lijepo napredovale, a onda jednog dana sve legle i posušile..bile su jakonjezne biljčice, malo deblje od vlasi, ostala mi samo jedna koja je bila deblja od svih ( kao čačkalica)..i sad mene zanima jel to do sjemena, jel to do uvjeta, u čemu sam falila?....bilo je u sobi i redovoto orošavano....nije ovo prvi put da mi se slično dogodilo...

-------------


Objavio: toni
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 16:17
  I ja uporno svake godine sijem razno sjemenje cvijeca i nikad mi nista ne uspije u posudicama.Jedino u vrtu razmnozavanje grmlja kao i oleanedri mi uspije.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: savana
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 17:56
 Frida i meni se dogodilo isto tako,ama baš sve kako si napisala...i ja sam svoje orošavala, i bilo im je i toplo i imale su svijetla...admin kaže da im je možda bilo prevruće, a kod mene je bio dosta suh zrak...premjestila sam ih i bolje zalila, stavila vode  i u podložak i sad su bolje...probaj!!!

A zanima me da im mogu dat već gnojivo, mislim sada kada klijaju ili je još rano????


Objavio: aglaja
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 19:35
To sto vam se dogodilo je tzv. poleganje rasada. Postoje mere koje se koriste preventivno, ali jednom zarazene nemaju sanse za oporavak. Pored obezbedjivanja osnovnih optimalnih uslova setve i uzgoja klijanaca (sterilisani kontejneri, supstrat, dubina setve, razmak, nacin zalivanja, odgovarajuca temperatura, svetlost...) postoje i hemijski i bioloski preparati za zastitu od poleganja.

Gnojivo - nikako. Nema potrebe za tim. Kao ni za suvise jakom zemljom za setvu semena. Seme klija na racun vlastitih hranjiva.


-------------
Aglaja


Objavio: savana
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 19:52
Znači li to da se od petunija koje su polegle nece moci baš previše izvući, ili još gore, ništa????


Objavio: aglaja
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 20:10
Nazalost, da. Koliko sam razumela komsiju, koji je svojoj supruzi radio preparat protiv poleganja (pa sam se i ja o to okoristila), rec je o gljivicnom oboljenju.

Ako imas nepolegnute, probaj ih presaditi u novu zemlju. A staru baci jer je zarazena.


-------------
Aglaja


Objavio: savana
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 21:18
Imam ih i nepolegnutih, presadit cu ih...hvala za savjete...a tako mi žao. A kažu, prvi mačići se uvijek bacaju u vodu (odvratna izreka ), a izgleda da je tako. Ja prvi put sijala pa evo ga na!!!!


Objavio: andrea01
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 23:02
Savana, ima nas koji ne sijemo prvi put, ali ista stvar nam se dogodi!
Ja sam sad već mišljenja je problem baš u samoj zemlji, a ne u održavanju uvjeta za rast biljaka!
Ja sam svoje biljkice koje su mi opstale presadila...


Objavio: savana
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 23:36
ja ne znam ni kako da te biljčice koje nisu polegle uopće i presadim, jer su toliko minijaturne da mislim da ću ih ja svojim rukama skršiti do kraja...
ili da još pričekam, a opet kako Aglaja kaže ako je stvar u zaraženoj zemlji, stvarno ništa od toga neće biti.

A moguće je da je zemlja kriva, miješala sam staru i novu zemlju, s tim da je ova stara bila u žardinjerama koje su bile na prozorima uz cestu.

I tu je toliko caka i cakica, o kojima ja niti da bi pomislila da bi mogle zasmetati...


Objavio: dada
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 10:30
neznam dal sam na dobrom mjestu, ak nisam selite me
trebam savijet glede petunija, tj. dal se ocvali cvjetovi skidaju?? onak su ljepljivi. posadila sam (one koje rastu u vis) negdje u 4. mj. u tegle i sad su se vec naveliko razbumbale, s gomilom cvijeteka a neznam sta s ocvalima. mislila sam da ih treba micati da se novima napravi mjesta a opet, sve sto uspijem je cupnuti suhi ili uvenuli cvijet ali stapku tesko jer je uglavnom tesko dostupna. pa sad vise nisam sigurna dal je uopce dobro dirati?? negdje mi zvoni da sam procitala kako ih netreba uznemiravati al nisam sigurna, zato....... HELP


Objavio: administrator
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 11:38
Ocvali cvijetovi se mogu kidati i tada biljka ne trosi energiju oko stvaranja sjemena nego u daljni rast biljke i cvata....
 
To sto je biljka ljepljiva je normalno jer petunija ima takav list i cvijet.
 
Prilikom otklanjanja cvijeta nije dovoljno "icupati trubu" nego otkiniti cijeli cvijet sa stapkom, do djela na kojemo iz grane raste cvijet...


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: dada
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 15:40
hvala puno.    krecem u akciju cupkanja


Objavio: Roža
Datum objave: 04 Travanj 2010 u 11:13
ja mislim da je razlog polijeganja preplitko posijano sjeme. u prijašnjim postovima piše da ne treba pokrivati zemljom! ja uvijek pokrijem malo.


Objavio: Silvestra
Datum objave: 16 Ožujak 2011 u 19:22
Mene zanima da li se i petunijama pinciraju vrhovi kao million bells i surfinijama.smile138


Objavio: boki77
Datum objave: 23 Ožujak 2011 u 20:16
cao svima
na forumu sam nova i prvi put ove godine sadim cvijece iz sjemena
posijala sam i petunije i sve je ok nego sada ih trebam presadivati a one izgledaju tak njezne i sitne da se bojim i dirati ih
kako vi presadujete petunije
unaprijed vam hvala


Objavio: administrator
Datum objave: 24 Ožujak 2011 u 05:24
ako su jako sitne, onda ih ostavi jos par dana da ocvrsnu.
nakon toga ih presadi u vece posudice.
 
Pomoc dobro dođe, a može ju pružiti maleni štapic :o)


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: administrator
Datum objave: 24 Ožujak 2011 u 05:26
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Mene zanima da li se i petunijama pinciraju vrhovi kao million bells i surfinijama.smile138
u pravilu ne, ali može.
pogledaj kako ti se biljka razvija dok je malena, ako ima bujni tj. razgranati rast, onda ne treba. A ukoliko želiš razgranatiju biljku onda možeWink


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: Silvestra
Datum objave: 24 Ožujak 2011 u 23:06
Znači  ipak se mogu pincirati ako želim lijepšu i bujniju biljku.Hvala na odgovoru.smile79


Objavio: Morana
Datum objave: 29 Ožujak 2011 u 12:43
moje posijane petunije sa prvim pravim parom listova su jednostavno nestale iz posudice gdje su bile posijane?!? da su pojedene ili da su polegle, valjda bi ostao njihov nekakav trag, al ne, od njih nema ničega... sve do jedne jedine koja je preživjela (nešto?!) su nestale... kao da ih je netko počupao... svo drugo cvijeće je netaknuto osim 2 cinije koje su bile udaljene od njih poštenim razmakom..!? još sam u šoku... sinoć je bilo sve u redu :/
inače, biljke su bile u zatvorenom sanduku u kojem samo povremeno nađem nekog puža na ulasku i nikad nije bilo neke štete unutra...?!


Objavio: Olja
Datum objave: 29 Ožujak 2011 u 15:03
E pa sad si sama i odgovor dala...puzevi strasno vole petunije, a ovaj kod tebe se dobro najeo ...gad jedan ...kad primetis da ima puzeva u okolini pospes pepeo ili puzomor u prahu,i oni preko toga ne mogi da predju...pregledaj dobro da se nije negde sakrio pa ce kad padne mrak u akciju...


Objavio: Morana
Datum objave: 29 Ožujak 2011 u 19:45
ma bilo je i prije puževa u sanduku, pa nisu ništa napravili, ne stignu doći jer ja tad već pregledavam i izbacim ih ... pepela mi je nestalo, a pužomor ne želim zbog mačaka... mislila sam pokušati trik s pivom, al nikako da odem do dućana... a osim toga... nema nikakvih tragova... inače ostane sluzav trag iza njih... sad nema, apsolutno nikakvih tragova ...


Objavio: Silvestra
Datum objave: 02 Travanj 2011 u 23:57
Morana i meni su niknule perunije,bilo ih je bezbroj,male i sitne kao pribadaće i najednom su netragom nestale i kad sam malo bolje pogledala vidjela sam da su jednostavno polijegale i posušile se,tako da ja na godinu neću više sijati ništa već se strpiti jer uvjek niknu same di se zasiju pa ih presadim.smile73


Objavio: Morana
Datum objave: 03 Travanj 2011 u 12:48
nisu polijegale, nema uopće traga od njih Unhappy
ostavila sam nešto sjemena, i iako im treba dugo, odlučila sam ih ponovno zasijati... pa kad narastu, narastu...


Objavio: Silvestra
Datum objave: 05 Travanj 2011 u 00:27
Ja sam skužila čitajuči i sijajući biljke ako je sjeme manje ne treba ga uopće pokriti zemljom samo se posije i malo dlanom potisne u zemlju i drži na vlažnom i toplom,čak pod plastičnom vrečicom,a kad proklije bože pomozi jer često bez velike muke podivlja i izduži se i na kraju krepne ako mu svjetlo i toplina nisu idealni.Iz tih razloga ja se više prije travnja sa time neću zamarati,a u travnju sve posijem van i mogu reči brzo iznikne a sa vlagom i svjetlom se ne moram igrati jer majka priroda sama zna kad što biljci treba.


Objavio: maryann2311
Datum objave: 23 Travanj 2011 u 08:40
pozz jučer sam kupila sjeme petunije ali na njemu piše da se petunije siju u 2 i 3 mjesecu, što mislite ako bi ih tek sad posijali dali bi uspjele cvjetati ove godine??

-------------
Cvijeće... je dokaz da jedna zraka ljepote vrijedi više nego sva dostignuća svijeta. - Ralph Waldo Emerson


Objavio: Silvestra
Datum objave: 23 Svibanj 2011 u 10:18
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/petunije_bjele_cvjetna_kosara/26496.aspx">



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk