Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - pod steljom...
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


pod steljom...

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
Poruka
Karmela View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karmela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2009 u 23:21
U nekim knjigama piše da voćke imaju korjenje blizu površine te da ne bi trebalo okopavati.
Po starinski se uvijek okopavalo i gnjojilo stajskim gnjojem.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2009 u 10:10
Nisam mislila na neko masovno prekopavanje, samo malo površinski da se može cvijeće posijati/posaditi.Smile
Joj da, knjige - ovisi o autoru, ako uzmeš 10 knjiga vjerojatno buš i 10 različitih teorija pročitala. LOL  Ja knjige samo uzimam kao neke smjernice, a najviše učim na vlastitom iskustvu - i sama si vidjela da stelja nije dala dobar rezultat - znači isprobati nešto novo.Smile Cvijeće preporučam jer je to isprobano u voćnjaku moje mame i bake i pokazalo se je dobrom metodomWink
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2009 u 14:00
Na ovu temu "pod steljom" napisat ću vam kako sam ja prošla.
Pročitavši knjigu od Ruth Stout "Vrt bez motike", toliko sam se zagrijala, da smo muž i ja odmah krenuli u akciju i naš mini vrt od 5 gredica u jesen zastrli debelim slojem starog sijena. U proljeće sam htjela početi sa uzgojem povrća, međutim, kada sam zavirila pod stelju ugledala sam nešto preeestrašno: sva površina pod steljom je bila izbrazdana jarcima i tunelima. Na takvo tlo se nije ništa moglo niti posijati, niti posaditi pa sam stelju maknula i odustala od takvog načina postavljanja stelje. Kako sam svjesna prednosti koju stelja pruža tlu i biljkama ove sam godine postupila na slijedeći način: Obradila sam vrt na uobičajeni način i posadila paradajz, papriku i krastavce. Potom sam na svaku gredicu stavila propusnu malč-foliju (napravila sam proreze kroz koje sam provukla biljke). Na foliju sam stavila slamu koju sam prethodno malo usitnila da se da bolje složiti. I to je bilo sve. Dok su biljke bile manje nekoliko puta sam ih zalila, a kasnije do kraja sezone ništa više - niti zalijevanja, niti okopavanja, niti korova. Na kraju sezone sam povadila biljke i bacila na kompost skupa sa slamom, a foliju sam oprala i ostavila za upotrebu slijedeće godine. Gredice sam ovih dana preštihala, a u proljeće ću ih samo prekopati. Kod krastavaca sam stavila samo slamu, bez folije, a kod jagoda sam stavila i foliju i slamu, ali tu sam ostavila sve preko zime - na proljeće ću samo promijeniti slamu. Bila sam jako zadovoljna izgledom, zdravljem i urodom biljaka, a posebno sa tim da nisam imala nikakvog posla oko njih. I, što je najglavnije, nije bilo nikakvih rupa, kanala ili sl. Mislim, da je to bilo idealno mjesto za prezimljavanje toj podzemnoj stoci, a ovako nema popluna preko zime. Evo u prilogu fotke gdje se vidi kako je to išlo.
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2009 u 14:07
Gredice prije postavljanja malč-folije i slame
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2009 u 14:12

Jagode - malč-folija je postavljena, još dolazi slama.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2009 u 14:16
Paprika i paradajz: postavljena je propusna malč-folija i preko nje slama.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2009 u 14:19
Krastavce sam malčirala samo sa slamom.

Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2009 u 20:49
ovo je super! Pogotovu jer ne treba jako puno zalijevati i pljeviti ako je veća količina povrća. I mene su mučile te gamadi pa se nisam usudila stavljati predebeli sloj sijena i slame
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2009 u 20:15
Cimicifuga,što je to malč folija?Ja sam vrt preštihala i prekrila sijenom.Ove godine imala sam malčirani "vrt" tri metra kvadratna i to se odlično pokazalo,ali tvoj vrt izgleda savršeno i jako  je korisno to s folijom.pozdravClap
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2009 u 21:32
Malč folija je od nekog umjetnog materijala (malo liči na deblji flizelin koji se kod šivanja koristi za pojačanje ovratnika i sl.) i sva je sitno, sitno izbušena - pa propušta vodu.  Postoji i malč folija za jagode koja  je od najlona, ima veće i rjeđe izbušene rupice, a koristi se kad postoji umjetno navodnjavanje koje se stavi pod nju, jer ta folija ne propušta vodu. Kako sam gore napisala, ja zbog podzemnih neprijatelja ne malčiram preko zime, a ovako kako sam napravila ove godine mi je zaista bilo i funkcionalno i estetski je dobro izgledalo. Inače, tu sitnorupičastu, propusnu foliju sam kupila u Bauhausu. 
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2009 u 21:41
geotekstil?
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2009 u 01:12
Da, mislim da ju i tako zovu, a čini mi se da ju zovu i "tkanina - netkanina".
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 10:34
Čini mi se da je tlo već malo smrzlo, a meni još nije stiglo naručeno sijeno za malč (trebalo bi stići ovih dana).
 
Da li da čekam bolje vrijeme ili mogu i sad pokriti vrt? 
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 15:06
Ja mislim da se može i sada.Jedva da je dan-dva ispod nule,a bolje vrijeme bit će tek u oproljeće.Mislim ako se gredice pokriju sijenom, spriječit će se nabijanje zemlje i ostst će rahlo ispod. Ne znam što misle iskusniji od mene. Question
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 16:06
Slažem se, samo pokrivaj Smile I sad će dobro doći Thumbs%20Up
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2009 u 08:30

Pretpostavila sam da može, ali tko pita, ne skita Smile

Kod nas u Primorju imamo još jedan problem, a to je bura. Otpuše i mene, a da o malču i ne govorim. Zato sam mislila na sjeno postaviti i grane koje još nisam narezala za kompost. Nešto će valjda i ostati ispod njih.

Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 12:25
wow vidim da su se ljudi zagrijali za malč. neka neka to je super.
osvrnuo bi se na krtice.... i meni su prekopale vrt, a koliko sma zaključio samo prvu godinu dok je bilo gujavica ispod stelje. kasnije ništa. a i meni ne smetaju jer imam 500m2 vrta tako da  te 3 rajčice što unište....nebi se mučio sa korovom za tu minimalnu štetu. razumijem da netko ima manji vrt. kažu da boca odrezana kao lijevak i zabodena u krtičju rupu tjera krtice. staviti više boca po vrtu (navodno vjetar stvara zvuk kojeg ne podnose). i sirutku mrze, ali pošto je ja volim, neće je vidjeti:D

što se tiče vremena i malčiranja- samo pucaj. NIKAD nije kasno za staviti sijeno. bura da, pobacaj kolce po sijenu ili krupni teži biootpad. i da napomenem da se kao malč može koristiti i biootpad iz kuhinje, talog kave, okorci voća i povrća, dapače jer se na taj način unosi puno više materijala u tlo. malo ružno izgleda, ali koga briga ako su rezultati super:D
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 16:28
Malč super pomaže vrtu!Jedino ak imaš velik vrt nikad ga dosta,kupovna kora je skupa ako treba veća količina, pa ja gnjavim sve susjede da mi daju travu kad kose,a sav bio otpad,stara zemlja,grančice...sve nazad u vrt ili u kompost.Isto sam u primorju,bura mi ne raznese malč,a za poboljšati zemlju stavim i zelenu gnojidbu,sijem biljke koje poboljšavaju zemlju(djetelina,facelija i sl)pa kad narastu pokosim i ostavim na zemlji.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 17:13
Ja sam svoj vrt uredila slično kao cimi, samo običnom crnom folijom, iskustvo je super, korov ne raste, a vlaga od rose mi curi na gredicu. Druge godine ću naravno to opet ponoviti - imam nešto stare folije, a svake godine nabavim i nešto nove.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 21:26
Blago tebi Jurice kad ti bura ne raznosi malč, meni je odnijela i malč i grane koje sam nabacala. Ali nedam se ja pa sam opet sve skupljala Smile.
 
Sav bio otpad ide u komposište pa tek onda na vrt (tako mi je nekako ljepše).
 
Ovo s folijom mi je dobra ideja, ali imam jedno neugodno iskustvo s tim. Naime, moj otac je na foliji imao krastavce i kako je tu bilo dosta vlage skupili su se stršljeni, naravno da ih ja nisam vidjela i eto mene na hitnoj. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.