Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Brusnica ili borovnica?

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=999
Datum ispisa: 16 Travanj 2024 u 13:59
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Brusnica ili borovnica?
Objavio: Ivan
Tema: Brusnica ili borovnica?
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 19:07
Mnogi brkaju brusnicu i borovnicu a oineku čak u istu vrst stavljaju i borovicu (Juniperus communis)... Između prve dvije razlika postoji a treća uoće ne soada ovamo. radi pojašnjenja radim na tome ! Sve tri su ljekovite... ali s etazlikuju. Molim strpljenja . Miha-m bit ćeš obaviješten i fitoterapeutski osviješćen :) [IMG]smileys/emot94.gif" align="middle" />



Odgovori:
Objavio: Dalmax22
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 20:26
Ma koji su to sto brkaju tako osnovne pojmove ??

-------------


Objavio: Ivan
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 11:25

ima nas.. Cry



Objavio: maso
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 11:38
...pa cak nisu ni slicne te dvije biljke


Objavio: Ivan
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 11:58
borovnica
 
i brusnica Wink


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 12:08
Nije da te zezam ali jedino daltonista ovo moze pobrkati.

-------------


Objavio: Ivan
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 13:28
ne zezaš.. razlika je  staništu,  u obliku listaova, grančica, kemiskom sastavu biljaka, jeste da su slične...


Objavio: natalija
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 21:27
a borovica je?



Objavio: Ivan
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 04:58
obična borovnica = vaccinum myrtillus
brusnica = vaccinum vitis idaea


Objavio: Mikica
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 08:42

Ivane pa kada ti spavaš??



Objavio: natalija
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 10:16
ma ja ih ne brkam, znam da su to 3 razlicite biljke, ali ocekivala sam i sliku  boroviceWink


Objavio: Ivan
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 11:53
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Ivane pa kada ti spavaš??

kad stignem


Objavio: Ivan
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 11:55
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

ma ja ih ne brkam, znam da su to 3 razlicite biljke, ali ocekivala sam i sliku  boroviceWink
  ovo je borovnica, Juniperus communis


Objavio: natalija
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 15:24
ivane hvala na slici, stvarno si brzsmile219


Objavio: Ivan
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 19:49
molim! uz to pripremam opširni članak o brusnici i borovnici

-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 20:42
Ivane, ova grančica na slici mi liči na drvce koje izraste poput čempresa, igličasto je i ima takve bobice, ali ja ga zovem "borovica". Tako me naučile starije generacije koje su bobice koristile za probleme vezane uz bubrežne probleme.
A borovnica=šumsko voće, niskog rasta, plavih bobica... Jesam li u pravu?

Ali brusnicu ne poznam iz osobnog iskustva, već samo sa naljepnica i sličicu! Confused


Objavio: Triša
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 22:31
Borovnicu sam vidjela u prirodi puno puta i brala u Gorskom kotaru, ali brusnicu još nikada. Znam samo da to voće do prije par godina nije bilo niti spominjano, a sada odjednom toliko priče o njemu.
Ali sokić mi je jako fini, a sušene baš i ne.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Ivan
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 08:13
obična borovica, kleka, venja, smrika = Junperus communis = iglice
obična borovnica = Vaccinium myrtillus = ima lišće
Brusnica = Vaccinium vitis- idaea ima lišće



-------------


Objavio: dada28
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 20:35
Baš sam razmišljala o tome da si posadim brusnice u vrtu, ali nemam pojma gdje ih mogu kupiti...da li netko zna? Jedva čekam Ivanov članak o brusnici, sigurno će biti poučan i zanimljiv. Vidjela sam da prodaju sušene brusnice, zanima me da li imaju sjemenke i da li bi se mogle tako razmnožiti...ako se već ne može kupiti sadnica.

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: griva1978
Datum objave: 04 Srpanj 2008 u 10:44
... brusnice nisu naša domaća bljna vrsta nego su došle iz ameike i koliko ja zna kod nas ih ima samo u uzgoju ( neka me netko isptravi ako griješim) i uzgajau se palntažno....nisam nikad čula za neki eko/ organski uzgoj busnic...a u principu bi to možda donekle i bila neki srodnnik borovnice

...borovnica je malo voće koje rado papamo....poznato da ima puno željeza, raste obilno po šumama gorskog kotra n grmićima niskog raslinja a to lišće je vrlo dobar i stari tradicionali lijek za povišen šečer u krvi...

...borovica juniperus communis ( nisam sigurna da sam napamet odspelovala latinski točno) :-).... je crnogorično drvo sa sinim iglicama, u primorju ga također zovu i borovnica ( što je pogrešno jer se brka sa biljkom istog a knjiženvog nazivlja)...zovu ga još i smreka...koje ima i crvenih nbobica koje nisu toliko aktvne.... i koje ima plave male boice koje ozrijevaju godinama, uvijek ih ima za brati i ponestite rukavice!! :O))...vrlo dobar za probleme sa bibrezima, zadržavanjem vode u organizmu ili detokskaciju ( npr popularna knippeova detoksikasija je bazirana na njima)...ALI oni osim što jačaju i dziniciraju jako dreniraju bubrege pa treba biti oprezan jer kod prejakog forsiranja oslabljenog/bolesnog bi+ubrega na rad može oći o njegaova još većeg prenapreznja i slabljenja.... daklem mudro!!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk