Poznato je preko 3000 vrsta lisnih ušiju. A lisne uši se ubrajaju u najvažnije štetnike poljoprivrednih kultura. Oni su mali nježni kukci koji mogu biti krilati (2 para opnenastih krila) ili beskrilni, boja im ovisi o stadiju razvoja i biljci hraniteljici pa mogu biti od svijetložute i zelene do crne boje.
Lisne uši se hrane sisanjem biljnih sokova i to na najnježnijim biljnim djelovima - lisnim izbojima i cvjetnim pupovima. Lisne uši mogu biti monoecijske što znači da cijeli svoj život provede na jednoj vrsti biljaka ili hetercijske (kada provedu život na različitim vrstama biljaka).
Vrlo su opasne jer izazivaju zastoj u rastu biljke, kovrčanje listova, iza njih ostaje medna rosa koja kaplje po donjim listovima čineći ih ljepljivima, a kasnije pocrne jer se na njima razvijaju gljive čađavice.
Simptomi: uši sisanjem na izbojcima i grančicama te plodovima uzrokuju zastoj u rastu, izobličenje izbojaka i ploda. Izlučivanjem medne rose dodatno se onečiste plodovi.

Napadaju velik broj vrsta civjeća i biljaka: tulipane, pelargonije, surfinije, bacopu, ljiljane i druge.
Javljaju se u proljeće i jesen za toplog i suhog vremena, te nakon obilnih kiša.
Suzbijati se mogu prskanjem insekticidima kao što su: Calypso,Confidor, Karate Max, Basudin 40, Actellic.
I važno je znati da Bubamara je prirodni neprijatelj lisnih ušijuZAŠTITNA SREDSTVAZaštitno sredstvo od koprive:Prirodno i vrlo korisno sredstvo za suzbijanje lisnih ušiju, a koristi se i kao foliarno gnojivo (prihrana preko lista).
Ovaj pripravak je vrlo jednostavan za napraviti. A pravi se tako da kilogram svježih kopriva se usitni i prelije s 10 litara vode (po mogućnosti kišnice ali ukoliko kišnice nema dobra je i obična voda) i ostavi se da odstoji 24 sata, ne duže jer se smanjuje učinkovitost preparata.
Ukoliko vam sredstvo treba a trenutno nema svježih kopriva stavite 100-200 grama suhih. Nakon 24 sata otopina se procijedi, a tim se pripravkom poprskaju zaražene biljke sa svih strana. I lisne uši će jednostavno nestati.
PRIPRAVAK OD PELINAIsto tako vrlo je dobar pripravak i od pelina koji se isto koristi protiv lisnih ušiju.
A priprema na sljedeći način:300 grama svježih listova (30 grama suhih) potopi se u 10 litara vode i ostavi da stoji 2 do 3 dana, tada se procijedi i nerazrijeđenim pripravkom prskamo biljke.
I nakon nekog vremena lisne uši će uginuti.
bacopa,
biljaka,
biljke,
bubamara,
cvijetni pupovi,
kukci,
lisne uši,
pelargonija,
surfinija,
štetnici,
uši,
zaštita,
zaštita biljaka,
zaštitno sredstvo